Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Gönderi Zamanlama (Planlama) Nasıl Yapılır?

Instagram Gönderi Zamanlama (Planlama) Nasıl Yapılır?

Instagram Gönderi Zamanlama

Instagram platformu, bünyesinde yapılan birbirinden farklı paylaşımlarla beraber birçok amaca icabet etmektedir. Satış yapmak, ünlenmek, daha fazla takipçi kitlesine ulaşmak vs. Peki hiç düşündünüz mü, bu tip amaçlara ulaşan Instagram sayfaları, ne gibi yollar izlemektedir? Bunun bir püf noktası var mıdır? Şöyle özetleyelim, hayattaki her şeyde olduğu gibi, Instagram paylaşımlarının da bir püf noktası vardır elbette. Peki bu nedir diye soracak olursanız, size şu cevabı verebiliriz; Instagram gönderi zamanlaması (planlaması) yapmak. Şimdi de bu konuyu biraz daha detaylı anlatalım. İşte, Instagram gönderi zamanlama (planlama) nasıl yapılır? sorusunun cevabı…

Paylaşımlarınızı Takipçilerin Yaşantısına Göre Ayarlayın

Birçok insan, Instagram’da zaman geçirmek için genelde boş zamanlarını tercih eder. İşte bu yüzden, Instagram paylaşım planlaması yaparken bu durum kesinlikle değerlendirmeye alınmalıdır. Instagram kullanıcıların büyük bir kısmı, gündüz saatlerinde iş yerlerinde, okulda veya başka bir meşguliyette olabilir. Bu nedenle, özellikle gündüz saatlerinde daha az paylaşım yapılmasını öneririz.

Bunun bir diğer nedeni de paylaşımların anlık aktivasyonudur. Sizin Instagram paylaşımınızı anlık olarak ne kadar çok kişi görüp beğenirse, paylaşımınız o kadar çok erişim alır. Bu da Instagram hesabını büyütmek adına önemli bir uygulamadır. Yani demek istediğimiz, insanların Instagram platformunda en aktif olduğu saati belirleyip, o saatte paylaşım yapılmalıdır. Peki kullanıcıların en aktif olduğu saatleri nasıl belirleriz?

Instagram İstatistikler Kısmını Kontrol Edebilirsiniz

Eğer Instagram hesabınız bir “işletme hesabı” veya “içerik üretici” hesap ise, istatistikler kısmından kullanıcılarınızın en aktif olduğu saat aralığını hatta günleri rahatça görebilirsiniz. Bunun için sırasıyla; “hesap profili / istatistikler / toplam takipçiler” kısımlarına tıklıyoruz. Daha sonra, “takipçiler” kısmının en alt dizinine indiğimizde bir takipçi grafiği ile karşılaşmaktayız. İşte bu grafik, hangi gününün hangi saatinde, kaç takipçimizin aktif olduğunu bize direkt olarak göstermekte. Bu grafik doğrultusunda Instagram paylaşımı yapmak, bize ciddi anlamda fayda sağlayacaktır.

Instagram Gönderi Zamanlama

Instagram Hesabımızın Gizli Olması Durumunda Ne Yapmalıyız

Az önce belirtmiş olduğumuz “takipçiler” kısmındaki grafikten yola çıkma yöntemi, ne yazık ki kişisel Instagram hesaplarında gözükmemektedir. Bu durumda da sizlere şöyle bir bilgi verelim; hemen hemen her Instagram hesabının aktivasyon saati aynıdır. Bu, aynı zamanda kullanıcıların da benzer zamanlarda Instagram platformununu ziyaret ettiğini gösteriyor. Örneğin Instagram hesabınızı geçici bir süre işletme hesabına çevirip, aktivasyon saati analizi yapabilirsiniz veya işletme hesabı olan bir diğer Instagram sayfasından aktivasyon saatlerini öğrenebilirsiniz.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken ekstra durumlar da vardır. İnsanların özel günleri…

Örneğin, Türk milli takımının çok önemli bir müsabakada olduğunu ve tüm yurdun bu karşılaşma için ekran başında olduğunu düşünün. Tam da maç saatinde Instagram gönderisi paylaşmak pek de uygun olmaz. Ancak maçtan hemen sonra Instagram paylaşımı yapmak ise gönderinize normalinin de üzerinde bir aktivasyon sağlar.

Bunun nedeni, birçok insanın müsabaka esnasında Instagram’a pek de girememesi ve geçen o zaman aralığından sonra Instagram’a girme gereksinimi duymasıdır. Evet, bir kez daha söylüyoruz ki Instagram bizim ikinci yaşantımız olmuş durumda. Eğer ki bu platformda bir şeyler yapmak istiyorsak çok dikkatli olmalı ve her adımımızı özenle atmalıyız. Instagram gönderi planlaması ise bunlardan sadece bir tanesi.

Uzun yıllar boyunca bilişim şirketlerinde faaliyet gösterdikten sonra, teknoloji, bilgisayar, webmaster konularında edindiğim bilgi ve birikimlerimi burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu platform içerisinde sizlere, önemli bulduğum konularda kaliteli içerikler üretmeye çalışıyorum. Dilerseniz paylaştığım içerikler hakkında yorum yazarak hem görüşlerinizi belirtebilir hem de bana destek olabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin