Sosyal Medya

Instagram Organik Takipçi Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Instagram, her ne kadar resim ve video paylaşarak insanlar arasındaki etkileşimi yükselten bir sosyal ağ gibi gözükse de, günümüzde bu amacından çok daha farklı amaçlara da hizmet etmektedir. Reklamlar, işletme hesapları, Instagram TV gibi özelliklerin gelmesiyle markalar, pazarlamacılar ve işletmelerin kendilerini tanıtması ve satış yapması için önemli bir kanal haline gelen Instagram günümüzdeki popülaritesini arttırıyor.

Günümüzdeki Instagram kullanıcılarının %80’lik bir kısmı Instagram üzerinden en az bir markayı takip ediyor. Özellikle bu markaların başvurduğu çeşitli takipçi kazanma yöntemleri vardır. Bu büyük markaların isimlerinin zedelenmemesi için takipçilerini aktif olarak elde etmelidirler. Günümüzde takipçi kazanmanın çeşitli yolları vardır; takipçi satın almak, hesap satın almak ve aralarında en doğru, güvenli yöntem olan çeşitli yöntemlerle ve ikna stratejileri ile takipçi kazanmak.

Instagram Organik Takipçi

Organik takipçi, sürekli olarak etkileşimde bulunan takipçi türüdür. Günümüzdeki takipçi satın alma servislerinin çoğu pasif ve bot takipçileri satmaktadır. Organik takipçiler;

 1. Paylaşılan içerikleri beğenir,
 2. Paylaşılan içerikler ile ilgili yorum yapar,
 3. Paylaşılan içeriği kaydeder,
 4. Canlı yayınlara katılır,
 5. Paylaşılan hikayeleri izler, cevap verir,
 6. Hesabı çevresine yayarak hesabın aktifliğini yükseltir.

Bot takipçiler sadece takipçi listesinde +1 sayı olarak yer alan, herhangi bir etkileşimde bulunmayan, kullanılmayan hesaplardan ibaretken, organik takipçiler insanlar tarafından yönetilen, hesap ile sürekli etkileşim içinde kalan ve öne çıkan takipçi türüdür. Organik takipçiler hesabı sürekli aktif tutacağı için diğer kullanıcıların hesabı takip etmesini sağlayacaktır. Eğer siz de Instagram organik takipçi nasıl kazanılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız şu adımları dikkatlice okuyun.

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Doğru Profil ve Biyografiyi Seçmek

Profil ve biyografi, potansiyel takipçilerin göreceği ilk şey olacaktır. Eğer göze hoş gelen bir profil ve biyografi oluşturursanız organik takipçi kazanma şansınız artacaktır. İyi bir profil ve biyografi için;

 • Profilinizde içeriğiniz ile ilgili anahtar kelime geçirin,
 • Aktif olarak kullandığınız tüm sosyal medya uygulamalarında aynı veya benzer kullanıcı adlarını kullanın. Böylece bulunabilirlik seviyeniz yükselecektir,
 • Biyografiniz ne çok kısa ne de çok uzun, insanları sıkmayacak, göze çok batmayacak fakat bir o kadar ilgi çekici biyografi oluşturun. Biyografiniz içeriğinizin teması ile uyumlu olsun.

İlgi Çekici ve Yaratıcı İçerik Üretmek

Instagram kullanıcıları, hoşuna giden içerikleri beğenir, yorum yapar, kaydeder ve diğer kullanıcılar ile paylaşır. Ürettiğiniz içerik ne kadar ilgi çekici olursa insanların onu paylaşma olasılığı da o oranda artacaktır. İçeriklerinizin paylaşılması hesabınıza yapılacak olan ziyaretleri arttıracak ve organik takipçi kazanmanızın önünü açacaktır. Ayrıca içeriğinize olan ilgi Instagram Keşfet sayfasına düşerse o içerik ile ilgilenen çoğu kullanıcı hesabınızı görecektir. İçerik üreterek organik takipçi kazanmak için;

 • Kitlenizin neler ile ilgilendiğini, yaş gruplarını, cinsiyetlerini, bağlı bulunduğu ülke gibi özelliklerini öğrenmeli ve bunlara göre içerik üretmelisiniz,
 • Gündemde olan konuları içeriklerinize yansıtırsanız organik takipçi kazanma şansınız artar,
 • Etkileşimi arttırmak ve organik takipçi elde etmek için içeriklerinizde doğru hashtagleri kullanın,
 • Videolu içeriklerin resimli içeriklere nazaran daha fazla ilgi gördüğü yapılan araştırmalarla saptanmıştır. İçeriklerinize video eklemek takipçilerinizin ilgisini çekecektir.

Instagram Hesabınızı İnsanlara Tanıtın

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Diğer sosyal medya platformlarında hatırı sayılır bir kitleye hitap ediyorsanız Instagram hesabınızı tanıtmak ve organik takipçi kazanmak daha kolay olacaktır. Kullandığınız ve bağlayabildiğiniz tüm sosyal medya hesaplarınızda Instagram hesabınızı bağlayın, yayın ve diğer insanlara duyurun.

Rakiplerinizi İnceleyin

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Instagram kullanan rakiplerinizi inceleyin. Eğer teknoloji alanında bir Instagram hesabınız varsa aynı hedef kitleye hitap eden tüm teknoloji hesaplarının listesini çıkartın ve yakından takip edin. Rakip hesaplarının kitleleri hangi konular ile ilgilendiğini, paylaştıkları içeriklerinin etkileşimlerini, ne sıklıkla içerik paylaştıklarını inceleyin ve organik takipçi kazanmak için bu verileri kullanın.

Rakiplerinizin Takipçilerini Takip Edin

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Rakiplerinizi barındıran bir liste tuttuysanız sıra o hesapları takip eden diğer insanlara kendinizi göstermekte. Rakiplerinizin teknoloji temalı bir hesap olduğunu düşünürsek bu hesabın takipçilerinin teknolojiye ilgisi olduğu kaçınılmaz bir gerçek olacaktır. İşte bu kitleyi takip etmek onların sizi geri takip etmesini sağlayacak ve organik takipçi kazanacaksınız.

Instagram Profilinizin Reklamını Yapın

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Ücretli olarak yapacağınız reklam ile Instagram hesabınıza organik takipçi çekebilirsiniz. Diğer sayfalara veya Instagram’ın kendisine vereceğiniz reklamlar ile kitlenizi arttırabilirsiniz. Instagram’a reklam verirseniz Instagram algoritmasının yardımı ile beraber hesabınızın temasıyla ilgilenen diğer kullanıcıların karşısına reklamınız çıkar. Diğer kullanıcıların ilgisini çeken bu reklamlar hesabınızı takip etmelerini sağlar.

İçeriklerinize Konum Ekleyin

Instagram Organik Takipçi Kazanma

İçeriklerinize konum eklediğiniz takdirde sizinle aynı yerde bulunan diğer kullanıcıların sizinle bağlantı kurmasında kolaylık sağlar. Ayrıca çok ziyaret edilen ve aratılan bir konum eklerseniz, o konumu Instagram üzerinden aratan diğer kullanıcılar sizin içeriklerinizi görür ve organik takipçi kazanma şansınız artar.

Kullanıcıların Arkadaşlarını Etiketlemesini Sağlayın

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Bu strateji organik takipçi kazanmanın ve hesabın etkileşim oranını yükseltmenin en net yollarından biridir. Kullanıcılarınızdan direkt olarak arkadaşlarını etiketlemesi yerine çekiliş gibi yollar ile etiketlemelerini isterseniz organik takipçi sayınız yükselecektir.

Örneğin: Teknoloji temalı bir hesap yönetiyorsanız kulaklık çekilişi yapın ve çekilişe katılma şartlarından birini kullanıcıların 3 arkadaşını etiketlemeleri yapın. Bu zincir adeta bir kartopu misali büyüyerek devam edecektir.

Etkileşim Gruplarına Girin

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Instagram etkileşim grupları, hesapların etkileşim ve takipçi kazanmalarını sağlayan topluluklardır. Bu topluluktaki kişiler karşılıklı olarak birbirlerinin hesaplarını takip eder, içerikleri beğenir ve paylaşır. Böylece organik takipçi kazanılır. Girilen grup ne kadar büyükse organik takipçi sayınız o oranda büyüyecektir.

İçerik Paylaşmanın Zamanını Ayarlayın

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Özellikle ticari bir hesap kullanıyorsanız doğru zamanda içerik paylaşmalısınız. Herkesin uyuduğu bir vakitte içerik paylaşmak etkileşimi minimum seviyede tutacak ve organik takipçi kazanma şansınızı düşürecek. Doğru zamanı bulmak için deneme yanılma yoluna ve rakiplerinizin içerik paylaştığı saatleri gözlemleme yoluna başvurabilirsiniz.

Hikayelerde Gönderilerinizi Paylaşın

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Profilinizde daha fazla organik takipçi olmasını istiyorsanız hikayeleri aktif olarak kullanmalısınız. Paylaştığınız gönderileri hikayelerde paylaşırsanız organik takipçi kazanabilirsiniz.

 

Canlı Yayın Açın

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Diğer kullanıcılar ile gerçek zamanlı etkileşimde kalmanın en etkili ve iyi yollarından biri canlı yayınlardır. Instagram uygulamasında bulunan canlı yayın özelliğini aktif olarak kullanmanız kullanıcılara bildirim gönderecek ve organik takipçi sayınızı arttıracaktır.

Hesabınızın Gizlilik Ayarlarını Sabit Tutmayın

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Hesabınızın herkese açık mı yoksa gizli hesap mı olduğu sorusuna net cevap vermeyin. Ara sıra hesabı gizliye almak insanlarda merak duygusu uyandıracak ve takipçi kazanmanızı sağlayacaktır. Herkese açık hesaplarda daha fazla etkileşim olabileceğini unutmayın.

Son Çare Olarak Takipçi Hizmeti Sunan Siteler

Instagram Organik Takipçi Kazanma

Bu siteler sizlere organik takipçi kazandırdığını iddia etse dahi çeşitli hesap bilgilerini istediğinden güvenlik açısından bazı sıkıntılar yaratabilir. Ayrıca bu durumun açığa çıkması hesabınızda kötü bir imaj yaratır ve takipçi kaybına yol açar.

Bu yazımızda Instagram organik takipçi kazanma yöntemlerini ele aldık ve anlattık. Eğer belirttiğimiz noktaları uygularsanız hesabınız kısa süre içinde yüksek takipçi sayılarına ulaşacaktır. Bu sürecin bir anda olmayacağını unutmayın ve sabırlı olun. Aklınıza takılan bir şey olduğunda aşağıdaki yorum kısmından belirtmeyi unutmayın.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu