Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram İşlem Engellendi Sorunu İçin Çözüm Yolları

Instagram İşlem Engellendi Sorunu İçin Çözüm Yolları

Instagram İşlem Engellendi Sorunu İçin Çözüm Yolları

Dünya genelinde yüz milyonlarca kullanıcıya sahip olan Instagram uygulamasında, yaygın olarak yaşanan sıkıntılardan biri Instagram işlem engellendi sorunudur. Bu sorun çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Ancak sorunu oluşturan temel etken kısa sürede yapılan işlem yoğunluğu olmaktadır.

Örnek verecek olursak, kısa sürede çok fazla gönderi paylaşmak, çok fazla takip isteğinde bulunmak, bir içeriği farklı başlıklarda birden fazla kez paylaşmak, çok sayıda beğenide bulunmak gibi işlemler Instagram işlem engellendi sorununu ortaya çıkartmaktadır.

Kısa zamandaki işlem yoğunluğunun bu gibi bir sorunu ortaya çıkarmasının sebebi ise Instagram uygulamasının robot hesaplara ve hesap ele geçirilme durumlarına karşı aldığı önemlerden kaynaklanmaktadır. Instagram uygulamasının güvenlik sistemi, kısa sürede çok yoğun aktivitelerde bulunan hesapları otomatik olarak tespit ederek ‘’Şüpheli’’ konumuna geçirmektedir.

Kullanıcıların bu gibi durumlarda uygulayabileceği birtakım çözüm yolları bulunmaktadır. Siz de aşağıdaki işlemleri yerine getirerek Instagram işlem engellendi sorununu çözebilirsiniz:

 • Diğer sosyal medya hesaplarınızı Instagram uygulamasına bağlayın.
 • Kısa süre içerisinde çok fazla paylaşım, beğeni ve takip isteğinde bulunmayın.
 • Instagram ‘’İşlem Engellendi’’ hatası verdiği zaman ‘’Sorun bildir’’ seçeneğine dokunun.
 • Sorun ortaya çıktıktan sonra kullandığınız internet bağlantısını değiştirin. (Wi-Fi veya hücresel veri)
 • Instagram hesabınıza erişim yetkisi verdiğiniz uygulamaların erişim iznini iptal edin.
 • Hesabınızı mümkün olduğunca tek cihaz üzerinden kullanmaya çalışın.

Bu işlemleri yerine getirmeniz hem hesap güvenliğinizi sağlayacak hem de Instagram işlem engellendi sorununun tekrarlanmasını engelleyecektir.

22 YORUM

 1. İyi günler. Bende takip etme sıkıntısı çekiyorum hem de 2 gündür. Sorun bildir şıkkını da işaretledim ama hiçbir türlü geri düzelmedi. İnstagram’a mesaj da attım. Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

 2. Takip, beğeni, yorum yapmadım sorun da bildirdim. 3 haftadır hala düzelmedi. Instagram uygulamasını sildim yeniden yükledim. Ne zaman geçer?

  • Merhaba, Instagram’ın spam filtresine takılmış olabilirsiniz. “Sorun Bildir” butonu bu soruna çözüm sağlaması gerekmekte aslında. Karşıdaki kişi size mesaj atabiliyor mu peki?

 3. Instagram hesabımdan beğeni yapamıyorum, takip edemiyorum, yorum yapamıyorum ve takip edilemiyorum lütfen yardımcı olur musunuz?

 4. Merhabalar. Normal instagram uygulamasından girdiğimde yaklaşık 3 gündür takip beğeni yorum yapamıyorum hiç bir şey yapamıyorum yani. Ama internetten chrome’dan girdiğimde beğeni yorum hepsini yapabiliyorum bu nasıl oluyor ne yapabilirim? Lütfen yardım eder misiniz

  • Her ihtimali değerlendirmek gerekiyor. Eğer uygunsa bir süre üçüncü taraf uygulamaların kullanımı sağlamayın. Bu şekilde süreci izleyelim.

 5. Yaklaşık 1 aydır bu hatayla karış karşıyayım her türlü çözümü denedim şundan olabilir dediklerinizden hiçbirini yapmadım 1-2 gün kullanmamayı da denedim yinede düzelmiyor. Hesabımda fotoğraf yok Facebook ve numaram bağlı 300’ü geçik takipçim var.

 6. Merhaba, 3-4 gündür hiç kimseyi takip edemiyorum, gönderileri beğenemiyorum ve yorum yapamıyorum. Sorunu düzeltmek için söylediğiniz uyarıların hepsini yaptım ancak bir değişiklik olmadı. Spam almış ve çok fazla beğeni yapmış olabiliceğimden şüpheleniyorum. Yardımcı olabilirseniz gerçekten sevinirim.

  • Merhaba, öncelikle hesabınızın şifresini değiştirip, iki faktörlü kimlik doğrulaması açın. Bu şekilde hesabımızı güvene alalım. Daha sonrasında üçüncü taraf uygulamaların ınstagram hesabınıza bağlı olduğunu kontrol edip, bir süre daha hatanın giderilip giderilmediğini izleyelim.

 7. Merhaba iyi günler yukarıdaki dediklerinizi uyguladım fakat değişen bir durum olmadı yaklaşık 10 gündür kimseyi takip edemiyorum ve hesabımı yeni açmama rağmen bu hatayı aldım yardımcı olur musunuz ?

 8. Instagram hesabım kişisel bir hesap ve sabah bilgisayarı açıp ınstagrama girdiğimde bir resime yorum yapıyım dedim. Fakat bu ayın 11’ine pazar gününe kadar engel aldığımı bildiriyor. Beğeni, yorum ve takip etme işlemlerinin hiç birisini yapamıyorum nasıl düzeltirim bunu?

   • Arkadaşlar herhangi bir tarayıcıya girip birilerine beğeni ve istek gönderin eğer gönderebiliyorsanız tarayıcıdan çıkışınızı yapın. Instagram uygulamasına girin ve oradan da çıkışınızı yapın giriş bilgilerinizi dahi hatırlamayın, sonra tekrar kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek giriş yapın denemek için beğeni yada birilerini takip edin işe yararsa hayır dualarınızı bekliyorum. Ben bu şekilde çözdüm.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin