Anasayfa » Sosyal Medya » Instagram Kullanıcı Bulunamadı Hatası Nasıl Çözülür?

Instagram Kullanıcı Bulunamadı Hatası Nasıl Çözülür?

Instagram Kullanıcı Bulunamadı Hatası Nasıl Çözülür?

Instagram kullanıcıları tarafından şu sıralar gündemde olan konulardan birisi “Instagram kullanıcı bulunamadı hatası” olmaktadır. Bu sorun genellikle hesabını donduran kullanıcılar tarafından sıklıkla yaşanmaktadır. Bizlere de bu konu hakkında birçok soru iletilmektedir. Bunlardan birkaçını aşağıda sizlerle paylaşalım:

Merhaba, ben instagramımı dondurdum, dondururken şifreyi değiştirdim simdi açamıyorum ne yapmam gerekiyor? Yanlış şifre diyip duruyor, kullanıcı bulunamadı diyor, yardımcı olur musunuz? Kaç aya kadar açılır başka ne yapmam lazım?

Merhaba, hesabımı kısa bir süreliğine dondurdum. E-posta ve kullanıcı adını bildiğim halde, e-postama giriş yapabildiğim halde, hesabımı açamıyorum kullanıcı bulunamadı diyor yeni şifrede talep edemiyorum lütfen yardımcı olur musunuz?

Yorumlar incelendiğinde dondurulan Instagram hesabından sonra bu sorun gündeme gelmektedir. Peki çözüm nedir? “Instagram kullanıcı bulunamadı hatası” yaşayan kullanıcılar neler yapması veya hangi konulara dikkat etmesi gerekir? Bu içeriğimizde sizlere bu konu hakkında gerekli yorumları ve önerileri aktararak, soruna çözüm sağlayacağız.

İlk olarak hesap dondurma işlemi yapan kullanıcılar için bu konuyu değinelim. Instagram hesap dondurma işlemini yapan kullanıcılar bir süre sonra tekrar hesaplarını aktif etme, yeniden kullanma istediğinde bulunabiliyorlar.

Tekrar hesaplarına giriş yapmaya çalıştıklarında ise ne hikmetse “kullanıcı bulunamadı hatası” ile karşılaşıyorlar. Aslında tekrardan hesaplarına sorunsuz olarak giriş yapmaları gerekmektedir. Fakat Instagram dondurulan hesapları aktif olarak sunucu veya altyapısı üzerinden aktif olarak göstermiyor.

Bu durumu tamamen Instagram tarafından yaşanan bir sorun olarak nitelendirebiliriz. Siz dondurduğunuz Instagram hesabı üzerinden giriş yapmaya çalıştığınızda, sistem sizi sanki hiçbir şekilde Instagram’a kayıt olmamış olarak görüyor.

Instagram Kullanıcı Bulunamadı Hatası Nasıl Çözülür?

Bu durumda Instagram tarafından sunulan bazı prosedürleri devreye sokacağız. Bu prosedüre ise: https://help.instagram.com/contact/1652567838289083 bu link üzerinden ulaşabiliyoruz.

Linke tıkladığınızda karşınıza “Bu hesap bir işletmeyi, ürünü veya hizmeti temsil etmek için mi kullanılıyor?” seçeneğine “Evet” veya “Hayır” yanıtını verip, asıl önemli olan kısma geçelim. Biz burada “Hayır” seçeneği ile devam ediyoruz:

“Nüfus Cüzdanınızda Yazan Adınız Soyadınız”: Bu bölümü tamamen eksiksiz olarak dolduralım.

“Instagram Kullanıcı Adınız”: En önemli alan burası! Genel olarak kullanıcılar, kullanıcı adlarını tam olarak hatırlayamadığı için bu alan biraz sekteye uğramaktadır. Instagram kullanıcı adınızı doğru olarak hatırladığınızdan tam olarak emin olmadan bu alanı doldurmayın. Peki şimdi diyeceksiniz Instagram kullanıcı adımı tam olarak nasıl öğrenirim?

Bu konuda Instagram hesabınıza kayıtlı e-posta adresini devreye sokabilirsiniz. İlk Instagram üyeliğinizde hesabınızla ilgili bazı bilgiler veya bildirimler, Instagram’a kayıt olurken verdiğiniz e-posta adresine iletilmektedir. Bu maile kısa bir arama yaparak kolayca ulaşabilir ve yukarıda belirttiğimiz formdaki alana tam emin olarak girişini sağlayabilirsiniz.

“E-posta adresiniz”: Bu alanda en çok hataya düşülen kısım! Genelde kullanıcılar “Instagram hesabınızda kayıtlı e-posta adresi” ibaresine çok dikkat etmezler. Bundan dolayı yanlış e-posta adresi belirtmeleri, Instagram yetkilileri tarafından olumsuz veya doğrulanmayan form olarak değerlendirilebilir. Bu sebepten bu alan “Instagram hesabınızı oluşturduğunuz veya hesabınıza tanımlı” e-posta adresi olması gerekmektedir.

“Hangi ülkeden yazıyorsunuz?”: Son belirtilmesi gereken alanda burası. Yaşadığınız ülkeyi belirtip, “Gönder” butonu ile buradaki işlemleri tamamlayabilirsiniz.

İşlemler bitti mi? Hayır tabii ki de. Instagram bu formda belirttiğiniz bilgileri değenlendirip, belirtilen mail adresine sizin olduğunuzu tam olarak doğrulayacak bazı prosedürleri daha devreye sokacaktır. Bunları da sağladıktan sonra “Instagram kullanıcı bulunamadı hatası” ile karşılaşmadan tekrar hesabınıza erişim sağlayabileceksiniz.

Instagram Kullanıcı Bulunamadı Hatası Nasıl Çözülür?

Instagram kullanıcı bulunamadı hatası ile karşılaşılabilecek bir diğer durum ise; “@” sembolünün kullanılmasıdır. Instagram, kullanıcı giriş ekranında “@” sembolüyle başlayan kullanıcı adlarını kabul etmemektedir. Kullanıcı adınızda kullandığınız karakterleri, doğru kullandığınızdan emin olun.

Son olası durumsa çalınan Instagram hesapları. Eğer hesabınız ile sorunsuz olarak giriş yapabiliyorken bir anda böyle bir sorun karşınıza çıktıysa ve hesabınıza hiçbir şekilde erişemiyorsanız, mutlaka bunu Instagram’a bildirmek gerekir:

 • Mobil uygulama üzerinden Instagram hesabınıza giriş yapmaya çalışın.
 • Giriş ekranı üzerinden Android’de: “Giriş Yapmayla İlgili Yardım Al”, iOS’ta: “Şifreni mi Unuttun?” seçeneklerine tıklayın.
 • Ardından Android’de: “Hesap Giriş Bilgileri” sorasında ise “Giriş Bilgilerimi Kullanamıyorum” seçeneğine dokunarak gerekli talimatları uygulayın. iOS’ta da benzer adımları uygulayarak işlemi sağlayın.

Not: İşlemin görsel ve ayrıntılı anlatımına “Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?” adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki işlem neticesinde hesabınıza tekrar erişim için Instagram tarafından yönlendirileceksiniz. Instagram kullanıcı bulunamadı hatası için tüm detayları aktarmaya çalıştık. Umarım sorun yaşayan kullanıcılar için faydalı bir rehber olur. Sorun hakkında ekstra düşündüklerinizi, merak ettiklerinizi veya yaşadığınız sorunları bizlere yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Yazar Mehmet Karaman

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

7 yorum

 1. Merhaba mehmet bey instagram hesabımı dondurdum ama mesajlarda kayıtlı bi telefon için 3 saat sonra geri açmam gerekti şifreyi doğru girmeme rağmen sms kodu gelmiyor internet bağlantınızı kontrol ediniz diyor hayati önem arz eden bi numaraya ulaşmam lazım lütfen yardımcı olun yeni dondurduğum için mi giriş yapamıyorum acaba?

 2. Merhaba bu ınstagrama mail atma yöntemi bence de bir çözüm ama benimsiyle bi sorunum var buradaki adımları yapıyorum ancak kullanıcı adı kısmına geldiğimde kullanıcı adı doğru olduğu halde %100 eminim doğru olduğuna ama kabul etmiyor geçersiz kullanıcı diyor ve bu yüzden mail bile gönderemiyorum kurtarma için. Napman lazım lütfen yardımcı olur musunuz?

 3. Tarif ettiğiniz her şeyi yaptım fakat olumlu bir sonuca ulaşamadım instagram destek bölümüne yönlendirildim.

 4. Merhaba, Instagram hesabınızı kullandığınız mobil cihaz ile tekrar bu işlemi sağlamayı deneyebilir misiniz?

 5. Merhaba ben 2 hafta önce instagramımı dondurup açmıştım bundan 3 gece önce de instagramımı tekrar dondurmak istedim bir mesaja bakmak için girmeye çalıştığımda kullanıcı hatası diyor koyduğunuz linke tıkladım e-postam doğru kullanıcı adım ve şifremde ama e-postaya ait bir kullanıcı bulamadı diyor yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Mehmet Karaman

  Merhaba, öncelikle rica ederiz. Burada link olarak giriş yapmayacaksınız. Sadece hesabınızın kullanıcı adını yazacaksınız. Örnek olarak “help724” gibi…

 7. Yardımız için çok saolun ama ben hesabımın linkini alamıyorum Instagram.com[kullanıcıadım] yazınca bu bir kısa bağlantı değil diyor lütfen acil yardım.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.