Teknoloji

Hidrojenle Çalışan Kamyon Hyundai HDC-6 NEPTUNE Concept Class 8

Fosil yakıtlara olan ihtiyacı azaltmak adına, sürekli yeni çalışmalar yapılıyor. Dev firmalar bu konuda rekor yatırım bütçeleri ayırarak yeni teknolojiler geliştiriyor. Bu firmalardan birisi de Hyundai. Elektrikli otomobilleri için yeni alternatifler sunmaya başlayan marka, bu kez hidrojenle çalışan bir kamyonun tanıtımını yaptı. Hyundai HDC-6 NEPTUNE Concept Class 8 adıyla tanıtılan kamyon, şimdiden geleceğin yakıt teknolojisine ışık tutuyor.

Hyundai HDC-6 NEPTUNE Concept Class 8 Nasıl Özelliklere Sahip?

Hyundai HDC-6 NEPTUNE Concept Class 8, elektrik destekli bir motor sistemiyle geliyor. Araca güç veren ise sıvılaştırılmış olan hidrojen. Özel yakıt depoları içerisinde sıvılaştırılmış olan hidrojen bulunuyor. Tüm yakıt buradan sağlanıyor. Yani herhangi bir fosil yakıt ihtiyacı yok. Tamamen temiz enerji kullanılmakta.

Kamyonun öne çıkan tek artısı temiz yakıt kullanması değil. Bunun dışında hem güvenlik hem de konfor için son teknoloji sistemlere yer verilmiş. Otonom 2.0 desteğine sahip olan Hyundai HDC-6 NEPTUNE Concept Class 8, sürücü kontrolü olmadan yol alabiliyor ancak tamamen otonom olmadığı için, direksiyonun başında mutlaka sürücünün yer alması gerekiyor.

Ön kısımda hem otonom sürüş bilgilerini gösterecek hem navigasyon rotalarını gösterecek hem de araç hakkında bilgileri sunacak dev bir ön cam bulunuyor. Akıllı cam olarak gösterebileceğimiz bu cam, multimedya sisteminin bir parçası. Yine aracın dıştan hiçbir ayna ya da benzer çıkıntıya sahip olmadığını görüyoruz. Ayna görevini görecek olan mini kameralar, her açıdan görüntü alabiliyor ve bahsettiğimiz multimedya ögesi cama bu görüntüler aktarılıyor.

Geçelim konfor kısmına. Söz konusu bir uzun yol aracı olunca, sürücülerin dinlenmesi için özel bir alanın bulunması gerekiyor. Hyundai HDC-6 NEPTUNE Concept Class 8 bu alanı modern bir eve çevirmekte. Otomatik olarak açılan yatak, gizli mini fırın, özel olarak oluşturulmuş havalandırma alanları, mini bir mutfağın bulunduğu bölüm son teknoloji ile donatılmış durumda.

Bu özellikleriyle beraber ağır vasıta araçlarına yeni bir yorum getiren Hyundai HDC-6 NEPTUNE Concept Class 8, şu an geliştirme aşaması devam eden serilerden biri. 2023 yılına kadar üretimin başlaması beklentisi var.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu