Ana Sayfa Sosyal Medya “Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor” Sorunu ve Çözümü

“Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor” Sorunu ve Çözümü

Instagram Mesaj İstekleri Görünmüyor Sorunu ve Çözümü

Instagram kullanımının oldukça yüksek seviyelere çıktığı günümüzde birbirini tanıyan insanlar arasındaki etkileşim çok kolay hale geldi. Bu kolaylıktan kaynaklı olarak bizi tanımayan insanlar dahi bizlerle iletişime geçme ve özel mesaj gönderme hakkı elde etti. Instagram bu gibi yetkisiz mesaj gönderimlerine engel olmak amacıyla bizlere seçici davranma hakkı tanımış ve takip etmediğimiz kişilerden gelen mesajları engelleme şansı vermiştir.

Bu şansı kullanarak takip etmediğiniz ancak sizi takip eden kişilerden gelen mesajları dilediğiniz gibi engelleyebilirsiniz. Engelleme işlemini gerçekleştirdikten sonra bazı problemlerle karşılaşma olasılığınız da olacak. Bu problemlerin başında takip etmediğimiz kişilerden gelen mesaj isteklerinin görünmemesi bulunuyor.

Instagram’da bu tür bir sorunla karşılaştığınızda yapmanız gereken işlemler oldukça basit olsa da birçok kişi tarafından bu çözüm yöntemleri bilinmiyor. Bu içeriğimizde Instagram’da mesaj istekleri görünmüyor sorunuyla karşılaştığınızda sorunu çözmek adına yapmanız gereken işlemlerden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Instagram’da Gelen Mesaj İsteklerini Göremiyorum

Instagram’da mesaj isteklerini göremiyorum diyorsanız öncelikle bu sorunu çözmek için takip etmeniz gereken adımlar olduğunu bilmelisiniz. Bu adımları takip etmeden önce ilk olarak uygulama geliştiricileriyle iletişime geçmeyi denerseniz herhangi bir sonuç alamazsınız.

1. Yöntem

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Akış sayfasının sağ üst köşesinde bulunan “DM” butonuna tıklayın.
 • Sizi takip etmeyen herhangi birinden mesaj aldıysanız “Mesaj İsteği” seçeneğine dokunun.
 • Mesajın üzerine tıkladığınızda sizi karşılayan seçenekler arasından “İZİN VER” birimine basın.

Belirtilen son aşamada eğer ki seçeneklerden “GERİ ÇEVİR” olana tıklarsanız ne yazık ki bu kişiden aldığınız mesaja hiçbir şekilde ulaşamayacaksınız.

2. Yöntem

 • Instagram uygulamasından “Direkt Mesaj (DM)” bölümüne girin.
 • Bu bölümde herhangi bir mesaj varsa üstte bildirim olarak gözükecektir.
 • Bildirime tıklayarak mesaj isteklerini görüntüleyin.

Bu yöntem diğerine göre daha kolay ve çözüm odaklıdır. Belirli kişilerden gelen mesaj isteklerini göremiyorum diye düşünüyor ve çözümü merak ediyorsanız her iki yöntemi de deneyebilirsiniz.

Instagram’da Mesaj İstekleri Nasıl Kapatılır?

Instagram uygulamasında sizi sürekli olarak rahatsız eden kişilerden gelen mesajları kesin bir şekilde engellemek için uygulamanız gereken adımlar oldukça basittir. Birçok kullanıcı gelen isteklerin engellenmeyeceğini düşünse de kişilerin gizliliğine önem veren platformda bu istekler direkt mesaj kutusuna düşmemek adına kapatılabiliyor.

 • Instagram’da profilinize girin.
 • Profil sayfasının sağ üst köşesinde yer alan “Üç Çizgi” simgesine tıklayın.
 • Bu bölümün en başında yer alan “Ayarlar” kısmına basın.
 • Gizlilik > Mesajlar adımlarını takip ederek mesaj alma ayarlarının olduğu bölüme ulaşın.

Instagram'da Mesaj İsteklerini Kapatma Adımı 2

 • Bu bölümde “Instagram’da ki Diğer Kişiler” seçeneğini “İstek Alma” olarak belirleyin.

Instagram'da Mesaj İsteklerini Kapatma Adımı 1

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sizi takip eden ancak sizin takip etmediğiniz kişilerden gelen mesajlar direkt olarak silinecektir.

Instagram Mesaj İsteklerini Geri Getirme

Instagram’da gizli bir profile sahip olan kullanıcı reddedilen mesaj isteğinin tekrardan geri getirilemeyeceğini düşünse de durum kesinlikle böyle değildir. Instagram bu konuda kullanıcılara kolaylık sağlamak amacıyla reddedilen mesaj isteklerini geri getirme imkanı sunuyor. Bu aşamada aşağıdaki adımları takip ederek işlemi tamamlayabilirsiniz.

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Akış sayfasının sağ alt köşesinde yer alan profil fotoğrafına tıklayın.
 • Kişisel profilinize ulaştıktan sonra sağ üst köşede bulunan “Üç Çizgi” simgesine dokunun.
 • Sizi karşılayan seçenekler arasından “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Bu sayfada “Güvenlik” kategorisine tıklayın.
 • “Veriler ve Geçmiş” başlığı altında yer alan “Verilerine Eriş” seçeneğine basın.
  Instagram'da Reddedilen Mesaj İsteklerini Geri Getirme Adımı

Bu aşamaların hemen ardından uygulamanın sizi yönlendirdiği işlemleri gerçekleştirerek silinen mesaj isteklerini geri getirebilirsiniz. Belirtilen adımlar sizi sonuca ulaştırmıyorsa alternatif yollar aramanıza gerek yok, reddedilen mesajları asla geri getiremeyeceksiniz.

Instagram Mesaj İstekleri Otomatik Silinir Mi?

Instagram’da diğer kullanıcılardan almış olduğunuz rahatsız edici mesajları açmadığınız durumlarda belirli bir süre sonra mesaj otomatik olarak reddedilecek ve o kişinin size mesaj göndermesi engellenecektir. Bu konuda Instagram özellikle mesajı alan kişinin aldığı mesaja gösterdiği etkileşime dikkat ediyor. Bir mesajın otomatik reddedilmesi ve silinmesi için gerekli olan süre 30 gün ile sınırlıdır. Bu süreyi uzatmak ya da kısaltmak için herhangi bir ayar bulunmuyor.

Instagram Mesaj İsteği Reddedilince Bildirim Gider Mi?

Instagram’da sizi sürekli rahatsız eden ya da sebepsiz olarak kendisinden gelen mesajları görmek istemediğiniz kişilerin gönderdiği mesajlar “Mesaj İstekleri” bölümüne düşmektedir. Bu alana düşen mesajları reddettiğinizde mesajı gönderen kişiye hiçbir şekilde bildirim gitmeyecektir. Tüm kullanıcılar bu konuda endişe duyuyor olsa da platformun veri gizliliğine ve kişilerin tercihlerine önem vermesi sebebiyle reddedilen mesajlar karşı tarafa bildirilmemektedir.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin