Instagram

Instagram Hesabım Kapatıldı Nasıl Açabilirim?

Instagram hesabım kapatıldı sorunu genellikle “hesabın koşullarımızı ihlal ettiğin için kapatıldı” uyarısıyla karşımıza çıkmaktadır. Uyarı ekranıyla beraber kullanıcılar tekrardan Instagram hesaplarına erişim sağlayamıyor ve diğer takipçileri tarafından aktif bir kullanıcı olarak görülmüyor.

Instagram hesabının kapatılmasının arkasında birçok sebep saklıdır. Yakın zamanlarda yaptığınız tüm Instagram hareketlerini gözden geçirmeniz gerekiyor. Genel olarak bir Instagram hesabının kapatılmasının en büyük sebebi bir başka hesabı taklit etmek veya uygunsuz paylaşımlarda bulunmaktır.

Bunlardan herhangi birini yapmadığınız halde Instagram hesabım kapatıldı diyorsanız, başka bir hesabın sizi şikayet etme olasılığı bulunmaktadır. İzinsiz paylaştığınız bir fotoğraf veya video şikayet sebebi olabilir. Bunun yanı sıra Instagram DM üzerinden görüştüğünüz bir kullanıcıda sizi şikayet etmiş olabilir.

Instagram Hesabım Neden Kapatıldı?

Instagram topluluk kurallarını ihlal eden tüm hesaplar direkt olarak kapatılmaktadır. Hesabınızın kapatılış sebebi bu kurallardan herhangi birini ihlal etmeniz sonucunda gerçekleşmiş olabilir. Instagram topluluk kurallarına biraz daha yakından bakarsak eğer başlıca önemli kurallar şöyle olmaktadır:

 • Instagram hesabınızda uygunsuz gönderiler paylaşmak,
 • Başkalarının gönderilerini paylaşmak, telif hakkına girmek,
 • Yapay beğeni ve takipçi kazanmak veya hizmet almak,
 • Mahremiyeti ihlal eden davranışlarda bulunmak veya bulundurmak,
 • Tehdit, nefret söylemi içeren içerikler paylaşmak veya yorumlar yazmak,

Gibi Instagram topluluk kuralları Instagram hesabının kapatılmasına sebep olmaktadır. Bu gibi eylemlerde bulunan kullanıcılar tekrar hesaplarına erişim sağlaması mümkün olmamaktadır. İçeriğimizde yer alan çözümlerde kapatılan Instagram hesabı için çözüm sağlamayacaktır.

Kapatılan Instagram Hesabı Nasıl Açılır?

Yukarıda aktardığımız ınstagram topluluk kurallarını ihlal etmeyen hesaplar tekrar açılabilmektedir. Ayrıca yapay beğeni ve takipçi kazanma gibi düşük seviyede olan kuralları ihlal eden Instagram hesapları da ilgili çözümlerin ardından açılabilmektedir.

Instagram Hesabım Kapatıldı

 • Instagram hesabınıza gelen “Hesabın koşullarımızı ihlal ettiğin için kapatıldı” uyarısı içerisinde yer alan “Daha Fazla Bilgi Al” seçeneğine dokunun.

Instagram Hesabım Kapatıldı

 • Bu seçeneğe giriş yaptıktan sonra hesabınızın hangi sebepten kapatıldığı karşınıza gelecektir. “Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bize bildirin” kısmındaki linke tıklayın.

Instagram Hesabım Kapatıldı

 • “Hesabınız hakkında daha fazla bilgi alın” sayfasında yer alan “Lütfen bize bildirin” linki ile Instagram hesabım kapatıldı sorunu için itiraz formuna ulaşın.
 • Karşınıza gelen forumdaki bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun ve “Gönder” butonuna tıklayın.

Bu işlemin sonunda Instagram hesabınız haksız yere kapatıldı ise tekrardan Instagram destek ekibi tarafından incelenerek açılacaktır. Eğer hesabınız ciddi bir kullanım koşulunu ihlal ettiyse tekrardan aktif edilmeyecektir. Genellikle haksız yere kapatılan Instagram hesapları bu yöntemin üzerine tekrar aktif olmaktadır. Fakat bazen sadece bu işlemi uygulamak yeterli olmamaktadır. Diğer başlığımızda sizlere bu konuda bir yöntemimizi daha aktaralım.

Instagram Hesabım Kapatıldı

Instagram hesabım kapatıldı sorunu için yukarıdaki çözüm işe yaramadıysa, farklı yöntemler denemek gerekir. Bu konudaki en iyi yöntem dondurulan Instagram hesabı açma formunu doldurmaktır. Ben hesabımı dondurmadım hesabım kapatıldı dediğinizin farkındayız. Fakat bu yöntem üzerine hesabın tekrar incelenmesi sağlanabilir ve haksız yere kapatılan Instagram hesabını açabilirsiniz.

 • İlk olarak tarayıcınız üzerinden Instagram Hesabım Donduruldu formunu açın.
 • İlgili sayfaya ulaştıktan sonra “Hayır” seçeneği ile devam edin. Eğer işletme hesabı ise “Evet” seçeneğini işaretleyin.
 • Hayır seçeneğini işaretledikten sonra kapatılan Instagram hesabının bilgilerini eksiksiz olarak uygun alanlara girin.
 • Bilgileri eksiksiz ve doğru olarak yazdıktan sonra sayfa sonunda yer alan “Gönder” butonuna tıklayın.

Talebiniz bu butondan sonra Instagram destek ekibine iletilecektir. Instagram destek ekibi kapatılan Instagram hesabı için gerekli incelemeyi başlatıp, size bir kod gönderecektir. Bu kod ile birlikte selfie çekmeniz talep edilecektir.

Bu işlemi de uyguladıktan sonra sabırla Instagram tarafından yapılacak olan geri dönüşü beklemek gerekiyor. Instagram hesabım kapatıldı sorunu için uygulanacak en iyi çözüm bu yöntem olmaktadır. Instagram ekibi tarafından yapılacak geri dönüşü beklerken Instagram hesabınıza bağlı tüm 3.parti uygulamalardan çıkış yapmanızı öneririz.

Kapatılan Instagram Hesabı Ne Zaman Açılır?

Yukarıda yer alan çözümleri uyguladıktan sonra talebiniz Instagram destek ekibine iletilecektir. Bu talebinizin incelenmesi ise en kısa bir hafta en uzun ise üç hafta sürebilmektedir. Bu süreyi kısaltmak içinde herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

Tekrar talep göndermek ise işlemi hızlandırmaktan çok işlemi yavaşlatacak ve geçirilen süre çöpe gidecektir. Çünkü tekrar talep iletmek süreyi başa sarmaktadır. Bu sebepten sabırla Instagram destek ekinden gelecek maili beklemek gerekmektedir.

Durduk Yere Instagram Hesabım Kapatıldı

Herhangi bir Instagram kural ihlali yapmayan fakat kapatılan Instagram hesapları da bulunmaktadır. Bu duruma sebep olan ise 3.parti uygulamalar, takipçi satın alma programları ve web siteleri olmaktadır. Eğer yakın zamanda bu iki durumdan birini gerçekleştirdiyseniz hesabınız bu sebepten kapatılmış olabilir.

Instagram; yapay takipçi, beğeni ve izleme gibi hizmetleri uygulayan hesapları direkt olarak uzaklaştırmaktadır. Siz bunu kural dışı olmadığını düşündüğünüz için durduk yere Instagram hesabım kapatıldı diyorsunuz. Oysaki durum bu yönde değil. 3.parti Instagram analiz uygulamaları da bu soruna sebebiyet vermektedir.

3.parti uygulamalar genellikle arka planda hesabınızla ilgili önemli verileri toplar ve bunu hem size hem de kendi sunucusunda saklar. Instagram veri toplama konusunda da katı kuralları bulunmaktadır. Birçok Instagram kullanıcısı bu konuda bilgi sahibi değillerdir.

Instagram Hesabım Başkası Tarafından Kapatıldı

Instagram yöneticileri kullanıcıların daha güvenli ve huzurlu bir ortamda sosyalleşmesi için birçok geliştirmeler ve düzenlemeler yapmaktadır. Instagram topluluk huzurunu bozan kullanıcılara ise direkt uzaklaştırma cezası vermektedir. Eğer tanımadığınız bir kullanıcıya birden fazla takip isteği veya mesaj gönderme konusunda ısrarcı davrandıysanız Instagram hesabınızın kapatılma sebebi bu olabilir.

Bu sebepten kapatılan Instagram hesaplarını destek ekibi tekrardan aktif etmemektedir. Çünkü topluluk kurallarının en ciddi şartı bu olmaktadır. Yakın zamanda bu yönde bir eylemde bulunduysanız hesabınızın tekrardan aktif edilemeyeceğini bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca gönderi altında yapılan küfürlü, tehdit içeren yorumlarda bu durumun içerisine dahil oluyor.

Instagram Hesabım Kapatıldı İtiraz Formu

Kapatılan Instagram hesaplarında itiraz formuna ulaşmak için karşınıza gelen uyarı penceresindeki linke giriş yapmak gerekiyor. Bu uyarı penceresinde yer alan itiraz formu dışında Instagram tarafından yayınlanan herhangi bir form bulunmamaktadır.

Kapatılan Instagram hesabını geri almak için karşımızda sadece iki seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki karşınıza gelen uyarı penceresindeki itiraz formu, diğeri ise dondurulan ınstagram hesabını açma sayfası. Bu iki seçenekten birini tercih etmeniz gerekiyor.

Instagram Hesabım İhlalden Kapatıldı

Instagram topluluk kurallarını ihlal edip sonradan pişman olan kullanıcılarında varlığından haberdarız. Eğer yapılan kural ihlalinin ciddiyeti yüksek değilse Instagram bu hesaplara tekrar bir şans verebilmektedir. Telif ihlali gibi ciddi seviyede yapılan hatalar ise Instagram tarafından kabul edilemez bir durumdur.

Instagram topluluk kurallarını ihlal edip, tekrar açılan hesaplar aynı şekilde tekrar uyarı aldıktan sonra bir daha açılmamaktadır. Yapılan kural ihlalinin ciddiyeti baz alınmadan hesap bir daha açılmamak üzere kapatılacaktır.

Bir Yorum

 1. Süreyi sıfırlamak saçma bir durum ben her hafta olmuyor diyip tekrar form gönderirim nerden bileyim sıfırlandığını öyle bir şey olduğunu sanmıyorum ama tamam yine de 3 hafta bekliyim bakalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu