Ana Sayfa Mobil Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

Android işletim sistemine sahip cihazları kullananların uygulama indirdiği Google Play Store, dünya nüfusunun hatırı sayılır bir kısmına hizmet vermeye devam ediyor. Ancak, her türden uygulamayla karşılaşabileceğimiz bu Android uygulama marketinde kullanıcılar, birtakım hata kodu ile karşılaşabiliyorlar. Neyse ki hata kodları farklı olsa da bu hataların çözümü için genel geçer bazı yöntemler hataları gidermekte oldukça etkili sonuçlar veriyor. Dolayısıyla bizler de bu makalemizde hem hata kodu 495 hem de diğer kodlar için bizzat test ederek sonuca ulaştığımız çözüm yöntemlerini sizlere aktarmaya karar verdik. Dilerseniz hemen çözüm yöntemlerini aktarmaya başlayalım.

Çözüm Yöntemi 1: Google Play Store Önbelleğini Temizlemek

Google Play Store’u kullandıkça, uygulama, tıpkı internet tarayıcılarında olduğu gibi kullanıcıların yaptıkları işlemlere dair bir önbellek oluşturmaktadır. Uygulamada karşılaşılan birçok hataysa uygulamanın zaman içerisinde biriken önbellek verilerinden kaynaklanıyor olabilir. Dolayısıyla Google Play Store önbelleğini temizlemek, hata kodu 495 de dahil birçok hatayı gidermektedir.

Google Play Store önbelleğini temizlemek için:

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

 • İlk olarak, telefonunuzdaki “Ayarlar” bölümüne girin.

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

 • Daha sonra, açılan ayarlar menüsündeki “Uygulamalar” seçeneğine dokunun.

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

 • Bu adımda, uygulamalar menüsündeki “Google Play Store” seçeneğini seçin (Pencerenin sol üst köşesinde “Tümü” seçeneğini seçili olduğuna emin olun. Seçili değilse sekmeye dokunarak “Tümü” seçeneğini seçin).

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

 • Bu pencerede ise “Depolama” seçeneğiyle devam edin.

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

 • Son olarak, açılan pencerenin sağ alt köşesinde yer alan “Önbelleği Temizle” seçeneğine dokunarak Google Play Store önbellek temizleme işlemini tamamlayın.
 • Eğer işlem sonrası hala Google Play Store’a erişemiyor veya Google Play Store’dan uygulama indiremiyorsanız, yukarıdaki görselde belirtilen menüdeki “Veriyi Sil” seçeneğine dokunun ve karşınıza çıkan uyarı penceresinde onay vererek Google Play Store verilerinizi temizleyin. Bazı durumlarda bu yöntem de hata kodu 495 olan bu sorunun çözülmesini sağlamaktadır.

Çözüm Yöntemi 2: Google Hesabını Kaldırmak

Google Play Store’daki bazı hatalar, uygulamaya tanımlı olan mail adresinizden ve bu mail adresiyle oluşturduğunuz Play Store hesabından kaynaklanıyor olabilir. Dolayısıyla birçok hatada cihaza tanımlı Google hesabını kaldırmak olumlu sonuç vermektedir. Elbette burada söz konusu olan Google hesabınızı kısa bir süre için cihazdan kaldırmak ve sonrasında hesabı cihaza tekrar eklemektir. Bu işlemi gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

 • Önce, cihazınızın ayarlar bölümüne girerek “Hesaplar ve Yedekleme” seçeneğiyle devam edin.

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

 • Daha sonra, karşınıza çıkan “Hesaplar ve Yedekleme” menüsündeki “Hesaplar” seçeneğine dokunun.

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

 • “Hesaplar” penceresi açıldıktan sonra, menüde “xxxxx@gmail.com” olarak görünen ve altında “Google” yazan Google hesabınızın üzerine dokunun.

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

 • Bu adımda, “Hesabı Kaldır” seçeneğini seçin ve karşınıza çıkan uyarı penceresinde yine “Hesabı Kaldır” seçeneğini seçin.

Böylece “Google hesabını kaldırma” işlemini gerçekleştirmiş oldunuz. Bu işlem tamamlandıktan sonra, cihazınızı yeniden başlatın ve aşağıdaki adımları izleyin.

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

 • Önceki işlem adımlarında olduğu gibi; “Ayarlar> Hesaplar ve Yedekleme> Hesaplar” yolunu izleyerek karşınıza çıkan menüdeki “Hesap Ekle” seçeneğine dokunun.

Hata Kodu 495 Google Play Store Çözüm

 • “Hesap Ekle” seçeneğine dokunduktan sonra, ekrandaki seçeneklerden “Google” seçeneğini seçip, ilgili adımları (Bu adımlarda gmail hesabınız ve bu hesabın şifresi sorulmaktadır) takip ederek, kaldırmış olduğunuz Google hesabını cihazınıza ekleyin.

Hesabınızı ekledikten sonra, hata kodu 495 olan ve Google Play Store’u kullanmanıza engel olan hata ortadan kalkmış olacaktır. Böylece sizler de bahsettiğimiz her iki çözüm yöntemini de uygulayarak Google Play Store kullanmaya devam edebilirsiniz.

Süregelen zaman içerisinde teknoloji ve bilgisayar konusunda edindiğim deneyimleri Help724 aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Ürettiğim içeriklerde hem size konuyla ilgili bilgi vermeyi hem de teknoloji dünyasında hepimizin karşılaştığı sorunları çözmeyi amaçlıyorum. Dilerseniz içeriklerimi takip ederek paylaşabilir ve sizlere de faydalı olan bu platformun gelişmesine katkı sunabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin