Sosyal Medya

Instagram Hashtag Ne İşe Yarar?

Instagram, günümüzde neredeyse tüm mobil kullanıcıların akıllı cihazlarında aktif olarak kullandığı keyifli vakit geçirdiği sanal etkileşim platformlarından biridir. Özellikle de bu platformda önemli bir hedefe sahip kişiler, paylaşmış olduğu Instagram gönderilerinin daha fazla kitlelere hitap etmesi adına çeşitli yöntemler uygulamaktadır.

Peki, paylaşmış olduğumuz bir Instagram gönderisini en fazla kaç kişi görebilir? Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz; her zaman daha fazla kişi…

Kullanmakta olduğunuz Instagram hesabı çok da fazla takipçi sayısına sahip olmasa bile, uygulayacağınız birkaç önemli yöntem ile gönderilerinizi çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz. Bu yöntemlerin başında ise, “doğru hashtag” kullanımı gelmektedir. Tanımını yapacak olursak Instagram hashtag; “#” işareti ile beraber yazmış olduğumuz ve herhangi bir boşluk içermeyen her türlü içeriğin adıdır.

Instagram hashtag, anahtar kelime mantığı ile çalışmaktadır diyebiliriz. Diğer bir ismiyle “Instagram Etiket” adı verdiğimiz hashtag, gönderilerin alt kısmına eklenmekle birlikte, doğru şekilde kullanıldığında ise Instagram gönderisinin erişim ve gösterimini arttırır. Şimdi de Instagram hashtag kullanımında dikkat edilmesi gereken kısımlardan bahsedelim.

Yeterli Sayıda Hashtag Kullanın

Instagram hashtag kullanmanın da bir limiti ve kuralı vardır elbette. Öyle ki birçok kişi, yanlış hashtag kullanımı ile bu fırsattan mahrum kalmaktadır. Instagram, gönderilerinizde en fazla 30 adet hashtag kullanmanıza izin verir. Ancak biz, bu sayıyı tamamen kullanmanızı önermiyoruz. Unutmayın, doğru seçenekler ile belirlenen 10 adet hashtag, rastgele seçilen 30 adet hashtagtan her zaman daha etkilidir.

Doğru Hashtaglar Kullanın

Ortalama olarak 10 – 15 adet kullanmış olduğunuz Instagram hashtaglar, en doğru şekilde kullanılmadığı vakit ne yazık ki hiçbir işe yaramaz. Yine birçok kişi, bunun farkındalığına sahip olmamakla birlikte, “Instagram gönderisi – kullanılan hashtag” arasındaki çelişkiyi pek de hesaba katmamaktadır. Peki, doğru Instagram hashtag’ı nasıl belirlenir?

Örneğin, futbolla ilgili bir Instagram gönderisi paylaştığınızda, bu gönderi altına şu şekilde hashtaglar yazarsanız hata yapmış olursunuz; “#basketbol #voleybol #hentbol #tenis” vs. Burada anlatmak istediğimiz yanlışlık, gönderi ve hashtag arasında çelişki olmasıdır. Buna kesinlikle yer vermez ve futbol konulu Instagram gönderinizin altına; “#futbol #futbolcu #football” tarzında hashtaglar açarsanız, gönderilerinizin etiket görünümü her zaman en üst seviyede olur. Bu da mevcut Instagram hesabınızın çok daha fazla takipçiye ulaşmasına olanak sağlar.

Bu yazımızda Instagram Hashtag Ne İşe Yarar?, Doğru Hashtag kullanımı gibi konulardan bahsettik. Bu veya başka bir konu hakkında merak ettiğiniz bir durum olursa “yorum yap” kısmını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. Sizle iletişime nasıl geçebilirim? Telegram ile bir sorun yaşıyorum da yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu