Sosyal Medya

Instagram Hikaye Boyutu Kaç Olmalı?

Instagram her birimizin hayatında yerini alan, her geçen gün daha aktif kullandığımız bir sosyal platformdur. Son zamanlarda eklenen ve hepimizin sıklıkla kullandığı hikaye paylaşma özelliği de uygulamanın özelliklerinden biridir. Sürekli güncelleme alan onlarca uygulama gibi Instagram da güncelleme konusunda epeyce hızlı çalışmaktadır.

Her geçen gün de uygulamaya güncellemeler ve yeni özellikler eklenmektedir. Bu özelliklerden biri de hayatımıza yeni katılmış olan hikaye özelliğidir. Uygulama içinde profilinize kalıcı olarak resim, video ekleyebilir veya 24 saat sonunda otomatik olarak kaldırılan hikayeler paylaşabilirsiniz.

Nedir Bu “Hikaye”?

Instagram Hikaye Boyutu Kaç Olmalı?

Instagram’da bulunan hikaye özelliği; kullanıcının takipçileri ile paylaştığı fotoğraf, video, müzik gibi öğelerin 24 saat sonrasında kendiliğinden silinerek profilde bir daha görünmemesini sağlayan bir özelliktir. Instagram’da hikaye paylaşmanın herhangi bir sınırı yoktur, istediğiniz kadar hikaye paylaşabilirsiniz. Hikayelere gömülü olan düzenleme seçenekleri ile paylaşımınızın üstüne yazı yazabilir, çizim ekleyebilir, konumunuzu paylaşabilirsiniz.

Instagram’ın hikaye paylaşma özelliğini çıkarma sebeplerinden biri; kullanıcıların profillerinde kalıcı olarak kalan fotoğraf ve videoların sunucularının dolmasını önlemektir. Bellek dolum önlemi olarak değerlendirilebilecek hikaye paylaşımı kullanıcılar tarafından çok sevilse de, Instagram’da hikaye paylaşmanın çeşitli şartları vardır; paylaşılacak olan resmin, videonun boyutu, çözünürlüğü, en boy oranı gibi. İşte bu yazımızda Instagram hikaye boyutu kaç olmalı sorusuna cevap vereceğiz.

Instagram hikaye boyutu kaç olmalı sorusuna ilk olarak görsel ile başlayacağız. Eğer hikayeler kısmında resim paylaşmak istiyorsanız resminiz şu şartları karşılamalıdır:

  • Instagram hikaye resim çözünürlüğü minimum 600×1067 çözünürlüğe sahip olmalıdır. Paylaşılacak resmin, 1080×1920 piksel yani 1080 piksel genişlik ve 1920 piksel yüksekliğinde olması akıllı telefonların gelişmesiyle beraber göze daha güzel gelmesini sağlayacaktır.
  • Instagram hikaye resim en boy oranı ise 9:16 olarak seçilmelidir.
  • Yüklenecek görselin formatı JPG veya PNG olmalıdır.
  • Instagram hikayesinde paylaşılacak olan resmin maksimum boyutunun 30MB olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir, aksi takdirde hikaye paylaşılmayacaktır.
  • Instagram hikaye video çözünürlüğü, Instagram’da paylaşılan fotoğraf hikaye özelliğindeki çözünürlükle aynıdır. Standart fotoğraf çözünürlüğünde olduğu gibi 1080×1920 piksele sahip olması önerilmektedir.
  • Tavsiye edilen video oranı ise 9:16’dır.
  • Hikayede paylaşılacak olan videoların formatları MP4 veya MOV olmalıdır.
  • Yüklenebilecek maksimum video boyutu 4GB’dir.
  • Instagram hikayelerinde 1 video en fazla 15 saniye sürmektedir, daha fazla süren videolar ise kırpılarak paylaşılmaktadır.
  • Saniye başına kare yani FPS, maksimum 30 FPS olmalıdır.

Instagram fotoğraf paylaşma özelliğini, yüksek performans ile kullanabilmek için yukarıda belirttiğimiz hikaye paylaşma kıstaslarına özen göstermelisiniz. Böylece sevilen, takip edilen ve talep gören Instagram hikayeleri ile etkileşim oranlarınız da arttırabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu