Teknoloji

İnsansız Mini Tank Ripsaw M5 RCV!

Genelde kişilere özel mini tanklar üreten ve işin bir nebze hobi eğlence kısmına yönelen Howe and Howe firması, ilk olarak 2015 yılında Ripsaw EV2 tank modeliyle gündeme gelmişti. Fakat firma kısa süre önce el değiştirdi. Ünlü savunma sanayisi şirketlerinden biri olan Textron Systems tarafından satın alınan firma, üretimlerini değiştirmeye başladı. Bu noktada son olarak yeni teknoloji askeri tank modeli Ripsaw M5 RCV tanıtımı yapıldı.

Son teknolojiyle donatılan yeni tank modeli, insansız olması ve mini boyutlarıyla dikkat çekiyor. Dilerseniz tankın özellikleri ve teknolojilerinden söz edelim.

Ripsaw M5 RCV Nasıl Bir Teknoloji Sunuyor?

Yeni tankın en büyük özelliğini belirterek başlayalım. Bu seri açık üretim bir seri. Yani tank, farklı amaçlara göre özelleştirilebiliyor. Üzerinde yer alan kamera sistemi ya da silah sistemlerine göre değiştirilebilecek bir teknoloji sunuluyor. Üretim kısmında buna göre farklı versiyonların da üretileceği söylenmekte.

İnsansız Mini Tank Ripsaw M5 RCV!

Tüm versiyonlar için ana kasa ise ortak olarak geliştirilmiş durumda. Ripsaw M5 RCV üzerinde hemen her ortamda yüksek hareket kabiliyeti sunan palet sistemi sunulduğunu belirterek teknik detaylara geçelim.

Seride CROWS Javelin silah istasyonunun kullanıldığını görüyoruz. Kendi mini silah sistemlerine de sahip olan Ripsaw M5 RCV, bünyesinde SkyRaider Drone barındırıyor. İstendiği zaman Drone çalıştırılabiliyor ve drone ile gözlem yapılabiliyor. Yine bu gözlem verileri de kontrol merkezine iletilebiliyor.

Üzerinde bulunan termal kamera ve 360 derece kamera sistemleriyle beraber anlık olarak izleme yapabilen mini tank, uzaktan kontrol edilmekte. Genel olarak hareket kabiliyetinin oldukça yüksek olduğunu söyleyebileceğimiz Ripsaw M5 RCV, mayın temizleme görevlerinde de yer alacak şekilde tasarlanmış olan araçlardan bir tanesi.

İlk etapta ABD ordusu tarafından kullanılması beklenen Ripsaw M5 RCV serisinin sivil kullanım odaklı bir versiyonunun da sunulacağını belirtelim. Tabii ki bu model silahlı bir seri olmayacak. Yine drone ve kamera özelliklerine yer verilmesi söz konusu olacak ancak herhangi bir silah sistemi entegre edilmemiş olacak. Şu an için her iki versiyonun da ne zaman kullanıma başlayacağı konusunda bilgiler paylaşılmış değil.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu