Mobil

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Huawei, her ne kadar akıllı telefonlarıyla tanınan bir marka olsa da sadece akıllı telefon üretmiyor. Bunun yanında tablet, laptop, modem, akıllı saat gibi birçok kategoride de ürün sunmakta. Markanın tüm bu ürünler için sunduğu ortak özellik ise satış sonrası destek hizmetleri. Birçok markada olduğu gibi Huawei de hemen hemen tüm ürünler için belli bir süre garanti sunuyor. Böylece üründen kaynaklı sorunlarda da mağduriyet yaşamadan teknik destek hizmeti alabiliyorsunuz. Bu noktada ise en önemli olan kısım, garanti süresi. Ücretsiz onarımlar için, aldığınız ürünlerin garanti süresinin dolmamış olması gerekiyor. Peki, Huawei cihazlarda garanti sorgulama nasıl yapılır?

Hangi cihazlarda, hangi yöntemleri kullanarak garanti süresi sorgulaması yapabiliyoruz? Tüm detaylarıyla ele almaya çalışalım.

Huawei Akıllı Telefonlarında Garanti Sorgulama

Ülkemizde Huawei dediğimiz zaman akla ilk olarak akıllı telefonlar geliyor. Bu nedenle Huawei cihazlarda garanti sorgulama rehberimizde, ilk olarak akıllı telefonlardan söz edeceğiz. Huawei telefonlarda garanti sorgulama için 3 farklı yöntem kullanabilirsiniz. Sözü uzatmadan yöntemlerimize geçelim.

1. Yöntem: Web Sitesi Üzerinden Huawei Telefonlarda Garanti Sorgulama

Garanti süresi sorgulama işlemlerinde genelde web servislerinden yararlanılıyor. Huawei garanti sorgulama işlemi için de yine web servisleri ilk alternatif. Marka bunu bir seçenek olarak kullanıcılara sunmakta. Hemen yapmanız gereken işlemlerden söz edelim.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak https://consumer.huawei.com/tr/support/warranty-query/ adresine gidiyoruz.
 • Bu sayfa üzerinden sorgulama yapacağız. Bunun için cihazınızın seri numarasına, kayıt numarasına ya da IMEI numarasına ihtiyacınız var.
 • İstenen alana IMEI numarasını, kayıt numarasını ya da cihaz seri numarasını girin.
 • Sonrasında ise alt kısımda yer alan onay kodunu, belirtilen alana girmeniz gerekiyor.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • “Ara” butonuna tıkladığınız zaman garanti sorgulaması gerçekleşecektir.
 • Karşınıza süre hakkında bilgi veren, yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Burada garanti durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Huawei Telefonlarda IMEI/MEID, SN veya MAC Kodları Nasıl Bulunur?

Yukarıda garanti sorgulaması yapmak için birtakım numaralara ihtiyacınız olduğundan söz ettik. Dilerseniz şimdi bu numaraları nasıl bulacağınızdan söz edelim. Yine bunun için de alternatifleriniz var.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

1. Durum: Sorgulama için cihazınız açıkken arama menüsü üzerinden *#06# tuşlaması yapın. Ekranda IMEI ve seri numarası görüntülenecektir.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

2. Durum: Cihazınızdan “Ayarlar > Telefon Hakkında” sekmesine gidin. Burada IMEI satırının yer aldığını göreceksiniz.

3. Durum: Ürün paketinizde IMEI adresinizin ve SN kodlarınızın yazdığı barkodları bulabilirsiniz.

4. Durum: Telefonunuzun pil kapağını çıkarabiliyorsanız arka kapaktaki etikette seri numarasının yer aldığını göreceksiniz. Numarayı buradan da alabilirsiniz.

4 farklı yöntemden herhangi birini kullanarak IMEI ve seri numarasını öğrenmeniz mümkün.

2. Yöntem: HiCare Uygulamasını Kullanmak

Huawei telefonlarda garanti sorgulama işlemi için ikinci alternatif, doğrudan firma tarafından sunulan resmi uygulama. Birçok modelde yer alan HiCare uygulamasını kullanarak garanti durumunuz hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken işlemlerden de söz edelim.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • HiCare uygulamasına girin.
 • Alt kısımda “Ben” sekmesinin yer aldığını göreceksiniz.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • “Ben” sekmesine dokunduğunuz zaman, cihaz durumunuz hakkında bilgiler verilecektir.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Eğer garanti devam ediyorsa, “Cihaz Avantajları” sekmesinin altında yeşil renkli “Garanti” butonunu göreceksiniz.
 • Bu butona tıkladığınız zaman garanti durumunuz karşınıza çıkacak.
 • İsterseniz yine bu ekranda yer alan “Ayrıntılar” kısmına tıklayarak da garantinin hangi ülkelerde geçerli olduğu konusunda bilgi almanız mümkün.

Şimdi bu ekran üzerinde söz etmek istediğimiz bazı sekmeler var. Garanti durumunun hemen altında yer alan sekmelere bakalım.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yetkili Servis Merkezleri: Bu sekme, sizin konumunuza yakın olan yetkili servislerin görüntülenmesini sağlıyor. Telefonunuzu onarıma götürmek istediğiniz zaman, bu sekmeyi kullanarak en yakın servise adres tarifi alabilirsiniz. Ayrıca doğrudan navigasyona bağlı adres tarifi verildiğini de ekleyelim.

Onarım Durumu: Eğer cihazınızı servise vermişseniz, cihaz durumu ve tamir durumu hakkında bilgileri bu sekme üzerinden alabiliyorsunuz.

Yedek Parça Fiyatları: Bu sekmede sizi yedek parça sayfasına yönlendirecek. Ürün modellerine göre teknik servis yedek parça fiyatlarını alabiliyorsunuz.

Canlı Sohbet: Adı üzerinde menüyü kullanarak müşteri temsilcileriyle canlı sohbet başlatabiliyorsunuz.

Yardım Hattı: Markanın yardım hattı ile iletişime geçmenizi sağlıyor. Haftanın her günü 09:00 – 22:00 saatlerinde arama gerçekleştirebiliyorsunuz.

E-Posta: Doğrudan firmaya mail atmanıza olanak sağlıyor.

HiCare uygulaması hakkında bilinmesi gereken detaylar bunlar. Hem müşteri hizmetlerine istediğiniz an ulaşmanızı sağlayan uygulama hem de garanti sorgulama işleminin yapılmasını sağlıyor.

3. Yöntem: Müşteri Temsilcileriyle İletişime Geçmek

İsterseniz doğrudan müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bunun için “444 79 88” numarasını arayıp hem garanti sorgulama hakkında bilgi alabilirsiniz hem de sorununuzu iletebilirsiniz.

Huawei telefonlarda garanti sorgulama işleminden söz ettiğimize göre, şimdi diğer cihazlardan bahsedebiliriz.

Diğer Huawei Cihazlar için Garanti Sorgulama

Markanın diğer birçok ürünü için de garanti sorgulaması yapabiliyorsunuz. Bunun için tek bir yöntem kullanmak yeterli olacaktır. Huawei online garanti sorgulama servisini kullanabilirsiniz.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle https://consumer.huawei.com/tr/support/warranty-query/ adresine girmeniz lazım.
 • Yine akıllı telefonlarda olduğu gibi IMEI ya da seri numarası ya da MAC, yani cihaz kimliğini ortaya çıkaran numaralara sahip olmanız gerekecek.
 • Bu numaraları bulup, istenen alana girin. Sonrasında güvenlik kodunu girin.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Şimdi ise yapmanız gereken “Ara” sekmesine tıklamak.
 • Garanti durumu karşınıza gelecektir.

Dilerseniz belli ürün grupları için bu numaralara nasıl ulaşacağınızdan da söz edelim. Ürünlere göre yöntem değişebiliyor.

Huawei Giyilebilir Cihazlarda IMEI/MEID, SN veya MAC Numarası Bulma

 • Ürün paketinin iç kısmında ya da ürün paketinin içerisinde yer alan barkod üzerinde numarayı bulabilirsiniz.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Telefon yazılımı ile arama yaparak yine seri numaralara ulaşmak mümkün. Bunun için Huawei Wearable APP ana sayfasını açın ve cihazın sol üst kısımda yer alan simgesine tıklayın. En altta yer alan adres Mac adresidir.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Cihazın gövdesini kontrol ederek de seri numaralara ulaşabilirsiniz. Eğer giyilebilir ürünlerde orijinal Huawei kayış kullanıyorsanız, bu kayışın içerisinde seri numarası yer alacaktır.

Huawei Tabletlerde IMEI/MEID, SN veya MAC Numarası Bulma

 • Ürün paketini kontrol edin. Barkodlar üzerinde seri numarası yer alacaktır.

Huawei Cihazlarda Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Cihazın arka kapağında etiket üzerinde seri numara yer alır.
 • M serisi ve T serisi tabletlerin kart yuvasında iç ve dış kısımda IMEI ve seri numaraları bulunur.
 • Arama yapılabilen tabletlerde arama menüsünü açıp *#06# tuşlamasını yapın. Ekranda seri numarası çıkacaktır.

Huawei Kablosuz Modemlerde IMEI/MEID, SN veya MAC Numarası Bulma

 • Modemin hemen arkasında seri numarası ve MAC numarası yer alır.
 • Modemin kutusunda seri numarasının yazdığı bir barkod vardır.
 • Modem arayüzüne girip, “Bakım” sekmesinden MAC ve seri numaraları bulabilirsiniz.

Bu yöntemlerle cihazların seri numarasına, IMEI ya da MAC numarasına ulaşmanız mümkün. Huawei cihazlarda garanti sorgulama için bu numaraları gösterdiğimiz alana girmeniz yeterli olacaktır. Başka bir işlem yapmanıza gerek kalmayacak.

Merak Edenler İçin

Huawei garanti sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağından söz ettik. Burada bir detay hakkında bilgi vermek istiyoruz. Cihazınızın garantisinin olması, her hasarın garanti kapsamında karşılanacağı anlamına gelmez. Eğer; suya düşme, ekranın kırılması, ateşe maruz kalma, ROM yüklenmesine bağlı sorunlar gibi kullanıcı hatası olarak gösterilen hatalar kapsamına giren bir sorun varsa, bu durumda cihaz garantiniz olsa bile onarımı ücretli olarak alırsınız.

Kullanıcı Hatasında Neden Teknik Servisi Tercih Edeyim?

Hemen bir soruya daha cevap verelim. Eğer sorununuz kullanıcı hatasından kaynaklı ise ve onarım ücreti vermeniz gerekiyorsa, teknik servis harici merkezlerden destek almak biraz daha hesaplı olabilir.

Bu durumda yüksek ücretlere rağmen teknik servislerin tercih edilmesinin ana nedeni ise garantinin devam etmesi. Eğer garantiniz devam ediyorsa, kullanıcı hatalı sorununuzu ücret karşılığı çözdürürsünüz ve teknik servisten hizmet aldığınız için garantiniz devam eder. Kullanıcı hatalarında garantisi devam eden cihazların teknik servis dışında onarılması, garantinin de devre dışı kalmasına neden olur.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu