Teknoloji

Holoride, Dünyada İlk Araç İçi VR Sistemini Duyurdu

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin kapsamı genişlemeye başladı. Artık sadece akıllı telefonlarda sunulan oyunlarda ya da özel olarak sunulan video içeriklerinde sanal gerçekliği görmüyoruz. Bu teknoloji yavaş yavaş real dünyaya da entegre ediliyor. Son olarak Holoride firması, dünyada bir ilke imza attı ve sanal gerçeklik teknolojisini araç içine ekledi. 2020 Ford Explorer araçlarına entegre edilen VR sistemi, şimdiden ilgi odağı haline gelmiş durumda.

Holoride Araç İçi VR Teknolojisi

Firma VR sistemlerini araçlara dahil etmek için Ford ile anlaştı. Ayrıca sanal gerçeklik konseptiyle oluşturulacak olan içeriklerin hazırlanması için Universal Pictures firmasıyla da bir anlaşma imzalandığı duyuruldu.

Sistemin işleyişi ise oldukça ilginç. Holoride özel olarak seçilmiş 2020 Ford Explorer araçlarının içerisine, yine araca uygun olarak hazırlanmış VR sistemini entegre ediyor. Aracın hareketine ve navigasyon verilerine entegre olarak çalışan VR sistemi, kullanıcıların araçla beraber sanal bir dünyaya taşınmasını sağlıyor.

Proje kapsamında ilk olarak Frankenstein’ın Gelini konsepti hazırlanmış durumda. Araca bindiğiniz zaman, sanal gerçeklik başlıklarını takıyorsunuz. Özel olarak oluşturulmuş alan içerisinde sunulan görevi yerine getirmeniz gerekiyor. Göreviniz Frankenstein’a bir mesaj iletmek. Tahmin edebileceğiniz gibi bu kolay bir görev değil. Sanal dünyada hazırlanmış olan birçok engelle karşı karşıya kalıyorsunuz.

İlk etapta bir oyun üzerinde ele alınan sistemin, zaman içerisinde geliştirileceğinden söz ediliyor. Amaç sadece hazır bir senaryoyu ele almak değil. Amaç sanal gerçeklik teknolojilerini otomobillere entegre ederek, trafikte farklı avantajlarla kullanmak. Holoride bunun için çalışmalarına devam ettiğini belirtiyor.

Belki de araç kullanırken anlık trafik durumu bilgisi alma, trafik levhaları hakkında bilgiler alma, yol durumu ya da navigasyon rotalarını takip etme gibi işlevsel konularda doğrudan sanal gerçekliğin kullanıldığını görmek mümkün olabilir. Yapılan ilk proje, bunun tohumlarını atmış gibi gözüküyor.

Holoride şu an için bu yönde yaptıkları çalışmalarda ne kadar ilerlediklerini açıklamamış olsa da benzeri bir sistemin Audi araçlarında denemesi yapılacak. Muhtemelen bu kez bir oyun ya da sinematik bir görev değil de bahsettiğimiz gibi işlevsel bir özellik öne çıkarılacak.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu