Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Instagram temelde sadece fotoğraf ve video paylaşımı yapılabilen bir platform olmasına rağmen, günümüzde Facebook ve Twitter’ı geride bırakarak hayatımızın vazgeçilmez parçalarından birisi haline geldi. Son dönemde sosyal medya olarak sadece Instagram’ı kullanan birçok insan bulunuyor.

Tabi bu yoğun ilgi, beraberinde Instagram’ın kötü niyetli kişilerin ana hedefi haline gelmesini sağladı. Maalesef sunulan tüm güvenlik önlemlerine rağmen Instagram hesabım çalındı, Instagram hesabım başkasının eline geçti, Instagram hesabıma erişemiyorum gibi konu başlıklarına forumlarda sıkça denk geliyoruz.

Instagram hesabınız hacklendiyse veya çalındıysa denemeniz gereken birden fazla yöntem bulunuyor. Instagram hesabı çalınan kişilere sunulan bu yöntemlere geçiş yapmadan önce, hesabınızın neden çalınmış olabileceğine dair küçük bir beyin fırtınası yapalım.

Instagram Hesabım Neden Çalındı?

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Bir hesap çalındığında ilk akla gelen ve genellikle doğru çıkan ihtimal basit bir şifre kullanılmasıdır. İçerisinde adınız, doğum tarihiniz gibi bilgilerin yer aldığı şifre kombinasyonları sizi biraz yakından tanıyan insanlar tarafından bile kolayca bulunabilir.

Yıllardır kullanıcılara güçlü şifreler kullanmalarına yönelik uyarılar yapılıyor olsa da, 2018 yılının en çok kullanılan şifreleri “123456” ve “password” oldu. Evet, yanlış duymadınız! İnsanlar halen sosyal medya hesaplarında, internet sitelerinde bu basit şifreleri kullanıyor.

Hesabınızın çalınmasına neden olabilecek ikinci büyük neden ise Instagram’a yönelik üçüncü taraf siteler. Instagram takipçi arttırma, Instagram takip etmeyenleri görme tarzında hizmetler veren bu internet siteleri, sizlerden kullanıcı adınızı ve şifrenizi talep ediyor.

Bu servislerin kullanılması tavsiye edilmezken, kullanıldığında şifrenin hemen değiştirilmesi gerekiyor. Yani, bu tarz bir internet sitesi ve uygulamaya giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirmediyseniz, şifrenizi muhtemelen başkalarına teslim ettiğinizi üzülerek söylemeliyiz.

Üçüncü büyük ihtimal ise bilgisayarınızda veya telefonunuzda yüklü olan zararlı uygulamalar, yani virüsler. Eğer telefonunuza ve özellikle bilgisayarınıza virüs bulaşmış ise keylogger tarzı yazılımlar ile sosyal medya hesaplarınızın şifresi ele geçirilmiş olabilir.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Instagram hesabınıza bağlı olan e-posta adresini ve cep telefonu numarasını kullanmaya devam ediyorsanız, çok şanslısınız. İlk olarak Instagram uygulamasının giriş ekranına, yani oturum açtığımız ekrana geliyoruz.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Bu ekranda “Giriş Yap” butonunun hemen altında yer alan “Giriş detaylarını unuttun mu? Giriş yapmak için yardım al.” seçeneğine tıklıyoruz.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Karşınıza gelen ekrana kullanıcı adınızı, telefon numaranızı veya e-posta adresini girmeniz gerekiyor. Kullanıcı adınızı girmeniz daha doğru olacaktır, ancak hesabınız çalındığında kullanıcı adınız değiştirildiyse, diğer iki seçeneği denemeniz gerekiyor.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

İleri butonuna tıkladığınızda hesabınızı kurtarabilmeniz için mümkün olan seçenekler size sunulacaktır. E-posta Gönder, SMS Gönder, WhatsApp ile Gönder ve Facebook ile Giriş Yap seçenekleri arasında size uygun olanı seçmeniz gerekiyor.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Eğer bunlardan hiç birine erişim sağlayamıyorsanız veya hesabınız çalındığında e-posta adresi ve numara değiştirilmişse, “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?” Seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Bu seçeneğe tıklamanız halinde Instagram sizden kimliğinizi kanıtlamanız için bazı bilgiler talep edecek. Bu bilgileri doğru bir şekilde doldurup yolladıktan sonra cevap beklemek dışında yapabileceğiniz bir şey yok.

Eğer Instagram hesabının size ait olduğunu kanıtlamayı başarırsanız, 1 – 2 gün içerisinde şifre sıfırlama bağlantısı size gönderilecektir.

Instagram Hesabım Çalındı: Instagram’a Nasıl Ulaşırım?

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Bu işlemleri bilgisayar üzerinden gerçekleştirmek isteyen / telefon üzerinde çözüm sağlayamayanlar buraya tıklayarak (https://help.instagram.com/contact/151081798582137) Instagram Yardım Merkezi üzerinden başvuru yapabiliyor.

Linke tıkladıktan sonra açılan ekranda, “Hesabım başkasının eline geçti” seçeneğine tıklayarak “Gönder” butonuna basıyoruz. Mobil uygulama ile benzer şekilde bu ekranda kimliğinizi kanıtlamanız isteniyor.

İlk olarak, yukarıda anlattığımız yöntemleri kullanarak Instagram hesabınızı geri almayı başardıysanız, bundan büyük mutluluk duyduğumuzu bilmenizi isteriz. Bundan sonra hesabınızı güvende tutabilmeniz için bazı tavsiyelerimiz var.

1 – ) Güçlü Şifreler Kullanın: Makalenin girişinde bahsettiğimiz gibi 123456 veya kişisel bilgilerinizin yer aldığı şifreleri kullanmaktan uzak durun. İçerisinde harf, rakam ve mümkünse noktalama işaretleri bulunan güçlü şifreler belirleyin.

2 – ) İki Faktörlü Kimlik Doğrulama: Two Factor Authentication olarak bilinen bu özellik neredeyse tüm sosyal medya platformlarında bulunuyor. Adından da anlaşılabileceği üzere hesabınıza giriş yaptıktan sonra SMS ile gelen şifreyi girmeniz gerekiyor. Yani, şifreye ek olarak cep telefonunuza gelen SMS ile iki aşamalı bir güvenlik sağlıyorsunuz.

Instagram Takipçi Arttırma ve Beğeni Sitelerinden Uzak Durun!

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alırım?

Instagram takipçi arttırma, Instagram beğeni gibi hizmetler sunan sitelerden uzak durun. Bu siteler kullanıcı adı ve şifrenizi istediği için adeta hesabınızı bilmediğiniz birine teslim etmiş oluyorsunuz.

Evet, gerçekten bu konuda kullanıcılara yardımcı olan siteler var. Ancak, bu sitelerin büyük bir kısmının ana hedefi sahte takipçiler ile kullanıcı bilgilerini toplamak ve daha sonra bir anda bu hesapları ele geçirmek oluyor.

Durum böyle olunca, Instagram hesabım çalındı, Instagram hesabım başkasının eline geçti gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu konuda daha dikkatli olarak Instagram hesap bilgilerinizi bu tarz sitelerle paylaşmamanız gerekmektedir.

Instagram Kullanıcısı Ne Demek?

10 YORUM

 1. Merhaba, İnstagram hesabıma giriş sağlayamıyorum, kullanıcı bulunamadı diyor 4 gündür, Mail kullanıcı adı kabul etmiyor. Numaramı yazıyorum link gelmiyor nasıl yardımcı olursunuz bana.

   • Merhaba benim de hesabım çalındı instagrama mail attım geri dönüş olmadı, form da gönderemiyorum yardım edin

     • Merhaba, yukarıdaki içerikte yer alan yöntemler çözüm sağlamadı mı? Biraz daha ayrıntı iletirseniz yardımcı olmak isteriz.

       • Çalınan ınstagram hesabı için yukarıdaki işlemin dışında farklı bir yönteme şu an için ulaşamıyoruz. Fakat dondurulan ınstagram hesabını geri almak için buradaki içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin