Mobil

iMessage ve FaceTime’da “Etkinleştirme Bekleniyor” Hatası ve Çözümü

iPhone ve iPad modellerinde son zamanlarda “FaceTime” ve “iMessage” özelliğini kullanmak isteyen kişilerin “Etkinleştirme Bekleniyor” hatasıyla karşılaştığını gözlemledik. Bu hata sonucunda ilgili özelliklerin cihazda aktif hale gelmediğini görüyoruz. Bu hata her ne kadar belirtildiği gibi karşımıza çıksa da “Etkinleştirme Başarısız”, “Etkinleştirme Sırasında Bir Hata Oluştu” ve “Lütfen Ağ Bağlantınızı Kontrol Edin” şeklinde de bizleri karşılayabiliyor. Hâl böyle olunca biz de söz konusu hatayla ilgili çözüm yöntemlerini içeriğimizde sizlerle paylaşıyoruz.

Yöntem 1: iMessage ve FaceTime Özelliğini Açıp – Kapatın.

iMessage ve FaceTime etkinleştirilirken karşılaşılan “Etkinleştirme Bekleniyor” hatasının ilk çözüm yöntemi söz konusu özellikleri açıp kapatmaktır. Bu da aşağıdaki işlem adımlarıyla mümkün olacaktır.

iMessage Uygulamasını Kapatma

 • Telefonunuzdan “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • Ekranı yukarı kaydırarak “Mesajlar” kategorisini bulun.
  Mesajlar
 • İlgili kategoriye giriş yaptıktan sonra “iMessage” ibaresinin sağındaki anahtarı “Kapalı” konuma getirin.
  iMessage

Bu işlem adımlarının ardından kapanma gerçekleştikten sonra tekrardan aynı anahtara basarak açılış hamlesini uygulayın.

FaceTime Uygulamasını Kapatma

 • Telefonunuzdaki “Ayarlar” uygulamasını başlatın.
 • Yine ekranı yukarı doğru kaydırıp “FaceTime” kategorisine ulaşın.
 • FaceTime” ibaresinin sağındaki anahtarı “Kapalı” hale getirin.
  FaceTime

Bir sonraki adımda ise özelliği tekrardan aktifleştirmek için anahtara tekrar dokunun.

Yöntem 2: Aygıtınızın Ağ Ayarlarını Sıfırlayın.

iMessage ve FaceTime, aktifleştirilme aşamasında operatörünüzü kullanarak bir onay mesajı göndermektedir. Bu mesajın karşı tarafa iletilmesi etkinleştirmenin başarılı olduğu anlamına gelecektir. Eğer ki etkinleştirme işlemi başarılı olmazsa ne yazık ki tahmin edildiği gibi “Etkinleştirme Bekleniyor” hatası ortaya çıkacaktır. Bu sebeple operatörünüzün size sunduğu “Ağ Ayarları” sıfırlanmalıdır.

 • Ayarlar” uygulamasına giriş yapın.
 • Genel” kategorisine girin.
 • Sıfırla” butonuna dokunun.
 • Ağ Ayarlarını Sıfırla” diyerek işlemleri tamamlayın.
  Ağ Ayarlarını Sıfırla

Bu işlem adımlarının ardından cihazınızı yeniden başlatarak birinci yöntemde bahsettiğimiz adımları uygulayıp etkinleştirmeyi yineleyin.

Yöntem 3: 24 Saat Bekleyin.

iMessage ve FaceTime’da “Etkinleştirme Bekleniyor” hatası alırsanız, bu hatanın çözüm yöntemlerini aramaya başlamadan önce ortalama 24 saatlik bir süre boyunca beklemeniz gerekmektedir. Bu hatayla karşılaşan kişilerin Apple’dan talep ettiği destekten gelen yanıta bakıldığında söz konusu etkinleştirmenin 24 saat kadar sürdüğü belirtilmiştir. Bu durum operatörünüzle Apple sunucuları arasındaki iletişimin gecikmesinden kaynaklanmaktadır.

Yöntem 4: iOS İşletim Sisteminizin Güncel Olup Olmadığını Kontrol Edin.

iOS tarafında yapılan herhangi bir güncelleme söz konusu hatanın ortaya çıkmasına ve ilgili özelliklerin işlevsiz kalmasına sebep olabilir. Bu sebeple sizin yapacağınız ilk işlem aşağıdaki adımları uygulayarak güncelleme olup olmadığını kontrol etmektir.

 • Ayarlar” uygulamasını başlatın.
 • Genel > Yazılım Güncelleme” adımlarını takip edin.
  Genel > Yazılım Güncelleme

Cihazınızda aktif olan ancak henüz gerçekleştirilmemiş bir güncelleme bulunuyorsa buradan ilgili güncelleştirmeyi yapın.

Yöntem 5: Operatörünüzle İletişim Kurun.

iMessage ve FaceTime’ın etkinleşmesi için Apple’ın sizden talep ettiği SMS gönderimi operatörünüzden kaynaklı sebeplerden dolayı gerçekleşmeyebilir. Bu sebeple ilgili sunucuya neden SMS gönderilemediğiyle alakalı detaylı bilgilendirmeleri alın.

Bu içeriğimizde söz konusu özelliklerde karşılaşılan “Etkinleştirme Bekleniyor” hatasının çözüm yöntemlerinden bahsettik. Her yöntemi eksiksiz olarak uygulamak sorunu kısa süre içerisinde çözmeye yetecektir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu