Sosyal Medya

Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarız? 2022

Instagram hesabının çalındığını anlamanın birden fazla yolu vardır. Hesabınız farklı birilerinin eline geçtiyse eğer buna hemen müdahale etmek gerekir. Çünkü hesabın içerisinde yer alan e-posta ve telefon numarasının değiştirilmesinin ardında hesaba tekrardan erişim sağlayamazsınız. Instagram hesabınızın tüm kontrolünü karşı tarafa vermeden önce, hemen kontrol etmeniz gereken detayları sizlere aktaralım.

Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarız?

Instagram hesabınızı çalan kişi hesabı sadece kendi çıkarları üzerine kullanmayı düşünebilir. Yani hesabın tüm kontrollerini ele geçirmek yerine elde ettiğiniz takipçileri ve otoriteyi değerlendirmek isteyebilir. Bunu yaparken size hesabın çalındığı hissettirmeden uygular. Siz hesabın çalındığından bile haberdar olmazsınız. Peki Instagram hesabının çalındığını burada nasıl anlayacağız?

İlk olarak Instagram hesabınızda yapılan son girişleri kontrol etmek gerekir. Çünkü Instagram hesabımın çalındığını nasıl anlarım? Sorusunun en kesin cevabı burada saklıdır. Instagram hesabınıza yapılan son girişleri kontrol ederek hesabı çalan kişiyi direkt olarak tespit edebilirsiniz.

Bunun için Instagram’ın bizlere sunduğu “Giriş Hareketleri” kısmını kullanıyoruz. Aşağıdaki adımlardan belirttiğimiz kısma ulaşabilirsiniz.

Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarız

  • Instagram mobil uygulamasını açın ve “Profil” sayfanızın ana sayfasına ulaşın. Sağ üst köşede yer alan “Alt Alta Üç Çizgiye” dokunun ve “Ayarlar” bölümüne girin.

Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarız

  • Gelen seçenekler içerisinden “Güvenlik” ardından “Giriş Hareketleri” kısmına dokunun.
  • Bu adımların ardından hesabınıza yapılan son girişleri görebilirsiniz. İlgili ekranda Instagram hesabınıza bağlanılan şehir, cihaz ve daha önce aktif olunan girişler bulunmaktadır. Burada yer alan “Şu an aktif” kısmı sizin şu an bağlı olduğunuz cihazdır.
  • Instagram hesabının çalındığını buradan anladıysanız eğer, Instagram şifrenizi değiştirmeniz ve tekrar bu ekrana gelip ilgili cihazın yanında yer “Üç Nokta Yan Yana” butonuna dokunup, çıkış yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca hesabınızı çalan kişi e-posta adresini de ele geçirmiş olabilir. Mail adresim çalındı içeriğinde yer alan işlemleri uygulayarak tekrardan e-posta adresine ulaşabilirsiniz. Eğer ulaşılabilir bir mail adresiniz varsa bu hesaba giriş yapıp ardından şifrenizi güncellemeniz ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını açmalısınız.

Şifrem Değiştirilmiş Instagram Hesabıma Giremiyorum

Hesabınızı çalan kişi Instagram hesabınızdan faydalanmak değil de direkt hesap kontrollerini ele geçirmek isteyebilir. Bu durumda çalan kişi hesaba tekrar erişim sağlamamanız için hemen şifreleri değiştirecektir. Her zaman erişim sağladığınız Instagram hesabı birden sizden şifre istiyor ve hesaba şifreniz ile giriş yapamıyorsanız bahsettiğimiz durumu onaylıyor demektir.

Bu durumda hızlı bir şekilde Instagram hesabım çalındı içeriğinde yer alan işlemleri uygulamanız gerekmektedir. İlgili içerikteki Instagram şifre sıfırlama ile tekrar hesap kontrolünü elinize geçirip, ardında iki faktörlü kimlik doğrulamasını açmanız gerekmektedir.

Şifrenizi güncelleyip, iki faktörlü kimlik doğrulamasını açtıktan sonra hesabınızı çalan kişi tekrar hesaba erişim sağlaması için telefonunuza gelen güvenlik koduna ihtiyaç duyacaktır. Bu kodun karşı tarafa ulaşma ihtimali olmadığı için hesabınızın tekrar çalınma ihtimali sıfıra indirmiş olacağız.

İki faktörlü kimlik doğrulaması hesap ayarlarınızın “Güvenlik” kısmında yer almaktadır. “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” seçeneğine giriş yaptığınızda Instagram size ne yapmanız konusunda yönlendirecektir. Buradaki güvenlik yöntemindeki seçiminizi “SMS” yapmanızı öneririz.

Şifrem Değişmedi, Instagram Hesabım Çalınmış Olabilir mi?

Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarız

Şifreniz değiştirilmedi ve hesabınıza erişim sağlayabiliyorsanız bu durumda şanslısınız. Instagram hesap hareketlerinden şüpheli girişleri tespit ettiniz ve şifreniz hala aynısı ise direkt olarak iki faktörlü kimlik doğrulamasını açmalısınız. Bu işlemden sonra hemen şifre değişikliği yapıp hesabı güvene alabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iki faktörlü kimlik doğrulamasından sonra hesap girişleri belirtilen kod olmadan yapılamaz. Böylelikle hesabınızın şifresine ulaşan kişi artık hesaptan otomatik çıkış yapar ve bir daha iki faktörlü kod olmadan hesaba giriş yapamaz.

Instagram Hesabım Bir Başkasının Eline Geçti Ne Yapmalıyım?

Instagram hesabınıza tamamen erişemiyorsanız bunu Instagram yetkililerine bildirmek gerekir. Instagram şüpheli hesaplar için phish@instagram.com mail adresini vermektedir. Bu mail adresine Instagram hesabınızın bir başkasının eline geçtiğini ve hesabınıza hiçbir yöntem ile erişemediğinizi belirtmelisiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken yaşadığınız sorunu anlaşılır ve ayrıntılı olarak aktarmanızdır. Instagram ekibi yaşadığınız sorunu çok iyi bir şekilde anlamalıdır. Maili gönderdikten sonra bir süre beklemeniz gerekecektir. Bu süre içerisinde eğer e-posta adresiniz değiştirilmediyse hesabı kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Instagram ekibine ulaşmanın bir diğer yolu ise dondurulan ınstagram hesabını açma formunu doldurmaktır. Bu yöntemin işe yaraması için hesabınızda size ait fotoğrafın veya videonun olması gerekmektedir. Instagram destek ekibi size bir doğrulama kodu ile beraber selfi çekmenizi isteyecektir. Eğer hesabınızda halen fotoğraf veya video bulunuyorsa bu yöntemle de hesabınızı tekrar geri alabilirsiniz.

Instagram Hesabımın Kapatıldığını Nasıl Anlarım?

Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarız

Instagram hesabınızdan otomatik olarak çıkış yapılır ve tekrar girmek istediğinizde Instagram kullanıcı bulunamadı hatası verir. Bu durum genellikle Instagram topluluk kurallarını ihlal eden hesaplara uygulanmaktadır. Eğer hesabınız çalınıp, Instagram kurallarını ihlal edilecek eylemler yapıldıysa hesabınız kapatılmış olabilir.

Bu durumda yapılacak herhangi bir çözüm genellikle bulunmuyor. Bu durumu yaşayan kullanıcılar hesaplarına tekrar erişim sağlayamıyor. Çünkü Instagram ekibine bunun sizin yapmadığınız gösterecek bir kanıt bulunmuyor. Eğer yaşadığınız durum buysa yeni hesap açmanızı öneririz. Herhangi bir form doldurmak veya mail göndermek bu konuda fayda sağlamayacaktır.

Instagram Hesabımın Çalınmasını Nasıl Engellerim?

Sizlere Instagram hesabının çalındığını nasıl anlarız? Konusunda en kesin bilgileri yukarıda aktardık. Şimdi size Instagram hesabının çalınmasını engelleyecek detayları aktaralım.

Instagram hesaplarını oluştururken genellikle şifre konusunda unutulmayacak ve basit şifeler belirleriz. Bu aslında hesabın yeni olmasıyla beraber hesaba önem vermediğimiz için olur. Fakat ilerleyen zamanlarda bu basit şifreyi güncellemeyi hep es geçeriz ve bu şifreyle hesabı büyütür ve artık kalıcı bir hesap haline getiririz.

Aslında Instagram hesabının çalınması da burada meydana geliyor. Hiç başıma gelmez dediğiniz bir olay bir bakıyorsanız karşınıza çıkıyor. Bu sadece Instagram için geçerli değil diğer tüm sosyal medya hesaplarımızda bunu uygularız. Peki Instagram hesabını güvende tutmak için ne yapmalıyız?

  • Instagram hesap şifrenizde büyük – küçük harf ve semboller, sayılar kullanın.
  • Instagram hesabınızın iki faktörlü kimlik doğrulamasını açın.
  • Instagram hesabınıza bağlı olan e-posta adresinin şifresini güçlendirin ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını açın.
  • Instagram hesabınızla 3.parti uygulamalara veya web sitelere giriş yapmayın.
  • Instagram takipçi arttırma ve kazanma sitelerine hesabınızla giriş yapmayın.
  • Instagram adına gelen maillere dikkat! Bu maillerin bazıları aldatıcı ve hesabı ele geçirilmek üzere kurulmuştur.

Yukarıda belirttiğimiz 6 madde ile beraber Instagram hesabınızı daha güvenli hale getirebilir ve çalınmasını önleyebilirsiniz. Instagram hesabının çalındığını nasıl anlarız? İçeriğinin sonuna geldik, merak ettiğiniz tüm soruları bizlere yorum alanında iletebilir ve destek alabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu