Sosyal Medya

Instagram Fake Hesap Bulma – Hesap Kime Ait

Asıl kullanım amacı fotoğraf, video ve medya paylaşımı ile insanlar arasında bir etkileşim oluşturmak olan Instragram bu amacın tam tersini hedefleyen milyonlarca fake hesabı bünyesinde barındırıyor. İnsanlar, kendi bilgilerini vermek istemediklerinden, başkasını taklit ettiklerinden veya eğlenmek için fake hesap oluşturabilmektedir. Asıl kullanıcılar ile temasa geçen bu hesaplar insanlarda merak uyandırmıyor değil. Bu yazımızda Instagram fake hesap bulma, Instagram fake hesabı kime ait gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Fake Hesap Nasıl Anlaşılır?

Profil Fotoğrafı: Instagram’da fake hesap oluşturanların çoğu profil resimlerine internet tarayıcılarından buldukları resimleri eklerler. Bu yöntem, o hesabın gerçek bir insana ait olduğu hissini vererek fake hesabın açığa çıkmasını engeller. İnternet üzerinden alınan fotoğraflar genelde oldukça anlaşılır olurlar. En kesin fikir için o fotoğrafı Google üzerinden aratmayı deneyebilirsiniz;

  • Çeşitli siteler ve programlar aracılığı ile fake hesap olduğunu düşündüğünüz hesabın profil resmini cihazınıza indirin,
  • Google arama çubuğunun görseller kısmına girin,
  • Arama çubuğunda sağ tarafta yer alan fotoğraf makinesi simgesine tıklayın,
  • İndirdiğiniz profil resmini yükleyin ve aramanın sonlandırılmasını bekleyin.

Bu işlem ile o fotoğrafın Google üzerindeki farklı kullanımlarını görüntüleyebilir ve hesabın fake hesap olduğunu kanıtlayabilirsiniz.

Sahte Paylaşımlar: Çoğu fake hesap anlaşılmamak için profilini resim veya video ile doldurur. Sürekli olarak öz çekim, manzara gibi resimler paylaşan bu hesaplar, medyaları alıntı yaptığından resim ve videoların görüntü kalitelerini düşürmektedir. Yine de en net düşünce için paylaşılan resimleri Google görsellerden aramayı deneyebilirsiniz.

Art Arda Paylaşılan Resim ve Videolar: Oluşturulan fake hesapların çoğu, aynı gün içerisinde onlarca resim ve video paylaşarak karşı tarafa normal hesap izlenimi vermeye çalışır. Eğer paylaşılan içerikler aynı gün hatta aynı saat içerisindeyse büyük ihtimalle bir fake hesap ile karşı karşıyasınızdır.

Instagram Fake Hesap Bulma

Takip Sayıları: Takipçi satın alan kişilere takipçi olarak satılmak için kurulan fake hesapların amacı insanları takip etmek olduğu için fazlaca hesabı takip etmektedirler. Birçok fake hesap daha gerçekçi gözükmek için birbirlerini takip ederler.

Paylaşılan İlk İçerik: Instagram düzenli olarak fake hesapları kaldırdığı için fake hesaplar oldukça hızlı ürüyor. Bu yüzden oluşturulan fake hesapların çoğu yeni oluşturulan hesaplardır. Bunu gözlemlemek için hesabın ilk paylaşımına inin ve paylaşımın ne zaman yapıldığını kontrol edin. Eğer yakın zamanda paylaşılmışsa, bu fake hesap olabildiğinin bir işareti olabilir.

Yüksek Takipçiye Karşıt Düşük Etkileşim: Kötü amaçla oluşturulan fake hesaplar daha gerçekçi gözükmek için takipçi satın alırlar. Satın alınan bu takipçiler genelde diğer fake hesap veya kullanılmayan eski hesaplar olmaktadır. Bu sebepten dolayı paylaşılan resim, video gibi medyalara az bir beğeni ve yorum gelecektir. Eğer oldukça fazla takipçiye sahip ama az etkileşimli bir hesabı inceliyorsanız bu büyük ihtimalle fake hesaptır.

Ani Takipçi Artışı: Bir kullanıcının takipçi sayısı hızlı ve aniden artıyorsa, bunun nedeni o hesabın fake hesap olması olabilir. Bu tür hesaplar genelde bir takipçi hizmetine bağlı olmaktadır.

Sahte Yorumlar: Fake hesaplar anlaşılmamak için spam içerikli yorum bırakarak takipçi ve etkileşim kazanmaya çalışır. Bu yorumlar genelde gönderi ile alakasız olan ve özgün olmayan yorumlardan ibarettir.

Instagram Fake Hesap Bulma

Instagram fake hesaplarının nasıl anlaşabileceğini yukarıda belirttik. Fake hesap olduğunu düşündüğünüz hesaplar ile yukarıdaki maddeler uyuyorsa fake hesap ile karşı karşıya olabilirsiniz demektir. Bir hesabın fake olup olmadığını anlamak için çeşitli site ve yazılımlar kullabilirsiniz:

Socialblade: Socialblade Instagram, YouTube, Twitter, Twitch gibi sosyal medya platformlarını kullanan hesapların istatistiklerini depolayan analiz sitesidir. Bir hesabın fake olduğunu anlamak için Socialblade sitesine girin ve hesabın kullanıcı adını aratın. Karşınıza o hesaba dair çeşitli istatistiksel veriler çıkacaktır; günlük takipçi sayısı, günlük takip etme sayısı, günlük etkileşimler gibi. Eğer ani yükselmeler veya alçalmalar gözlemliyorsanız bu hesap büyük ihtimalle fake hesaptır.

HypeAuditor: Bir analiz sitesi olan HypeAuditor ile fake hesap anlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sitede yer alan çubuğa fake hesabın kullanıcı adını yazın ve aratın. Karşınıza o hesabın kalite puanı, hesap etkileşimlerinin konumları, gönderi başına ortalama beğeni ve yorum, aylık ve yıllık takipçi artışı gibi yönlerini profesyonelce inceleyebilirsiniz.

Evoig: Evoig ile bir Instagram hesabının günlük takipçi sayısı grafiğini, hesap istatistiklerini, ortalama etkileşimini vs. görebilirsiniz. Eğer anormal bir yükselme veya alçalma varsa o hesap fake hesap olabilir.

Hesap Kime Ait

Instagram Fake Hesap Bulma

Instagram, gizlilik ve güvenlik açısından oldukça sıkı adımlar atmaktadır. Bir fake hesabın gerçekte kime ait olduğunu anlamanın yolları oldukça kısıtlıdır. Fake hesabın kime ait olduğunu anlamak için;

  • Instagram hesabınızdan çıkış yapın ve giriş ekranına gelin,
  • Kullanıcı adı ve şifrenizi isteyen ekranın alt kısmında bulunan “Yardım Al” butonuna tıklayın,
  • Karşınıza çıkan çubuğa fake hesabın kullanıcı adını girin ve ileri butonuna basın,
  • Burada iki seçenek çıkacaktır; E-posta gönder veya SMS gönder. E-posta gönder seçeneğine tıklayın.

Karşınıza fake hesabın bağlı olduğu e-posta adresi çıkacaktır. Bu e-posta adresi her ne kadar sansürlü olarak gözükse de fake hesabın kime ait olduğunu anlamanız için en etkili yöntemdir. Zira bilinen başka bir yöntem bulunmamaktadır.

Bu yazımızda Instagram fake hesap bulma, Instagram fake hesabın kime ait olduğunu görme konularını işledik. Aklınıza takılan bir şey olduğu an bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu