Sosyal Medya

Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor Nasıl Düzeltilir?

Instagram mesaj istekleri görünmüyor nasıl düzeltilir?, Instagram mesaj istekleri nasıl açılır?, Instagram mesaj istekleri açılmıyor? gibi birçok sorunların cevabı bu içeriğimizde…

Instagram, kullanıcıların daha yakın etkileşimlerinde bulunması ve daha sosyal bir platforma haline gelmesi için DM yani direkt mesaj özelliğini sunmuştur. Instagram hesabınızdaki tüm takipçileriniz size mesaj atabilmesi için izin sunulurken, tanımadığınız kişilerden gelen mesajlarda mesaj istekleri bölümünde yer almaktadır.

Mesaj istekleri bölümünden istediğiniz kullanıcıya sizinle bağlantı kurması için izin verebileceğiniz gibi direkt olarak bu isteği reddetme olanağına da sahipsiniz. Mesaj istekleri bölümünden rahatsız olan kullanıcılar dilerse bu bölümü tamamen kapatabilmekte ve tanımadığı hesaplardan gelen mesajları engelleyebilmektedir.

Durum bu yönde iken bazı Instagram kullanıcıları gelen mesaj isteklerini göremiyor ve erişemiyor. Diğer Instagram kullanıcılarından gelen mesaj isteklerine erişmek için neler yapılır, Instagram mesaj isteklerini açmak ve kapatmak için nasıl bir yol izlenir hep birlikte öğrenelim…

Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor

Instagram mesaj istekleri görünmüyor diyorsanız öncelikle bu sorunu çözmek için takip etmeniz gereken adımlar olduğunu bilmelisiniz. Bu adımlar sonucunda gelen mesaj isteklerine ulaşabilir ve dilediğiniz Instagram kullanıcısıyla ister yazışarak isterseniz de görüntülü olarak görüşmeye başlayabilirsiniz. İlk yöntemden başlayalım:

1. Yöntem

 • Instagram uygulamasını açın.

Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor

 • Akış sayfasının sağ üst köşesinde bulunan “DM (Direkt Mesaj)” butonuna tıklayın.
 • Gelen mesaj istekleri için üst kısımda yer alan seçeneklerden “Mesaj İsteği” veya “İstek” seçeneğine dokunun.

Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor

 • Mesajın üzerine tıkladığınızda sizi karşılayan seçenekler arasından “İZİN VER” birimine basın. Eğer bu kullanıcıdan mesaj almak istemiyorsanız “GERİ ÇEVİR” butonuna dokunun.

2. Yöntem

 • Instagram uygulamasından “Direkt Mesaj (DM)” bölümüne girin.
 • Bu bölümde herhangi bir mesaj varsa üstte bildirim olarak gözükecektir.
 • Bildirime tıklayarak mesaj isteklerini görüntüleyin.

Instagram mesaj istekleri görünmüyor sorunu için yukarıda belirttiğimiz bu iki yöntem işe yarayacaktır. Eğer halen sorun devam ediyorsa diğer başlığımızda yer alan işlemleri uygulamalısınız.

Instagram Mesaj İsteklerini Açma

Instagram mesaj istekleri görünmüyor sorunuyla bağlantılı bir diğer durum ise mesaj isteklerinin kapatılmasıdır. Kapatılan mesaj isteklerinin ardından DM ekranında artık mesaj istekleri bölümü yok olacaktır ve takipçiniz olmayan kullanıcılar mesaj atamayacaktır. Instagram mesaj isteklerini açmak için uygulanması gereken adımlar:

Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor

Adım 1: Instagram’da profilinize girin.

Adım 2: Profil sayfasının sağ üst köşesinde yer alan “Üç Çizgi” simgesine tıklayın.

Adım 3: Bu bölümün en başında yer alan “Ayarlar” kısmına basın.

Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor

Adım 4: Gizlilik > Mesajlar adımlarını takip ederek mesaj alma ayarlarının olduğu bölüme ulaşın.

Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor

Adım 5: Bu bölümde “Instagram’da ki Diğer Kişiler” seçeneğini “Mesaj İstekleri” olarak belirleyin.

Bu adımların ardından Instagram mesaj istekleri görünmüyor sorunu çözülecektir. Artık Instagram’da yer alan diğer kullanıcılar sizlere mesaj atabilecek ve sizde bunu DM ekranında bulunan “İstek” bölümünden görebilecektir.

Sorunun çözülmesinin ardından ilerleyen zamanlarda tekrar mesaj isteklerini kapatmak isteyebilir ve bunun nasıl yapıldığını merak edebilirsiniz. Böylesi durumlar için aşağıdaki başlığımızı inceleyebilirsiniz.

Instagram Mesaj İsteklerini Kapatma

Instagram mesaj isteklerini açtıktan sonra tanımadığınız kullanıcılar tarafından sürekli rahatsız ediliyor olabilirsiniz. Bu duruma son vermek istiyorsanız direkt mesaj isteklerini kapatabilirsiniz. Böylelikle artık takipçiniz olmayan kullanıcılar size mesaj gönderemeyecek ve karşılarına ‘’XXXX Kullanıcı Mesaj Alamıyor” uyarısı çıkacaktır.

Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor

Instagram mesaj isteklerini kapatmak için yukarıdaki adımlardan 5’e kadar ilerleyin ve “Mesaj İstekleri” yerine “İstek Alma” kutucuğunu işaretleyin.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sizi takip eden ancak sizin takip etmediğiniz kişilerden gelen mesajlar direkt olarak silinecektir.

Silinen Mesaj İsteklerini Geri Getirme

Instagram’da gizli bir profile sahip olan kullanıcı reddedilen mesaj isteğinin tekrardan geri getirilemeyeceğini düşünse de durum kesinlikle böyle değildir. Instagram bu konuda kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla reddedilen mesaj isteklerini geri getirme imkanı sunuyor. Bu aşamada aşağıdaki adımları takip ederek işlemi tamamlayabilirsiniz.

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Akış sayfasının sağ alt köşesinde yer alan profil fotoğrafına tıklayın.
 • Kişisel profilinize ulaştıktan sonra sağ üst köşede bulunan “Üç Çizgi” simgesine dokunun.
 • Sizi karşılayan seçenekler arasından “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Bu sayfada “Güvenlik” kategorisine tıklayın.
 • “Veriler ve Geçmiş” başlığı altında yer alan “Verilerine Eriş” seçeneğine basın.

Bu aşamaların hemen ardından uygulamanın sizi yönlendirdiği işlemleri gerçekleştirerek silinen mesaj isteklerini geri getirebilirsiniz. Belirtilen adımlar sizi sonuca ulaştırmıyorsa alternatif yollar aramanıza gerek yok, reddedilen mesajları asla geri getiremeyeceksiniz.

Instagram Mesaj İsteği Nedir?

Instagram mesaj isteği hesabınızda takipçiniz olmayan ve daha önce etkileşimde bulunmadığınız hesaplardan sizlere gelen mesajları ifade eder. Instagram’ın mesaj istekleri özelliğini sunmasındaki amaç daha huzurlu ve daha güvenli bir platform sunmak istemesidir. Instagram mesaj isteği özelliği istenildiğinde kapatılabilir. Bu seçeneği de kullanıcıların inisiyatifine bırakmıştır.

Instagram Mesaj İstekleri Nerede?

Mesaj istekleri bölümüne ulaşmak için öncelikle hesabınızın ana sayfasına geçiş yapmanız gerekecektir. Ardından DM (Direkt Mesaj) ikonuna tıklamalısınız. DM bölümünün üst kısmında yer alan seçeneklerden “İstek” kısmına dokunmanızın ardından “Mesaj İstekleri” karşınızda olacaktır.

Instagram Mesaj İsteği Kayboldu

Instagram’da diğer kullanıcılardan almış olduğunuz rahatsız edici mesajları açmadığınız durumlarda belirli bir süre sonra mesaj otomatik olarak reddedilecek ve o kişinin size mesaj göndermesi engellenecektir. Bu konuda Instagram özellikle mesajı alan kişinin aldığı mesaja gösterdiği etkileşime dikkat ediyor. Bir mesajın otomatik reddedilmesi ve silinmesi için gerekli olan süre 30 gün ile sınırlıdır. Bu süreyi uzatmak ya da kısaltmak için herhangi bir ayar bulunmuyor.

Instagram Mesaj İsteği Reddedilince Bildirim Gider Mi?

Instagram’da sizi sürekli rahatsız eden ya da sebepsiz olarak kendisinden gelen mesajları görmek istemediğiniz kişilerin gönderdiği mesajlar “Mesaj İstekleri” bölümüne düşmektedir. Bu alana düşen mesajları reddettiğinizde mesajı gönderen kişiye hiçbir şekilde bildirim gitmeyecektir. Tüm kullanıcılar bu konuda endişe duyuyor olsa da platformun veri gizliliğine ve kişilerin tercihlerine önem vermesi sebebiyle reddedilen mesajlar karşı tarafa bildirilmemektedir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

 1. Merhaba, bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Sorunu çözdüm fakat silinen mesaj isteklerini geri getirme konusunda problem yaşamaktayım. Verilere eriş kısmında sildiğim mesaj istekleri görünmüyor. Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsanız cevap yazarsanız çok sevinirim.

  1. Merhaba, instagram’ın son güncellemesiyle beraber verilerine eriş kısmından eski mesaj istekleri kaldırıldı. Geri çevirdiğiniz mesaj isteklerine tekrar ulaşmak artık mümkün olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu