Teknoloji

İnsanlardan Klonlanan Robot Promobot Robo-C

İnsansı robot teknolojisi günden güne gelişmeye devam etmekte. Bu alanda iddialı serilerle karşı karşıya kalmaya başladık. İnsansı robot teknolojilerine bile alışıyoruz derken, sürekli fark yaratan teknolojiler ortaya çıkıyor ve yine herkesi şaşırtmayı başarıyor. Bunlardan birisi de insanlardan klonlanan Promobot Robo-C. Benzerlerinden çok daha farklı bir yapısı olan Promobot Robo-C, birebir insan yüzünden kopyalanarak hazırlanıyor.

İnsan Yüzünü Birebir Kopyalayan Promobot Robo-C

Robotun en çok ilgi çeken yanı, birebir insan yüzünü yansıtıyor olması. Özel yazılımlarla ve donanımsal cihazlarla insanların yüzü taranıyor ve bu taramalar sonrasında elde edilen şekil üzerine modelleme yapılıyor. Yapılan modellemenin ardından robot yüzler oluşturuluyor.

Robotu sipariş eden kişinin yüzüne birebir benzer bir tasarım oluşturuluyor. Zaten klon robot unvanı da buradan gelmekte. Robo-C olarak adlandırılan seri, yüzdeki mimikleri oluşturabilmek için 18 parçadan oluşan özel bir mekanizmayla geliyor. Bu sayede 600 farklı ifadeyi oluşturabiliyor.

İçerisinde bulunan yapay zeka sayesinde, sorulara cevap verebilen robotlar aynı zamanda 100 bin ayrı konuşma modülüyle kolayca konuşabiliyor. Yine üzerinde bulunan sensörlerle çevreyi de kolayca algılayabilen robotun, otonom sistem üzerinden çalıştığını yani kendi kendine tepkiler verebildiğini de ekleyelim.

Şu an için ilk robotlar için siparişlerini aldığını belirten firma, 3 ayrı robot hazırladıklarını duyurdu. Üstelik bu robotlardan birisi dünyanın en zeki insanı olarak bilinen Albert Einstein’ın kopyası olacak. Özel bir sergide yer alacak olan robotun, yine yapay zeka ile güçlendirilmesi beklenmekte.

Bunun dışında bireysel kullanıcıların da Robo-C için siparişlerini verebileceği konusunda açıklamalar yapıldı. Fakat bireysel siparişler için şu an fiyat ve teslimat tarihi belli değil. 2020 yılından sonra seri üretimin başlaması bekleniyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu