Sosyal Medya

Instagram Hesabımın Güvenliğini Nasıl Sağlarım?

Özenle ilgilenip büyüttüğümüz Instagram hesabımız, kötü niyetli kişiler tarafından aniden ele geçirilebilir. Bunun en büyük sebebi ise, Instagram hesabımızı güvende tutmamız gereken konularda, unuttuğumuz açıklıklardır.

Bu açıklıklar;

  • Basit şifre kullanımı
  • Hesaba e-posta entegre etmemek
  • Hesap şifresini başkaları ile paylaşmak
  • Hesap e-postasının başkaları tarafından bilinmesi

Ancak, bu açıklıkları gidersek bile yine de Instagram hesabımızın çalınma, ele geçirilme riski bulunmaktadır. Peki ya nasıl?

Kötü Niyetli Kişiler Her Yolu Dener

Instagram hesabınızı ele geçirmek isteyen kişiler, normal yollarla yapamadığı bu işlemi, daha farklı yollar izleyerek yapmaya çalışır. Bu konudaki en bilindik yöntemleri ise hesabınızın kurucu mail adresine bir ileti göndermektir. Bu iletide kendilerini Instagram yetkilileri olarak tanıtırlar ve sizden hesap bilgilerini talep ederler. Bu talebi yerine getirmeme durumunuzda ise hesabınızın bir başkası tarafından ele geçirileceğini söylerler.

Her ne kadar basit bir yöntem gibi görünse de maalesef birçok kişi bu numaraya kanmakta, o kişilere hesap bilgilerini göndermekte ve Instagram hesabını kaybetmektedir. Ayrıca size Direct Mesaj olarak gelen linklere tıklamanızı da pek önermiyoruz. Bu da yine Instagram hesabınızı ele geçirmek isteyen kişilerin uyguladığı bir yöntem olabilir.

Instagram Hesabınızın Güvenliğini En Üst Seviyeye Çıkarın

Instagram hesabınızın güvenliğini en iyi şekilde sağladığınız vakit, hesabınızın başkaları tarafından ele geçirilmesi çok zor hale gelecektir. Bunlardan ilki, hesabınızın kurucu mail ve şifresini kesinlikle bilmenizdir. Çünkü hesabınıza yapılan herhangi bir ele geçirme saldırısında kurucu mailine ihtiyacınız olacak.

Ve en önemli ikinci adım, “İki faktörlü kimlik doğrulaması”. Peki bu ne anlama gelir? Şöyle özetleyelim; Instagram hesabının şifresini bilseniz dahi, o hesaba giriş yapamazsınız. İşte bu yüzden, Instagram hesabınızın güvenliğini sağlamak için bir telefon numarası belirlemeli ve bu numarayı da hesabınızın güvenlik kısmına entegre etmelisiniz.

Instagram Hesabımın Güvenliğini Nasıl Sağlarım?

Bu işlemi aşamalı bir şekilde anlatmak gerekirse, sırasıyla; Hesap profili / Ayarlar / Güvenlikİki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” / “Kısa Mesaj” seçeneklerine tıklıyoruz. Daha sonra, ilgili kısma bir telefon numarası girip kaydediyoruz. Instagram, kaydetmiş olduğumuz bu numaraya bir adet kod gönderimi sağlamaktadır. Bu kodu, yine karşımıza çıkacak olan ilgili kutucuğa yazdıktan sonra iki faktörlü kimlik doğrulamasını artık etkinleştirmiş oluruz. Bu işlemden sonra Instagram hesabınıza yapacağınız her bir girişte cep telefonunuza bir sms kodu gelecek ve bu kod bilinmediği sürece hesabınıza hiçbir şekilde erişilemeyecektir.

Ayrıca, sms alamama durumunda hesabınıza erişmeniz için size özel 6 adet kod gönderilir. Bu kodları daima kayıtlı tutmanızı ve ihtiyaç durumunda kolayca bulmanız gerektiğini de hatırlatmış olalım.

Bu yazımızda Instagram hesabınızın güvende olmasını sağlayabileceğiniz birkaç adımdan bahsettik. Bu veya başka bir konu hakkında merak ettiğiniz bir durum olursa “yorum yap” kısmını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu