Sosyal Medya

Instagram Hesabın Geçici Olarak Kilitlendi Çözüm

Instagram hesabına giriş yapmaya çalışan kullanıcılar Instagram hesabın geçici olarak kilitlendi uyarısıyla karşı karşıya gelebilmektedir. Bu duruma sebep olacak başlıca nedenler ise Topluluk Kurallarına ve Kullanım Koşullarına uymamaktır. Instagram öncelikle hesabın geçici olarak kilitlendi uyarısı ile soruna neden olan durumu bizlere aktarmaktadır.

Bu uyarının ardından topluluk kurallarını ve kullanım koşullarını tekrar ihlal etmemiz durumunda hesap tamamen kapatılmaktadır. Yani bu uyarıyı aldığınız için herhangi bir endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çözüm için uygulanacak adımlar ile hesabın geçici olarak kilitlendi sorunu çözülmektedir. Bazı Instagram kullanıcısı hesabın tamamen kapıldığını düşünse de durum bu yönde değildir.

Instagram Hesabın Geçici Olarak Kilitlendi Sorunu Nasıl Çözülür?

Instagram Hesabın Geçici Olarak Kilitlendi

Instagram hesabımıza giriş yaparken karşımıza çıkan bu sorun için ilk olarak hesabınıza daha önce giriş yaptığınız 3.Parti uygulamalarda çıkış yapın. 3.Parti uygulamalar her ne kadar masum görünse de veri toplama, dağıtma işlemlerini uyguladıkları için Instagram politikalarını ihlal etmektedir.

 • Instagram hesabınıza giriş yapın ve “hesabın geçici olarak kilitlendi” uyarısına ulaşın. Bu pencerede yer alan “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • Açılan pencerede mail adresinizin olduğu bir sayfa karşınızda olacaktır. Buradaki mail adresine güvenlik kodu göndermemizi istiyor.

Instagram Hesabın Geçici Olarak Kilitlendi

 • “Güvenlik Kodu Gönder” butonuna tıklayın ve mail adresinizi açın. Mail adresinize gelen kodu kopyalayın.

Instagram Hesabın Geçici Olarak Kilitlendi

 • Güvenlik kodunu bir sonraki aşamada pencerede girilmesi isteniyor. 6 Haneli kodu girin ve “Gönder” butonuna tıklayın.

Instagram Hesabın Geçici Olarak Kilitlendi formunu tamamladıktan sonra Instagram destek ekibi hesabınızı inceleme altına alacaktır. Uygun görüldüğü takdirde direk olarak Instagram hesabınıza tekrar kavuşabileceksiniz. Eğer ciddi bir kullanım koşulu ihlali yapmadıysanız hesabınız kısa süre içerisinde aktif olabilmektedir.

Bazı Instagram kullanıcıları hesapları kapatıldıktan sonra tekrar giriş yaparken şifrelerini hatırlamayabiliyor. Bu durumda instagram şifremi unuttum içeriği üzerinden şifre değişikliği yapabilirler. Şifrenizi güncelledikten sonra hesabınıza giriş yaparken tekrar hesabın geçici olarak kilitlendi formu karşınıza çıkacaktır.

Instagram Hesabım Geçici Olarak Kilitlendi Kod Gelmiyor

Instagram’a kayıtlı mail adresiniz doğruysa eğer kesin olarak kod size ulaşacaktır. Kullanıcıların bazen gözünden kaçtığı durum; gelen mailin gereksiz posta kutusuna düşmesidir. Mail servisleri önemli mailleri gereksiz posta kutusuna taşıyabilmektedir. Eğer siz sürekli gelen mail kutusunu kontrol ediyorsanız bu durumu yaşamıyor olabilirsiniz.

Bir diğer durum ise mail adresinin ulaşılabilir olmamasıdır. Eğer böyle bir durum söz konusu ise hesabınıza tekrar erişim sağlamazsınız. Hesabınıza tekrar erişim sağlamanız için Instagram tarafından gönderilen bu koda ihtiyacınız bulunmaktadır.

Instagram Hesabın Geçici Olarak Kilitlendi Ne Zaman Açılır?

Bizlere gelen yorumları ve mailleri incelediğimizde tahmini olarak en erken 3 gün en geç ise 2 haftayı bulabilmektedir. Bu süre zarfında tekrardan talep oluşturmak ise hesabın açılmasını hızlandırmayacaktır. Tekrar form doldurmadan belirli aralıklarla mail adresinizi kontrol etmeniz en doğru karar olacaktır.

Eğer Instagram hesabınız 2 hafta içerisinde açılmadıysa tekrar form göndermelisiniz. Çünkü beklenen süre çok uzun ve Instagram destek ekibinin gözünden kaçan bir talep olabilir. Uzak bir olasılık dahi olsa bu durumu da değerlendirmek gerekecektir.

Instagram Hesabın Geçici Olarak Kilitlendi Neden Olur

Instagram; topluluk kurallarına ve kullanım koşullarına en üst sevide önem vermektedir. Ayrıca hesabınızın güvenliği de Instagram tarafından önem arz etmektedir. Instagram, hesabınızın başkalarının eline geçmemesi için hesabınızı kilitleyebilir. Bu durum çok fazla şifre denemesinde ortaya çıkmaktadır.

Eğer hesabınız bir başka kullanıcı tarafından çalınmaya çalışıldıysa bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle 3.Parti uygulamalar kullanıyorsanız Instagram hesabın geçici olarak kilitlendi sorununa bunlar sebep olmuş olabilir. Bu uygulamalar genellikle arka planda kendi yazılımlarıyla hesabınıza müdahale edebilmektedir.

Siz bu arka planı göremediğiniz için hesabınız için neler yapıldığını bilmiyorsunuz. Instagram ise geliştirdiği güvenlik yapısı ile yapılan tüm işlemleri izleyebilmektedir. Instagram güvenlik duvarı yapılan bu işlemi bloke etmek için hesabı direk kapatmaktadır. Aslında bu durum sizin veri güvenliğiniz için alınan bir önemlerdir. Diğer durumlar ise;

 • Uygunsuz gönderiler paylaşmak ve yorumlar yapmak
 • Gün içinde aşırı takip isteği göndermek (Sınıra Ulaşmak)
 • Takipçiniz olmayan kullanıcılara mesaj göndermek
 • Yaptığınız bir yorumun şikayet edilmesi
 • Hile kullanarak takipçi elde etmek (Program Kullanmak)
 • Telif hakkına sahip fotoğraf veya video yayınlamak
 • Yapay; yorum, gönderi, hikaye paylaşmak
 • Yasalara uygun olmayan eylemlerde bulunmak
 • Tehdit içerikli gönderiler paylaşmak veya göndermek
 • Instagram kullanım yaşına uymamak (13)
 • Sahte hesap açmak ve kullanmak

Bu yönde olmaktadır. Eğer bu kurallardan herhangi birini uyguladıysanız “Instagram hesabın geçici olarak kilitlendi” sorunuyla karşılaşırsınız. Bazı topluluk kuralları hesabın tekrar açılmasını sağlamamaktadır. Sahte hesap kullanmak gibi. Fakat aşırı takipçi göndermek gibi basit düzeyde olan kural ihlalleri bir seferlik şans verilmek üzere açılabilmektedir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu