Sosyal Medya

Instagram Direkt Mesaj Bildirimi Gelmiyor

Instagram bildirimleri kullanıcının hikâye paylaşması, yeni gönderi, doğrudan mesaj, takip istekleri, yeni takipçi gelmesi gibi olaylar sonucu bildirim çubuğuna düşmektedir. En çok kullanılan ve popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, bazen bildirim almama gibi hatalar ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Son zamanlarda kullanıcıların karşılaştıkları “Instagram direkt mesaj bildirimi gelmiyor” hatası dikkat çekiyor. Bu yazımızda Android ve iOS işletim sistemine cihazlar için Instagram mesaj bildirimi gelmiyor hatasını ve çözümünü açıklayacağız.

Instagram Mesaj Bildirimlerinin Gelmemesinin Sebepleri

Bu sorunu tetikleyecek olan yaygın nedenler vardır:

 • Anında Bildirimlerin Kapalı Olması: Instagram mesaj bildirimi gelmiyor hatasına neden olan sorunların başında anlık bildirimlerin cihaz üzerinden kapatılmış olması geliyor.
 • Instagram Önbellek Verilerinin Bozuk Olması: Bu hatayı tetikleyen bir diğer sorun ise Instagram önbellek verilerin bozulmuş olmasıdır. Instagram önbellek verilerini silmeniz durumunda bu hatadan kurtulabilirsiniz.
 • Instagram Dosyalarının Bozuk Olması: Instagram mesaj bildirimi gelmiyor hatasını tetikleyen en son yaygın neden ise; uygulama dosyalarının bozuk olması ve düzgün çalışmamasıdır.

Android Cihazlarda Instagram Mesaj Bildirimleri Gelmemesinin Çözümleri

Instagram Mesaj Bildirimi Gelmiyor

Instagram mesaj bildirimleri gelmiyor sorunun farklı çözümleri vardır:

İnternet Bağlantısını Kontrol Etme: Herhangi bir işlem yapmadan önce Android cihazınızın sabit bir internet bağlantısı olup olmadığını kontrol edin. Cihaz bir internete bağlı değilse Instagram mesaj bildirimleri gelmiyor sorununu yaşamanız çok normal. Eğer cihazınız internete bağlıyken bu hatayı alıyorsanız modeminizi yeniden başlatarak işe başlayın.

Instagram Bildirim Ayarlarını Kontrol Etme: Instagram¸ kullanıcının bildirim isteyip istemediğine dair seçenekleri kullanıcının inisiyatifine bırakır. Instagram mesaj bildirimleri gelmiyor sorununun çözümü için bildirim ayarlarınızı kontrol edin;

 • Uygulama menüsünden Instagram logosunu seçin ve üstüne tıklayın. Karşınıza çıkan sayfa Instagram’ın haber akışı olmalıdır, bu sayfanın en altında kendi profil resminizi göreceksiniz,
 • Profil resminizin üstüne tıklayın ve profilinize yönlendirilmeyi bekleyin,
 • Profil sayfanız yüklendikten sonra sağ tarafta “≡” işaretini göreceksiniz. Bu işaretin üstüne tıklayın,

Instagram Mesaj Bildirimi Gelmiyor

 • İşarete tıkladıktan sonra ekranın yarısını kaplayan bir menü gelecektir. Bu menüden Ayarlar kısmına girip Bildirimlerin tamamını aktif etmeniz gerekmektedir.
 • Eğer bu çözüm işe yaramadıysa telefonunuzun ayarlar menüsünden Instagram bildirimlerinin tamamının açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Instagram bildirimleri kapalıysa Instagram mesaj bildirimleri gelmiyor sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Instagram Dosyalarının Bozuk Olması: Bu hata genellikle Instagram’ın aniden kapanması ile beraber gelişmektedir. Dosyaların ve kodların bozulmasını düzeltmek için Instagram’ı cihazdan komple kaldırıp tekrar kurmanız gerekmektedir:

 • Instagram uygulamasını cihazınızdan komple kaldırın,
 • Instagram uygulaması kaldırıldıktan sonra cihazınızın uygulama marketinden tekrar indirin.

Bu işlem Instagram dosyalarının silinmesini ve doğru bir şekilde yeniden yüklenmesini sağlayacaktır.

iOS Cihazlarda Instagram Mesaj Bildirimleri Gelmemesinin Çözümleri

Instagram Mesaj Bildirimi Gelmiyor

Instagram mesaj bildirimleri gelmiyor sorununu çözmek için çeşitli çözüm yolları mevcuttur:

Cihazı Yeniden Başlatmak: Cihazı yeniden başlatmak telefonda çalışan tüm işlemleri sonlandırır. Tüm programlar sonlandığında yeniden çalışan cihazınızda, ek bir işleme gerek kalmadan Instagram mesaj bildirimleri gelmiyor sorununu çözebilirsiniz. Telefonun güç düğmesine 2-3 saniye basılı tutup kapatmanız ve tekrar güç düğmesine basılı tutmanız cihazı yeniden başlatacaktır.

Cihazın Sessiz Modda Olmadığını Kontrol Edin: Eğer telefonunuzda sessiz mod aktifse telefona herhangi bir bildirim gelmeyecek ve Instagram mesaj bildirimi gelmiyor sorunu ile karşı karşıya kalacaksınız.

Cihazı Güncellemek: Apple, kullanıcıları için sürekli ve düzenli olarak güncellemeler yayınlamaktadır. Gelen bu güncellemeler cihazın ve uygulamalarının daha stabil çalışmasını sağlayarak oluşabilecek hataları da engellemektedir. Cihazınızı Ayarlar menüsünden güncellemeniz Instagram mesaj bildirimi gelmiyor sorununu çözebilir.

Instagram Mesaj Bildirimi Gelmiyor

“Rahatsız Etme” Özelliğinin Açık Olması: Rahatsız etmeyin özelliğinin açık olması halinde cihaza gelen çağrı ve bildirimler kullanıcıya yansıtılmadan silinmektedir. Ekranı ana sayfaya getirip kaydırarak bulunan ay simgesi (cihaza göre değişkenlik gösterebilir; rahatsız etmeyin modu olarak da geçebilmektedir) saydam olarak durmuyorsa, bu özelliğin açık olduğu anlamına gelmektedir.

Instagram Uygulama Bildirim Ayarlarını Kontrol Etme:

 • Ayarlarınıza gidin ve ardından Bildirimleri seçin,
 • Instagram uygulamasını seçin ve bildirim ayarlarını açık hale getirin.

Eğer yukarıdaki yollar işe yaramadıysa Instagram mesaj bildirimleri gelmiyor sorunu için farklı çözümler denemelisiniz:

Instagram Hesabını Kapatıp Tekrardan Açın: Hesabınızdan çıkış yapmak için Instagram uygulamasını açmalı, profil resminizin üstüne tıklamalı ve üç çizgi alt alta olan işaretten çıkış yapmanız gerekmektedir. Karşınıza hesap bilgilerinizi gireceğiniz ekran gelecektir. Buraya gerekli bilgileri girdikten sonra hesabınıza tekrardan giriş yapacaksınızdır.

Instagram Uygulamasını Güncelleyin: Instagram’ın eski bir sürümünü kullanıyorsanız Instagram mesaj bildirimleri alamayabilirsiniz. Uygulama marketinden Instagram’a güncelleme gelip gelmediğini kontrol edin, eğer gelmişse güncelleme işlemini yapın.

Düşük Güç Modunu Kapatın: iPhone cihazlarda bulunan düşük güç modu özelliği batarya yüzdesinin azaldığı zamanlar pilden tasarruf etmeye yarayan bir özelliktir. Bu mod etkinleştirildiği zaman uygulamalar arka planda yenilenmez ve bu da Instagram mesaj bildirimleri gelmemesi sorununa yol açar.

Instagram Mesaj Bildirimi Gelmiyor

Arka Plan Yenilemeyi Etkinleştirmek: Arka plan yenileme özelliği uygulamaların arka planda doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayarlar menüsünden aktif edeceğiniz arka plan yenileme özelliği Instagram direkt mesaj bildirimleri gelmiyor sorununu çözebilir.

Instagram’ı Yeniden Yüklemek: Instagram cihaza ilk yüklendiği sırada bildirim alıp almadığınıza dair bir soru sormaktadır. Bu soru reddedildiği zaman Instagram uygulamasından hiçbir bildirimi alamazsınız. Bu sorunu çözmek için Instagram uygulamasını cihazdan kaldırıp tekrardan yüklemeniz gerekmektedir. İlk açılışta sorduğu sorulara izin verirseniz Instagram’dan mesaj bildirimlerini alabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu