Sosyal Medya

Instagram Hikayeleri İçin Repost Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram hikayeleri için repost özelliği 2018 yılının Ağustos ayından bu yana kullanılabilen bir özellik olarak karşımıza çıkmakta. Instagram hala paylaşımların yeniden paylaşımını uygulama içinden mümkün hale getirmese de, etiketlendiğiniz hikayeleri yeniden paylaşabilmenizi sağlayan bir özellik barındırmakta.

Bildiğiniz gibi, hala beğendiğimiz bir paylaşım olduğunda bunu ancak harici bir yeniden paylaşma uygulamasından yararlanarak yeniden paylaşabiliyoruz. Ancak bahsedildiğimiz bir hikayeyi kendi profilimizde paylaşmak için başka uygulama kullanmamız gerekmiyor.

Instagram uygulamasında bir hikayeyi ekran görüntüsü almadan yeniden paylaşmanız mümkün. Ancak bu özellik sadece bahsedildiğiniz hikayelerde geçerli. Ayrıca bu özellik sadece sizden bahseden yani sizi “mention” olarak ekleyen kişinin hikayeyi paylaşmasından sonraki 24 saat boyunca geçerli. Bu özelliği nasıl kullanacağınızı öğrenmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmekte.

Instagram hikayeleri için repost özelliği şu adımlar doğrultusunda kullanılmakta:

Bahsedildiğiniz Hikayenin Bildirimine Dokunun

Instagram Hikayeleri İçin Repost Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bahsedildiğiniz hikayeyi yeniden paylaşabilmeniz için önce o hikayenin bildirimine dokunmanız gerekmekte. Bu bildirim başında sizden bahseden kişinin kullanıcı adıyla beraber “XX Hikayesinde Senden Bahsetti” şeklinde görüntülenir. Bunu yaptığınızda uygulamanın mesaj kutusu açılacaktır ve hikaye ekranınıza gelecektir.

“Bunu Hikayenize Ekleyin” Metnine Tıklayın

Instagram Hikayeleri İçin Repost Özelliği Nasıl Kullanılır?

Hikaye tamamlandıktan sonra mesaj kutunuzda hikayenin görselini göreceksiniz. Bunun hemen üstünde “Bunu Hikayenize Ekleyin” şeklinde mavi renkli bir metin karşınıza çıkacaktır. Bu metne tıkladığınızda hikayeyi düzenleyebileceğiniz bir ekran gelecektir.

Hikayeyi Düzenleyin ve Yeniden Paylaşın

Instagram Hikayeleri İçin Repost Özelliği Nasıl Kullanılır?

Şimdi bahsedildiğiniz hikayeyi ekranınızda düzenleyerek yeniden paylaşabilirsiniz. Düzenleme sırasında hikayeyi ilk paylaşan kişinin yaptığı eklemeleri ve kendi kullanıcı adınızı kaldırmanız mümkün değil. Ancak buna istediğiniz ifadeleri ve GIF’leri eklemeniz, ayrıca hikayeyi telefonunuza kaydetmeniz mümkün.

Hikayeyi yeniden paylaştığınızda ekranda bunu ilk paylaşan kişinin kullanıcı adı görünür ve isme tıklayanlar kişinin profilini görüntüleyebilir.

Bu özellik, ekran görüntüsü alarak hikaye paylaşma zahmetini ortadan kaldırmakta. Bununla birlikte hikayeyi yeniden paylaşabilmeniz için herkese açık olarak ayarlamanız şart.

Instagram hikayeleri için repost özelliği her ne kadar yeniden paylaşma özelliği olarak gelse de, hala kısıtlı bir özellik. Çünkü kullanıcıların hala sadece bahsedildikleri hikayeleri yeniden paylaşmalarını sağlıyor. Yani başka hikayeleri paylaşmaya izin vermiyor.

Siz de bu özelliği kullanarak bahsedildiğiniz hikayeleri yeniden paylaşabilir, deneyimlerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu