Sosyal Medya

Instagram Güvenlik Kodu Gelmiyor Nasıl Çözülür?

Instagram’da son zamanlarda birçok kullanıcı Instagram güvenlik kodu gelmiyor sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirtiyor. Bu hata genellikle şifre sıfırlama işlemlerinde ortaya çıkıyor. Instagram’ın kullanıcı güvenliğine verdiği önemi göz önünde bulundurduğumuzda hesap şifresini sıfırlama süreci başta olmak üzere yapılan birçok işlemde güvenlik kodu gönderilmektedir. Bu kodu nasıl alacağınız tamamıyla sizin kararlarınız doğrultusunda şekillenirken ister hesabınıza kayıtlı olan e-posta adresine isterseniz de kayıtlı olan cep telefonu numaranıza alabilirsiniz.

Kod gönderimi konusunda platforma giriş yapmak için kullandığınız uygulamanın çok stabil çalıştığını söylemek mümkün değil. Bazı durumlarda kodu anlık olarak talep ettiğiniz iletişim aracına gönderirken bazı durumlarda uzun süre bekletiyor ya da hiç göndermiyor. Bu sebeple ilgili hatanın çözümü için kullanıcılar internetten yöntem arayışına giriyor. Biz de günümüze kadar kullanıcıların bu hatayla karşılaştığında çözüme ulaşmalarında yardımcı olan en başarılı yöntemleri bu içeriğimizde sizler için topladık.

Instagram Güvenlik Kodu Gelmiyor Sorunu

Instagram güvenlik kodu gelmiyor sorununun en önemli sebebi güvenlik kodu talep ettiğiniz zaman aralığında uygulamanın barındığı sunucuların yoğun istek almasıdır. Bu istekler sebebiyle sunucular işlev konusunda sahip oldukları kararlılığı kaybediyor. Hal böyle olunca da göndermiş olduğunuz talepler ne yazık ki yanıtsız kalıyor ve güvenlik kodu seçtiğiniz iletişim adresine gönderilmiyor. Hatanın başlıca sebebi bu olsa da deneyimleyeceğiniz birkaç yöntem sayesinde sorunu kolayca çözme şansınız bulunuyor.

Instagram Güvenlik Kodu Gelmiyor Çözümü

Instagram talep ettiğiniz güvenlik kodunu seçtiğiniz iletişim araçlarına göndermiyorsa birçok kişi tarafından tercih edilen ve başarıya ulaşmayı mümkün kılan üç farklı çözüm yöntemini deneyebilirsiniz. Bu yöntemleri uygulayan kullanıcıların ilgili hatanın çözümüne kolayca ulaştığı görülmüştür. Eğer ki çözüm yöntemleri işe yaramazsa tek yapmanız gereken sunucuların düzelmesini beklemektir.

Yöntem 1: VPN Kullanarak Güvenlik Kodu Talep Edin.

Birçok sosyal medya uygulaması kullanıma sunulduğu çoğu ülkede kendi verilerini barındırmış olduğu sunuculara sahiptir. Bu sebeple bir kullanıcı Türkiye’den Instagram’a giriş yapıyorsa otomatik olarak kendisine en yakın olan sunucuyu kullanacaktır. Kullanmış olduğunuz sunucunun gönderdiğiniz taleplere yanıt vermemesi durumunda tercih edeceğiniz en önemli yöntemlerden biri VPN kullanmaktır. Telefonunuza bir VPN uygulaması kurup taleplerinizi farklı sunucuları kullanarak gönderebilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 • Telefonunuzdan “Instagram” uygulamasını tamamıyla kapatın.
 • Ayarlar” bölümüne girin ve “Instagram” uygulamasını bulun.
  Instagram
 • Bu uygulamanın şuana kadar depoladığı bilgileri çerezleri için “Önbelleği Sil” butonuna tıklayın.
  Önbelleği Sil
 • Çerezleri temizledikten sonra telefonunuza indirmiş olduğunuz VPN uygulamasını aktifleştirin.
 • Instagram uygulamasına giriş yapın ve güvenlik kodunu tekrardan talep edin.

Bu adımlar sonucunda uygulamaya gönderdiğiniz sorgular farklı bir sunucu üzerinden iletileceği için muhtemelen yanıt alma süreciniz de olabildiğince kısalacaktır. Instagram güvenlik kodu gelmiyor sorununun en önemli çözümlerinden biri budur.

Yöntem 2: Telefon Uygulaması Yerine Masaüstü Sürümünü Kullanın.

Instagram hesabınız için güvenlik kodu talebinde bulunuyor ancak uygulama üzerinden gönderdiğiniz taleplere bir türlü yanıt alamıyorsanız bu durumda farklı araçları kullanmanız gerekebilir. Hal böyle olunca telefon uygulaması yerine masaüstü tarayıcıdan giriş yapmayı denemelisiniz. İlgili işlem adımları aşağıda sizler için paylaşılmıştır.

 • Google Chrome” ya da “Mozilla Firefox” tarayıcısından “Instagram” adresine girin.
 • Şifreni mi Unuttun?” bağlantısına tıklayarak şifre yenileme yöntemini seçin.
  Şifreni mi Unuttun?
 • Bu işlemin ardından büyük olasılıkla talep ettiğiniz iletişim aracına güvenlik kodu gönderimi sağlanacaktır.

Bu işlemler sonucunda yine aynı şekilde Instagram güvenlik kodu gelmiyor sorunu karşınıza çıkıyorsa bir önceki başlıkta olduğu gibi bilgisayarınıza herhangi bir VPN programı indirerek tekrardan deneyebilirsiniz.

Yöntem 3: E-posta Adresi ve Telefon Numarasının Doğruluğundan Emin Olun.

Instagram, herhangi bir kullanıcının giriş sorunu yaşaması ya da buna benzer herhangi bir durumla karşılaşması halinde güvenlik kodu gönderimini hesap içerisinde belirlenmiş olan iletişim araçlarına gerçekleştirmektedir. Bu iletişim araçlarının halen daha güncel olup olmadığından emin olmalısınız. Aksi bir durumda Instagram güvenlik kodu gelmiyor sorunuyla karşılaşmaya devam edersiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

 1. Merhaba instagram ikili doğrulama kodu açık giriş yapamıyorum eski numaraya kod gönderiyor defalarca mail attım dönüş olmadı ne yapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu