Teknoloji

Hyundai Akıllı Seyir Kontrol Sistemi Geliştiriyor

Otonom sürüş teknolojilerine doğru bir yönelim başlamış durumda. Tesla’nın öncülüğünde dikkat çeken otonom sürüş teknolojileri, şu an için birçok markanın gündeminde. Otonom sürüşe ilgi duyan markalardan birisi de Hyundai.

Basit otonom sistemlerini binek araçlara entegre etmeye başlayan marka, şu sıralar ise daha büyük hedeflerin peşine düşmüş durumda. Son ortaya çıkan bilgilere göre bu kez Hyundai akıllı seyir kontrol sistemi geliştirildi ve yavaş yavaş otomobillerde testleri de başladı. Otonom 2.5 seviyesinde olan yeni teknolojinin detaylarından söz edelim.

Hyundai Akıllı Seyir Kontrol Sistemi Neler Sağlıyor?

Yeni otonom sürüş sisteminin en büyük artısı yapay zeka. Makine öğrenimini temel alan teknoloji, araçların sürücüleri tanımasını sağlıyor. 10 bin km üzerinde yol alan sürücülerin hareketleri tanımlanıyor ve ADAS sistemi olarak bilinen diğer sürüş teknolojileri buna göre uyarlanıyor.

Hyundai Akıllı Seyir Kontrol Sistemi Geliştiriyor

Firma tarafından yapılan açıklamaya göre sistemin en öne çıktığı bölüm, adaptif hız kontrol teknolojisi olacak. Şu an kullanımda olan sistemde sürücülerin adaptif hız kontrol sistemi için belli bir hız belirlemesi ve bazı ayarları manuel olarak yapması gerekiyor. Ardından araç trafik durumuna göre hızlanıp yavaşlayabiliyor.

Hyundai akıllı seyir kontrol sistemi kullanan araçlarda ise hız kontrol sistemi doğrudan sürücülerin hareketlerine göre tanımlanacak. Yani sürücülerin araç sürüş alışkanlıklarına göre modun özelleştirildiğini görmek mümkün olacak. Araçlar bunun için yapay zeka öğrenimi kullanacak.

Sürücülerin hareketlerinin tanınması ve aracın buna göre tepkiler vermesi önemli bir avantaj sağlayacak. Mevcut güvenlik teknolojilerinin daha da ileri gitmesine ve otonom sürüş özelliklerinin öne çıkmasını sağlayan teknoloji, yavaş yavaş Hyundai araçlarına eklenecek. Marka bunun için kesin bir tarih paylaşımı yapmadı.

Kullanıldığı araçları otonom 2.5 seviyesine çıkaracak olan teknolojinin, ilk olarak hangi araçlarda kullanılacağını da bilemiyoruz. Bunlar için Hyundai açıklamalarını beklemek gerekiyor. Fakat yeni Hyundai akıllı seyir kontrol sistemi orta sınıf binek otomobillerde de kullanılacak olursa, otomobillerde de yeni bir dönem başlamış olacak.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu