Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Çevrimiçi Görülmeyi Kapatma (Son Görülme)

Instagram Çevrimiçi Görülmeyi Kapatma (Son Görülme)

Instagram Çevrimiçi Görülmeyi Kapatma (Son Görülme)

Bu günlerde 21. yüzyıl bireylerinin kendilerini ifade etmek için tercih ettiği alanlar sosyal medya platformlarından oluşmaktadır. Öyle ki, yıllar geçtikçe sosyal medya için pek çok alternatifin de ortaya çıktığını görebiliyoruz. Bu platformlardan biri olan Instagram ise son zamanlarda görselliği ve içeriği ile kullanıcılar tarafından dikkat çeken bir uygulamadır. Hâl böyle olunca kullanıcılar diğer sosyal medya hesaplarında sevdikleri bazı özelliklerin bu uygulama içerisinde de bulunmasını talep ediyor.

Bu talepler karşısında uygulama geliştiricileri uygulamaya bazı yenilikler getirdiler. Bu yeniliklerin başında birçok kişi tarafından beklenen ‘Instagram Çevrimiçi Görülmeyi Kapatma’ özelliği geliyor. Bir süre önce kullanıcıların Instagram içerisindeki aktiflikleri takipçileri tarafından görülür durumdaydı. Bu pek çok kullanıcı için yenilik niteliğine sahipken, kimi kullanıcılar için çevrimiçi görünmek tercih edilen bir durum değildi. Her zaman kullanıcı deneyimine önem veren uygulama geliştiricileri ise yaptıkları bir güncelleme sayesinde son görülmenin açık ya da kapalı olmasını kullanıcıların tercihine bıraktı.

Instagram Son Görülme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Instagram’da profil sahibi olan birçok kişi platforma girip çıktığı zamanın takip edilmemesi için son görülmeyi kapatma yolunu tercih ediyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Instagram uygulamasının sağ alt köşesinde yer alan “Profil Fotoğrafı” simgesine tıklayın.
 • Profil sayfasının sağ üst köşesindeki “Üç Çizgi” simgesine tıklayın ve açılan seçeneklerden “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Ayarlar” bölümünün içerisindeki “Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
  Instagram Gizlilik Adımı
 • Gizlilik” kategorisindeki “Etkileşim” başlığının altında bulunan “Hareket Durumu” yazısının üzerine tıklayın.
 • Bu sayfada “Hareket Durumunu Göster” seçeneğini pasif hale getirerek son görülmenizi kapatabilirsiniz.
  "Son Görülme" Seçeneğini Gösteren Adım

Her bir adımı eksiksiz olarak uyguladığınızda son görülmeniz sizi takip eden ya da etmeyen hiçbir kullanıcı tarafından görülmez.

Instagram Son Görülmesini Kimler Görebilir?

WhatsApp tarafından ilk kez kullanılmaya başlanan son görülme özelliği birçok kişi tarafından sevildi. Kullanıcılar telefon rehberlerindeki kayıtlı numaraların WhatsApp uygulaması üzerinden çevrimiçi oluşlarını ve son görülmelerini takip edebiliyordu. İlerleyen zamanlarda ise içerikleri ve özellikleri bakımından WhatsApp uygulamasından daha çok avantaj sunan Instagram uygulaması kullanım açısından pek çok sosyal medya uygulamasını geride bıraktı.

Artan kullanıcı kitlesi için uygulama geliştiricileri bir güncelleme aracılığıyla uygulamanın içerisine WhatsApp uygulamasında olduğu gibi son görülme özelliğini de ekledi. Böylelikle son görülme özelliği sadece WhatsApp uygulamasında değil Instagram uygulamasının da içerisinde yer almış oldu. Bu özellik çevrimiçi özelliğinin gizliliğini korumak isteyenlere ve son görülmesinin kapatılmasını isteyenlere hizmet verebilmektedir. Yani son görülmenizi dilediğinizde kapatabilir, dilediğiniz de ise açabilirsiniz. Instagram son görülmenizin kimler tarafından görüldüğü ise sizin Instagram hesabını kullanma şeklinizle de doğru orantılıdır.

 • Hesabınızı kapalı kullanmak ama son görülmenizi kapatmak istemiyorsanız, Instagram son görülme durumunuz tüm takipçileriniz tarafından görülebilir.
 • Hem hesabını açık kullanan hem de son görülmesini açık durumda tutan Instagram kullanıcılarının son görülmesi takip ettiği ya da etmediği tüm Instagram kullanıcıları tarafından görülebilir.

Instagram Son Görülme Özelliği Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Instagram kullanıcılarının tercihine göre açılıp kapanan son görülme diğer adıyla çevrimiçi özelliği birçok avantaj sağlar.

 • Instagram hesabını genel olarak aktif kullanan ya da Instagram hesabı üzerinden ticari faaliyetlerde bulunan kişilerin büyük bir çoğunluğu mesajlaşma özelliğini kullanır. Durum böyle olduğunda da mesajlaşma sırasında kişiler birbirlerinin aktifliğine yani çevrimiçi durumlarına göre daha etkin bir iletişim yaşarlar. İletişim kurmak için mesaj atmak istediğiniz kişilerin son görülmesinin ya da hareket durumunun açık veya kapalı oluşu siz kullanıcıların daha etkili mesajlaşmasını sağlar.
 • Instagram son görülme özelliğinin en önemli avantajı; takip ettiğiniz, mesajlaşmak istediğiniz ya da alışveriş yapmak istediğiniz tüm Instagram hesaplarıyla etkili iletişim kurmanızı sağlamasıdır.
 • Tüm bu özelliklerin yanında Instagram çevrimiçi özelliği hesap gizliliğine önem veren kullanıcılar için de avantaj sağlamaktadır. Aktif ve açık hesapların yanında bazı Instagram kullanıcıları hesap gizliliğini esas alır. Bu nedenle de çevrimiçi özelliği kimi kullanıcılar tarafından beğenilse de kimi kullanıcılar tarafından istenmeyebilir.

Hangi Uygulamalar Son Görülme Özelliğine Sahiptir?

Son Görülme Özelliği Olan Uygulamalar

Instagram uygulamasına getirilen son güncelleme ile son görülme ve çevrimiçi özelliği sosyal medya gündeminde yer aldı. Pek çok internet kullanıcısı çevrimiçi özelliğini gündeme getirse de çevrimiçi özelliği bu uygulamadan daha önce pek çok internet alanlarında kullanıldı.

 • Facebook uygulaması son görülme ve çevrimiçi özelliğini ilk kullanan sosyal medya hesaplarından biri olmuştur.
 • İnternet kullanımının yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde de MSN hesaplarında çevrimiçi özelliği kullanılmaktaydı.
 • WhatsApp mesajlaşma uygulaması son görülme özelliğini kullanan uygulamaların başında gelir. Bu uygulama sadece çevrimiçi özelliği ile değil aynı zamanda son görülme özelliği ile de ön plana çıkmaktadır.
 • Telegram uygulaması da son zamanlarda popülerlik kazanan uygulamaların başında geliyor. Bu uygulama da diğer sosyal medya uygulamaları gibi son görülme ve çevrimiçi özelliğini kullanmaktadır.

Bu içeriğimizde “Instagram Çevrimiçi Görülmeyi Kapatma” işleminin nasıl gerçekleştirileceğiyle ilgili bilgileri sizlerle paylaştık.

Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri Help 724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Bu alana olan ilginizi pekiştirmek isterseniz içeriklerimi takibe alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin