Sosyal Medya

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir?

Sosyal medya devi Instagram, bünyesinde yapılan paylaşımların daha toplumsal olması adına, birtakım özellikler geliştirmiştir. Bu özelliklerinden biri de hassas içerik kısıtlama özelliğidir. Peki, Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği nedir? Nasıl kullanılır?

Instagram’da paylaşılan +18 ve hassas içerikler, birçok kullanıcı tarafından olumsuzluk teşkil edebilmektedir. Bu durum, Instagram platformunun toplumsal yapısını zedeleyebilmekte ve Instagram’ın diğer sosyal medya mecralarına oranla tercih edilebilirlik oranını düşürmektedir. Ancak bu alandaki çalışmalar ve yenilikler sonucunda kullanıcılara sunulan hassas içerik kısıtlama özelliği ile Instagram’ın toplumsal yapısı da güvence altına alınmaktadır. Özellikle de 18 yaş altı kullanıcıların hassasiyetini ön planda tutan hassas içerik kısıtlama özelliği, bu alanda ana sayfalara düşen paylaşımların engellenmesi görevini görür.

Instagram hassas içerik kısıtlama özelliğinin temel amacı şudur: Toplumsal yapılanmayı zedeleyecek olan paylaşımlar, kullanıcının da isteğine göre kişiye özel olarak kısıtlanır. Bu sayede, kişinin kendisine aykırı olarak gördüğü paylaşımlar hiçbir zaman ana sayfasına düşmez ve engellenir.

Instagram Hassas İçerik Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Instagram Hassas İçerik Kısıtlama Özelliği Nedir

Instagram hassas içerik kısıtlama özelliği geçtiğimiz yıllarda aktif olan ancak günümüz Instagram’ında kullanımdan kaldırılmış bir özelliktir. Bunun yerine, hassas içeriğe sahip olan paylaşım yine de kullanıcıların ana sayfasına düşer ancak direkt olarak gözükmez. Hassas içeriğe sahip paylaşım, kullanıcının ana sayfasına düştüğünde ilk olarak siyah bir görselin arkasında yer alır. Paylaşımın üzerinde; “hassas içerik, görmek için tıklayın” tarzı bir yazı bulunur ve bu yazıya tıklayan kullanıcı, Instagram’ın hassas içerik olarak tanımladığı paylaşımı görebilir.

Hangi Instagram Paylaşımları Hassas İçerik Sayılır

Akışta gösterilen Instagram gönderisi, genel toplum yapısını zedelediği taktirde hassas içerik olarak tanımlanır. Instagram hassas içeriklerine daha detaylı örnek vermek gerekirse bunlar;

  • +18 içeren fotoğraf ve videolar
  • Şiddet içeren fotoğraf ve videolar
  • Nefret içeren paylaşımlar
  • Rahatsız edici içerikler

Instagram hassas içerikler” konusunda yapılan bu yenilik, Instagram’ın ne denli kullanıcı odaklı bir platform olduğunun en büyük göstergesidir. Kullanıcılar olarak, Instagram’ın gelecek dönemler için yapacağı daha farklı yenilikleri merakla bekliyoruz.

Aklınıza takılan merak ettiğiniz konuları “yorum yap” kısmında belirterek bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu