Donanım

Hangi Yazıcıyı Almalıyım ? En Uygun Yazıcı Tavsiyesi

Bilgisayar teknolojileri beraberinde pek çok ürünün kullanımını da gerekli kılmaktadır. Yazıcı, dijital cihazlarda yapılan çalışmaların kağıt üzerine aktarılma teknolojisi olarak bilinmektedir. Yazıcılar ilk üretilmeye başlandığında sadece siyah beyaz renklerde çıktı alınabiliyorken şimdilerde her renk tonunu yazıcılardan çıkarmak mümkün olmaktadır. Yazıcı almak isteyen bir kişinin bu konuda bilmesi gereken pek çok özellik bulunmaktadır.

Yazıcının teknik özelliklerin ayrıntılı olarak bilmek mümkün olamayacağı için bu konuda uzman birinden tavsiye almak yerinde olacaktır. Alınan yazıcının istenilen renk tonlarına sahip olması ve kartuşunun uzun süre kullanılabilir olması istenmektedir. Yazıcı satın alınırken aranan bir diğer özellik ise fiyatının uygun olmasıdır. Alınacak yazıcının özellikleri belirlendikten sonra cihaza uygun bir yazıcı araştırması yapılmaya başlanabilir.

Hangi Yazıcıyı Almalıyım ? En Uygun Yazıcı Tavsiyesi

Teknik özelliklerinin iyi olması, renk ve çizim performansının yüksek olması isteniyorsa böyle bir yazıcının çok çok ucuza alınması çok mümkün değildir. Kaliteli ürünün fiyatının da biraz yüksek olması beklenmelidir. Araştırma yapılırken buna dikkat edilmelidir.

Piyasada aranan özellikleri taşıyan birçok yazıcı markaları bulunmaktadır. Bu markaların ürettiği yazıcıların fiyatları da aşağı yukarı aynı seviyelerdedir. Bütün bunlara bakarak hangi yazıcıyı almalıyım? En uygun yazıcı tavsiyesi ne olur gibi sorular akla gelmektedir. Bu sorulara cevap bulmak için aşama aşama yazıcıları gözden geçirerek aranan yazıcıya ulaşılabilir.

Yazıcı Çeşitleri Nelerdi? Nerede Kullanılır?

Yazıcı satın almak isteyenlerin kullanışlı ve kaliteli bir yazıcı tercih etmeleri için yazıcıyı hangi amaçla kullanacaklarını belirlemeleri gerekmektedir. Alınacak yazıcı baskı işi ve tarama işi için isteniyorsa bu işler için yapılacak tercih lazer yazıcılardan yana olmalıdır. Lazer yazıcılar hız ve baskı kalitesi olarak en iyi yazıcılardandır denilebilir. Lazer yazıcıları uzun süreli kullanım için uygun olarak bilinmektedir.

Hangi Yazıcıyı Almalıyım ? En Uygun Yazıcı Tavsiyesi

Bu model yazıcılar sessiz çalıştığı için uzun süreli baskılarda çok rahat bir kullanım imkanı sunmaktadır. Lazer yazıcıların özelliği alınacak sayfayı satır satır değil de sayfa halinde yazmasıdır. Bu model yazıcılar arasında Samsung, Hp, Canon, Brother, Xerox en bilinen markalardır.

 

Hangi Yazıcıyı Almalıyım ? En Uygun Yazıcı Tavsiyesi

Yazıcı çeşitlerinden bir diğeri ise mürekkep püskürtmeli yazıcılardır. Bu yazıcılar daha çok fotoğraf çıktılarının alınması için kullanılmaktadır. Bu yazıcı modellerinde içi mürekkep dolu kartuş bulunmaktadır. Bu kartuş içindeki mürekkep püskürtülerek kaliteli çıktılar elde edilmektedir. Kullanılan kağıdın kalitelisi ile yüksek çözünürlükte görüntüler alınabilir.

 

Hangi Yazıcıyı Almalıyım ? En Uygun Yazıcı Tavsiyesi

Son model ise nokta vuruşlu yazıcılardır. Bu yazıcı modellerinin baş kısmında dizili olan iğnecikler bulunmaktadır. Bu iğnecikler yardımı ile karbon şerit üzerine baskı yapılması şeklinde çalışmaktadır. Bu yazıcıların kullanım alanları ve kullanılan kağıt çeşitleri sınırlı olduğu için çok tercih edilmemektedir. Ayrıca çok gürültülü çalışması da tercih edilmeme sebepleri arasında yer almaktadır. Bu yazıcılar bankacılık ve muhasebe sektöründe kullanılmaktadır.

Hangi Yazıcıyı Tercih Etmeliyim?

Yazıcının kullanılacağı alan ve kullanım yoğunluğu yazıcı tercihini doğrudan etkileyen en önemli durumdur. Hangi yazıcıyı almalıyım? En uygun yazıcı tavsiyesi konusunda yazıcıları yüzeysel olarak inceledikten sonra yapılacak işte en ekonomik olabilecek yazıcı tercihine sıra gelmektedir. İş yerinde ve matbaada kullanılacak bir yazıcı isteniyorsa bu durumda lazer yazıcı alınmalı ve bu yazıcının da uzun süreli kullanılabilmesi için fiyatının biraz daha yüksek olması uygun olmaktadır.

Hangi Yazıcıyı Almalıyım ? En Uygun Yazıcı Tavsiyesi

Kişisel olarak bir yazıcı almak isteniyorsa bu durumda da mono lazer yazıcılar fiyat ve kalite olarak uygundur. Kaliteli bir yazıcıda toner kullanıma bağlı olarak bir yıla yakın bir zamanda değiştirilirken kalitesiz ve ucuz yazıcılarda neredeyse ayda bir kez toner değiştirilmesi söz konusu olabiliyor. Bu durumda uygun fiyatlı kaliteli yazıcılardan birinin tercih edilmesi yerinde bir karar olacaktır.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

  1. Merhaba 6. sınıfa giden çocuğum için yazıcı almak istiyorum sizin önerinizi alabilir miyim renkli yazıcı olması tercihim şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu