Sosyal Medya

Instagram Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatma

Instagram canlı yayın özelliği, birkaç sene kadar öncesinde Instagram hikayeler bölümüne eklendi. Tıpkı Twitter canlı yayın özelliğinde olduğu gibi bir hayli ilgi çeken bölüm, kullanıcılar arasındaki etkileşimi de arttırmayı başardı. Etkileşimin artmasını sağlayan ve canlı yayınların kolayca kullanıcılara ulaşmasına olanak veren ise bildirim özelliği.

Bir canlı yayın açıldığı zaman, o hesabı takip eden tüm kullanıcılara canlı yayın bildirimleri gönderiliyor ve canlı yayının başladığı belirtiliyor. Eğer çok fazla kişiyi takip ediyorsanız, zaman zaman canlı yayın bildirimleri can sıkıcı hal alabiliyor. Sürekli bildirimle karşılaşmak kullanıcıları rahatsız edebiliyor. Bu gibi durumlar için Instagram canlı yayın bildirimleri kapatma özelliği var. Birkaç ufak düzenleme ile bildirimleri kapatabilir ya da açabilirsiniz.

Instagram Canlı Yayın Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

Canlı yayın bildirimlerini kapatmak için yine Instagram profilini kullanmak gerekiyor. Instagram hesabınıza giriş yapmanızın ardından gereken işlemler ise şöyle olacak:

  • “Profil” sekmesine girin.

Instagram Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatma

  • Üst üste “Üç Çizgiye” dokunun ve seçenek penceresini açın.

Instagram Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatma

  • Buradan “Ayarlar” bölümüne tıklayın.

Instagram Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatma

  • “Bildirimler” sekmesine girin.

Instagram Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatma

  • Açılan ayar menüsünden “Live ve IGTV” seçeneğini seçin.

Instagram Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatma

  • “Canlı Videolar” kısmına gelmelisiniz.
  • Bildirimleri kapatmak için “Kapalı” bölümüne dokunun.

İstediğiniz zaman tekrar “Açık” seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde Instagram canlı yayın bildirimleri kontrol edilebilir.

Canlı Yayın Bildirimlerini Kapatırsak Canlı Yayınlara Girebilir miyiz?

Instagram canlı yayın bildirimlerini kapatmanız durumunda, takip ettiğiniz bir kullanıcı canlı yayın başlattığı zaman, bu yayın hakkında size bildirim gelmez. Canlı yayının anlık olarak bildirimi gelmediği için yayını kaçırabilirsiniz. Fakat uygulamayı açtığınız zaman yine ana ekranda canlı yayınları hikayeler paylaşımlarının yapıldığı kısımda görebilirsiniz. Canlı yayın süresi bittiyse ve kullanıcı canlı yayını hikayeler kısmında paylaşmayı tercih etmediyse, bu durumda yayını kaçırmış olursunuz.

Canlı yayınlar için anlık bildirimlerin belki de sağladığı tek avantaj bu olarak gösterilebilir. Instagram canlı yayın bildirimlerini, etkileşimi arttırmak adına kullanıyor ancak dediğimiz gibi sürekli bildirim almak rahatsız edici bir durum olabilir. Bu düzenlemenin nasıl olacağı sizin kararınıza kalmış olan bir durum.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu