Sosyal Medya

Instagram Önerileri Neye Göre Belirlenir

Günümüz teknolojisinin bizlere sunduğu en önemli özellik sosyal medyadır. Sosyal medya sayesinde yüz binlerce paylaşım yapılmakta ve ülke gündemini belirleyen konular ilk olarak bu mecralarda servis edilmektedir. Sosyal medyanın en ilgi çekici özelliği görünürlüktür. İnsanlar fotoğraf ve video paylaşarak hayatlarından kesitler sunmaktadır.

Buna olanak tanıyan en büyük platform ise Instagram’dır. Ülkemizde milyonlarca kişinin paylaşım yaptığı bu sosyal medya mecrasına ilgi her geçen gün artmaktadır. Bizde sizler için Instagram’ın en dikkat çekici özelliği olan önerileri inceleyeceğiz. Instagram kullanıcılarının çoğu “Instagram önerileri neye göre belirliyor” diye merak etmektedir. Bu soruyu sizler için cevapladık.

Instagram Öneriler Özelliği Nedir ?

Instagram Önerileri Neye Göre Belirlenir

Instagram’ın keşfet bölümü güncel, çok fazla kişi tarafından beğenilmiş ve çok fazla yorum almış paylaşımları göstermekte olup, keşfet bölümüne çıkan gönderiler daha fazla kişi tarafından görüntülenmektedir.

Bu sayede de daha fazla beğeni alırlar. Keşfet bölümü her kullanıcıya özel tasarlanmıştır. Yani burada herkes farklı paylaşımlar görür. Buna sebep olan durum öneriler özelliğidir.

Instagram öneriler özelliği sayesinde takip ettiğiniz kişilerin beğendiği, takip ettiği ve yorum yaptığı paylaşımları sizlere de gösterir. Elbette bu bölümde sadece takip ettiklerinizle ilgili paylaşımlar yoktur.

Aynı zamanda ülkemizde en çok beğenilen ve yorum alan paylaşımlar da sizin beğeninize sunulur. Instagram bu sayede ülke gündeminde yer alan haberlerden öncelikle sizin haberdar olmanızı sağlar.

Instagram Kişi Önerisini Nasıl Belirler ?

Instagram Önerileri Neye Göre Belirlenir

Instagram keşfet bölümünde yaptığı gibi sadece paylaşımları önermez. Aynı zamanda takip etmeniz için size kişiler de önerir. Bir kişiyi takip ettiğinizde, o kişinin takip ettiği ve onu takip eden kişiler de size takip etmeniz için önerilir. Tabi ki Instagram sadece takipleşmeler üzerinden öneride bulunmaz.

Başka filtreleme yöntemleri de vardır. Kayıt olurken verdiğiniz telefon numarası ve mail adresi ile bağlantılı tüm kişiler size önerilmektedir. Ayrıca aynı mesleği icra edenleri, aynı okuldan mezun olanları ve aynı şehirde ikamet edenleri de birbirine önermektedir.

Instagram bunların haricinde ilgi alanlarına göre de öneri de bulunmaktadır. Official Instagram hesapları da Instagram’ın önerileri arasındadır. Bu hesaplar ünlü bir kişiye, kuruma ya da oluşuma ait olabilir.

Kullanıcılar bu hesapları takip ederek alışveriş yapabilecekleri mağazalar bulabilecekleri gibi, ilgilerini çeken birçok aktiviteye de katılım sağlayabilirler. Instagram kullanıcılarının kişisel ilgi alanları ortaya çıktıkça official kullanıcı önerileri de artar.

Instagram’a Yeni Katılanlar Nasıl Öneri Alır ?

Instagram Önerileri Neye Göre Belirlenir

Instagram’a yeni katılan ve paylaşımlarına henüz başlamamış kişiler öncelikle diğer hesaplarından bağlantı kurdukları arkadaşlarını takip ederler. Instagram senkronize etme özelliği ile bu kişileri sizlere önermektedir. Kayıt olurken verdiğiniz telefon numarası ve mail adresi ile bağlantılı tüm kişiler size önerilmektedir. Bu kişileri takip edebilir ya da yok sayarak bir daha çıkmalarını engelleyebilirsiniz.

Ayrıca kullanıcılar arkadaşlarını takip ettikçe ortak arkadaşlar çoğalır ve bu yönde de öneriler almaya başlarlar. Kişi özelliklerini gözeterek aynı mesleği icra edenleri, aynı okuldan mezun olanları ve aynı şehirde ikamet edenleri de birbirine önerir.

Ardından önerilerde en büyük payı Instagram’da en çok beğenilen ve yorum alan paylaşımlar alır. Instagram önerileri neye göre belirlenir adlı konumuzun sonuna geldik. Merak ettiğiniz konuları veya edindiğiniz bilgileri bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

4 Yorum

  1. Öneriler kısmında rehberimde hiç olmayan kişi kişilerin arasında diye öneriliyor bu ne demek oluyor

  2. Birisinin profile çok bakınca da baktığımız o kişiye öneriliyormuşuz sanırım. Doğru mu? Cidden böyle bir şey var mı acaba.

  3. Birisinin profile çok bakınca da baktığımız o kişiye öneriliyormuşuz sanırım. doğru mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu