Sosyal Medya

Instagram Karanlık Mod Nedir? Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?

Instagram, en aktif olarak kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisi. Özellikle son birkaç haftadır uygulamanın gündemden düşmediğini görüyoruz. Öyle ki Instagram için bir dizi güncelleme yayınlandı ve yayınlanan güncellemeler uygulamanın yapısını bir hayli değiştirdi. Bu güncellemeler içerisinde en çok konuşulanı ise Instagram karanlık mod güncellemesi oldu. Uygulamanın renk düzenini baştan sona değiştiren yeni mod için detaylara bakalım.

Instagram Karanlık Mod Nedir?

Modun nasıl kullanılacağı konusunda detaylara geçmeden önce, Instagram karanlık mod özelliğinin tam olarak ne olduğundan söz etmek gerekiyor. Bu mod, koyu temanın temel olarak alındığı bir mod.

Daha önce birçok uygulamada gördüğümüz gibi karanlık modu etkinleştirdiğiniz zaman, tema değil ama tema renkleri değişiyor. Standart beyaz olarak kullanılan renklerin, siyah ve gri tonlarının ağırlıkta olduğu koyu renklere dönüştürüldüğü gözüküyor. Modun adının karanlık mod olmasının nedeni de zaten bu.

Instagram Karanlık Mod Nedir? Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?

Instagram için karanlık modun gündeme gelmesinin nedeni ise yeni işletim sistemleri için sunulan özellikler. Hem iOS için yayınlanan yeni sürüm iOS 13 işletim sisteminde hem de Android için yayınlanan Android 10 işletim sisteminde, karanlık mod özelliği karşımıza çıktı. Hal böyle olunca Instagram dahil birçok uygulamaya karanlık mod özelliği geldi. Peki, bu özelliği nasıl kullanacağız? Dilerseniz kullanıma geçiş yapalım.

Instagram Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?

Instagram için yayınlanan modun, diğer uygulamalardan bir farkı var. Uygulama için gelen güncellemenin en büyük farkı, bu modun otomatik olarak kullanıma giriyor olması. Hem Android işletim sisteminde hem de iOS işletim sisteminde karanlık modu aktif ettiğiniz zaman, Instagram uygulaması da doğrudan karanlık temaya geçiş yapıyor.

Instagram Karanlık Mod Nedir? Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?

Karanlık modu kullanmak için Android ve iOS işletim sisteminde yapacağınız ayarların neler olduğuna geçmeden önce, menülerin Android işletim sistemi için ufak değişiklikler gösterebileceğini belirtelim.

Android Karanlık Mod Nasıl Açılır?

İlk dikkat etmeniz gereken yeni sürüme sahip olmanız. Gece modunun kullanılması noktasında mutlaka Android 10 işletim sistemine sahip olmanız gerekiyor. Android işletim sistemi güncellemesini henüz almadıysanız ya da cihazınız güncelleme almayacaksa, ne yazık ki bu özelliği kullanmanız mümkün değil. Android 10 işletim sistemi kullanan cihazlar için yapılacak işlemler ise şöyle:

  • Android cihazınızdan “Ayarlar” menüsüne girin.
  • Ayarlar uygulaması üzerinden ise “Erişilebilirlik” sekmesine tıklayın.
  • Buradan “Ekran” kısmına gelin ve “Koyu Tema” özelliğini aktif edin.

iOS Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Yine iOS işletim sisteminde de ilk dikkat etmeniz gereken nokta iOS 13 güncellemesinin yüklü olması olacak. iOS 13 işletim sistemi güncellemesini alan cihazlar, gece modu yani karanlık mod özelliğine kavuştu. Bu detayı hatırlattıktan sonra, gelelim ayarlara.

  • Öncelikle “Ayarlar” kısmına girin.
  • “Ekran ve Parlaklık” bölümüne geçin.
  • Koyu modu aktif etmek için “Koyu” seçeneğini seçin.

İsterseniz doğrudan kontrol merkezi üzerinden de gece modunu aktif edebilirsiniz. Bunun için yapacaklarınız ise şöyle:

  • Denetim merkezini açmak için ekranı sağ üst köşeden aşağı doğru kaydırın.
  • “Parlaklık Denetimi” kısmına basılı tutun.
  • Buradan “Koyu Mod Açık” seçeneğine tıklayın.

Anlattığımız yöntemlerle Android ve iOS için karanlık moda geçiş yapabilirsiniz. Karanlık mod olarak da değerlendirdiğimiz gece moduna geçmeniz durumunda Instagram karanlık mod kullanıma girecektir. Uygulama, doğrudan işletim sisteminin ayarlarına bağlı. Siz tekrar normal temaya döndüğünüz zaman, eski temaya geri dönüş yapılacak.

Merak Edenler İçin

Karanlık temanın nasıl bir avantaj sağladığını merak ediyor olabilirsiniz. Burada iki farklı fayda sunulduğunu söylemek gerekiyor. İlk olarak mavi ışık derecesi düşürüldüğü için koyu tema, göz yorgunluğunu azaltacaktır.

İkinci artı ise OLED ekranlı cihaz kullananları ilgilendiriyor. OLED ekranların yapısı gereği, siyah renkler ekranın daha az enerji harcamasını sağlar. Bu da akıllı telefonunuzun pil dayanma süresini arttırır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu