Sosyal Medya

Instagram Beğeni Gizleme Güncellemesi için Tüm Merak Edilenler

Instagram, bir süredir kullanım politikalarında değişikliklere gidiyor. İlk olarak “Takip” sekmesinin kaldırıldığını ve uygulamanın biraz daha kişiselleştirildiğini görmüştük. Daha önce bu konu hakkında bir yazı paylaşmıştık. Takip sekmesinin, kişisel veri gizliliğini ihlal eden bir bölüm olarak görülmeye başlanmasıyla beraber, bu kısmın kaldırıldığı açıklanmıştı. Şimdi ise farklı bir duruma imza atıldı. Bu kez Instagram beğeni gizleme güncellemesi gündemde.

Yine kullanımı doğrudan değiştirecek bir güncelleme olarak gelecek yeni düzenleme, şu sıralar Instagram kullanıcılarını da ikiye bölmüş durumda. Kimi kullanıcılar kararı yerinde bulurken kimi kullanıcılar ise yapılan düzenlemeden hoşnut olmadıklarını belirtiyor. Peki bu güncelleme ne getirecek? Uygulamada nasıl değişiklikler olmasını bekliyoruz? Konuyu biraz daha aydınlatalım.

Instagram Beğeni Gizleme Güncellemesi için Tüm Merak Edilenler

Instagram Beğeni Gizleme Sistemi Nedir?

Tabii ki konunun başında, yeni güncellemeden söz etmek gerekiyor. Instagram beğeni gizleme güncellemesi yayınlandıktan sonra, paylaşımlara ne kadar beğeni geldiğini görmek mümkün olmayacak.

Paylaşımlara gelen beğenileri, sadece paylaşımın sahipleri görecek. Diğer kullanıcılar beğeni sayılarını göremeyecekler. Sadece takip ettiğiniz birinin, o paylaşımı beğenip beğenmediğini görmeniz mümkün olacak. Genel beğeni sayısı ise gösterilmeyecek. Kısacası beğeni sayılarının kaldırıldığını göreceğiz.

Instagram Beğeni Gizleme Güncellemesi için Tüm Merak Edilenler

Beğeni Sayısı Neden Kaldırılıyor?

Instagram’ın beğeni sayılarını kaldırmak için geçerli bir nedeni var. Uygulamanın yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre, beğeni sayılarının kaldırılmasındaki ana neden Instagram’ın yapısının bozulmaya başlaması. Yetkililer, kullanıcıların beğeni rakamlarına aşırı derecede takıldığını düşünüyor.

Bunun bir yarış haline geldiği ve uygulamanın ana amacından uzaklaşmaya başladığı görüşü var. Beğeni sayılarının gizlenmesiyle beraber kullanıcıların biraz daha uygulamanın ana odak noktasına yönelmeleri sağlanacak. Bu ilk ana neden. İkinci neden ise, “Takip” sekmesinin kaldırılmasıyla beraber başlayan veri gizliliği dönüşümünü devam ettirmek.

Kullanıcıların paylaşımlarını kimlerin beğendiğini, başka kullanıcıların görmesi yine kişisel gizliliği bozan durumlardan biri olarak değerlendiriliyor. Yani Instagram Stalk olayına son vermek istiyor. Paylaşımlara gelen beğenilerin sadece paylaşımı yapan kişi tarafından görülmesi bu noktada önemli.

Instagram Beğeni Gizleme Güncellemesi için Tüm Merak Edilenler

Hangi Ülkelerde Uygulanacak?

Yeni güncelleme şu an için test aşamasında. Testler 7 ülkede yapılıyor. Testlerin yapıldığı ülkeler; İrlanda, Japonya, İtalya, Brezilya, Yeni Zelanda, Avustralya ve Kanada. Çok kısa bir süre önce Amerika’daki kullanıcılar için de güncelleme sunuldu ve Amerika da testlere dahil edildi. Testlerin tamamlanmasından sonra, tüm kullanıcılar için beğenilerin sadece paylaşımı yapan kişiler tarafından görüntülenmesini sağlayacak olan güncelleme yayınlanacak.

Instagram Beğeni Gizleme Güncellemesi için Tüm Merak Edilenler

Güncelleme Ne Zaman Gelir?

Ülkemizde de yayınlanacak olan yeni güncellemenin ne zaman geleceği konusunda ise herhangi bir bilgi bulunmuyor. Testlerin birkaç aydır yapıldığını biliyoruz. Beklenti en geç 2020 yılında yeni güncellemenin gelmesi yönünde.

Instagram beğeni gizleme güncellemesi için gelişmeler bunlar. Instagram kullanımını değiştirmeye başlayan bu güncellemelerin devamının gelip gelmeyeceği ise merak konusu. Muhtemelen kişisel gizliliği korumak adına benzeri çalışmalar gelebilir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu