Ana Sayfa Eğitim İnformal Eğitim Nedir? Özellikler Nelerdir?

İnformal Eğitim Nedir? Özellikler Nelerdir?

İnformal Eğitim Nedir? Özellikler Nelerdir?

Eğitim yaşam içerisinde doğumdan hayatın son bulmasına kadar geçen süre içerisinde her anda vardır. Yaşadığımız her an içinde mutlaka bir şeyler öğreniriz. Bu öğrenmeler bazen planlı bazen de plansız bir şekilde, doğal olarak gerçekleşir. Planlı olarak gerçekleşen öğrenmeler okullarda öğrencilere verilen eğitimleri kapsarken, doğal olarak günlük yaşayış içerisinde gerçekleşen plansız eğitimler ise informal olarak adlandırılır. Bu eğitim süreci içerisinde kişi aslında bir şeyler öğrendiğinin farkında değildir. Ancak içinde bulunduğu toplumun kültür, gelenek ve görenekleri bu sayede farkında olmadan birey tarafından öğrenilip benimsenir.

İnformal eğitim plansız ve programsız bir eğitim metodu olduğu için bu eğitimi almak için herhangi bir mekân da söz konusu değildir. Okul, sokak, araba, otobüs, park, ev, iş, ofis gibi hemen her noktada öğrenme sağlanabilir. Bu sebeple daha bilimsel bir açıklamayla informal eğitim her zaman her yerde belirli bir plan ve programa bağlı kalmadan meydana gelen ve kişinin farkında olmadan eğitildiği eğitim biçimi olarak açıklanabilir.

İnformal Eğitimde Öğrenme Yöntemleri

İnformal eğitim yaşam içerisinde kendiliğinden gerçekleşir. Bunun herhangi bir okulu, dersi, öğretmeni veya kursu vs. yoktur. Gözlem ve taklit yoluyla gerçekleşen informal eğitim daha çok usta çırak ilişkisi üzerine kuruludur diyebiliriz. Şöyle ki; bir berber çırağı saç tıraş etmeyi ustasından bakarak öğrenir. Köylerde çiftçi çocukları babalarından tarla sürmeyi izleyerek ve onu taklit ederek öğrenirler.

Anlatıldığı şekliyle tamamen olumlu şeyler öğrenmeye yönelik olan informal eğitimin büyük bir dezavantajı ise olumsuz noktalarda da aynı şekilde öğrenme sağlanabilmesidir. Bu çerçevede kişi inşaat ustası olmayı yaparak ve yaşayarak öğrendiği gibi, yalan söylemek, sigara içmek, hırsızlık gibi kötü alışkanlıkları da bu şekilde öğrenir. Bunlar ise informal eğitimin plansız ve programsız bir şekilde gerçekleşmesinden ötürüdür.

Bu çerçevede olumlu veya olumsuz eğitim süreçleri sonucunda bireylerin kendiliğinden kazandığı edinimleri daha planlı ve programlı bir hale getirmek için formal eğitim sistemleri düzenlenmiştir. İhtiyacı görmek için önce okul gibi çeşitli eğitim kurumları kurulmuştur. Bu sayede bireylerde informal eğitim sonucu oluşan olumsuz kazanımları gidermek amaçlanmıştır.

İnformal Eğitimin Özellikleri

İnformal Eğitim Nedir? Özellikler Nelerdir?

  • İnformal eğitimlerde örgün eğitim modellerinde olduğu gibi öğreticiler profesyonel kişiler değildir. Toplum içerisinde sıradan kişiler informal eğitimde öğretici rolündedir.
  • İnformal eğitimi diğer eğitim metotlarından ayıran en önemli özellik planlı ve programlı bir şekilde eğitim faaliyetinin olmamasıdır. Günlük yaşantı içerisinde kendiliğinden gelişen kazanımlar informal eğitim içerisinde değerlendirilir.
  • İnformal eğitimde olumlu yönde gelişme sağlandığı gibi olumsuz yönde de kazanımlar edinilebilir. Bu yüzden informal eğitimin bu handikabını gidermek için planlı bir şekilde örgün eğitim kurumları kurulmuştur.
  • İnformal eğitimin verildiği herhangi bir kurumsal yapı yoktur. Yaşam içerisinde kendiliğinden gerçekleşir. Bu yüzden müdahale edilemez.
  • İnformal eğitimde herhangi bir şekilde ölçme ve değerlendirme yoktur. Kendiliğinden gelişen durumlar toplum içerisinde değer yargılarıyla değerlendirilir ve ölçülür.
  • İnformal eğitimde başlıca öğrenme yolları gözlem ve taklittir. Bu sayede kişiler yeni kazanımlar elde ederler.
  • İnformal eğitimde belirli bir amaç yoktur. Gelişigüzel öğrenme esastır.
  • Öğrenme kanalları aile, arkadaş çevresi, okul, kitle iletişim araçları vb. faktörlerdir.
  • İnformal eğitimde kademeli bir süreç söz konusu değildir. Ayrıca belirli yaş grupları da bu eğitimde dikkate alınmaz. Her yaştan her birey hiçbir plana ve programa dahil olmadan kendiliğinden olumlu veya olumsuz edinimler sağlar.
  • İnformal eğitim istek ve arzuya bağlı kalmadan isteyerek veya istemeyerek kendiliğinden gerçekleşebilir.

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin