Bilgi

Haber Yazısı Örnekleri (Derleme) 2021 – 2022

Bir olay veya durum üzerine edinilen bilgiye haber denir. Haber yazısı, günlük gazetelerde, radyo ve televizyonlarda, belli aralıklarla yayınlanan dergilerde, belli aralıklarla yayınlanan bültenlerde halka duyurulmak üzere yayımlanan yazılardır. Haber yazısı türü gazete ve gazetecilik kavramlarıyla hayatımıza girmiştir. Özellikle Tanzimat döneminde matbaanın kullanılmaya başlanması, yazın hayatında önemli değişiklikler meydana getirmiştir. İletişim araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde gazeteler en önemli iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Gazetecilik başta olmak üzere yayın organlarının başlıca teması haberdir. Her olay haber niteliği taşımamaktadır.

Günlük olayların haber şeklinde topluma bildirilme geleneği Eski Atina dönemine kadar dayanmaktadır. Osmanlı’da ise bu gelenek tellal çağırmak ya da tellal çıkartmak tabirleri ile belli olayların halka duyurulması geleneği şeklinden devam etmiştir. Günümüzde ise kitle iletişim araçlarının gelişmesi sonucu habercilik ve habere ulaşma yolları değişim göstermiştir. Teknolojik imkânların olanaklarıyla gazete, televizyon, internet ve çeşitli yollar kullanılarak habere ulaşmak çok daha kolay hale gelmiştir. Bunun yanı sıra farklı kaynaklardan edinilen haber ile olayların doğruluk payı ve güvenilirliği teyit edilebilir durumdadır. Peki, farklı kaynaklardan edinebildiğimiz haber yazısı nasıl yazılır? Haber yazısının özellikleri nelerdir? Bu yazımızda sizler için haber yazısı türünü açıklayarak, sizlere çeşitli haber yazısı örnekleri sunduk.

Haber Kaynakları Nelerdir?

Haber Yazısı Örnekleri

Haber metinleri kaynağını yaşamdan ve insandan alır. Özellikle günümüzde yazılı görsel ya da işitsel yayın organları aracılığıyla topluma haber iletmek ve insanları bilgilendirmek daha kolay hale gelmiştir. Haber kaynakları üçe ayrılır.

 • Resmi haberler, resmi ya da özel kuruluşlarda yetkili olan kişilerden edinilen bilgilerdir.
 • Özel haberler, halk arasından edinilen bilgiler toplamıdır.
 • Ajans haberleri, haber toplama ve yayma işiyle uğraşan ajans kuruluşlarının yaptığı haberlerdir. Ajans haberleri, gazete, radyo veya televizyonlarda yayınlanabilir.

Bu kaynaklardan edinilen haberler ile yurtiçinde ya da dışındaki önemli veya ilginç olaylar kısa, özlü açıklayıcı bir üslupla halka sunulur. Haber detayı vermek ve haber hakkında daha kapsamlı bilgi sunmak adına fotoğraf ve video kullanılabilir. Anlatılan olayın türüne göre haber yazıları çeşitlere ayrılmaktadır; ekonomik haberler, siyasi haberler, sanat haberleri, bilimsel haberler, teknoloji haberleri, spor haberleri vb.

Haber Yazısı Nasıl Yazılır?

Haber Yazısı Örnekleri

Haber yazısı nasıl yazılır merak edenler için ilk olarak yapılması gereken yazının planlanmasıdır. Öncelikle haber yazısı makale ya da bilgilendirici metin yazmakla aynı şey değildir. Çünkü makale, okuyucuya konuyu belli bir sınırlama ve çerçevede iletilir. Haber yazısı ise meydana gelen haber ya da durumu bilgilendirici bir üslupla, açık, anlaşılır ama aynı zamanda okuyucunun ilgisini çekecek şekilde oluşturulur. Haber yazarının yazma becerisinin gelişmiş ve belli bir birikiminin olmuş olması gerekir.

Haber yazısı yazmak için ilk olarak konu etraflıca araştırılmalıdır. Gerçekçi ve güvenilir bir haber yazısı oluşturabilmek için seçilen kaynakların doğru bir şekilde taranması gerekir. 5N 1K ilkesi habercilik ve haber yazısı türünde oldukça önemlidir. Bu yöntem ile haberi meydana getiren olay, zamanı, mekanı, olayın nasıl gerçekleştiği, kimler tarafından gerçekleştirildiği gibi önemli soruların cevapları bulunur. Bulunan tüm cevaplar, bulgu ve belgeler sistemli bir şekilde derlenmelidir. Edinilen bilgiler önemine göre sınıflandırılmalıdır. Habere dahil edilebilecek alakalı ya da ilginç bilgiler okur kitlesine göre haber yazısına eklenmelidir. Bu çerçevede yazarın okur kitlesini tanıması gerekmektedir.

Başarılı bir yazı elde etmek için haber yazısı oluşturulmadan önce bir taslak oluşturulmasında fayda vardır. Yazının giriş bölümünde konu hakkında laf dolandırmadan okuyucuya açık bir şekilde bilgi verilmelidir. Bu çerçevede giriş yazısı ile okuyucunun ilgisi çekilmeli ve yazının kalanını okumaya teşvik edilmelidir. Ancak doğru ve gerçekçi habercilik için abartmalardan, yanlış çağrışımlardan, laf ebeliklerinden uzak durulması gerekmektedir.

Haber Yazısının Özellikleri

Haber Yazısı Örnekleri

 1. Haber yazısı, toplumu ilgilendiren, ilgi çekici olay ya da durumların çeşitli yayın organları aracılığıyla insanlara duyurulmak için yazılan yazılardır.
 2. Haber yazısı yazan ve haber toplayan kişilere muhabir denir.
 3. İyi bir haber yazısı yazmak için açık, sade ve yalın bir üslup kullanılmalı; bunun yanı sıra, sıra dışı, duyulmamış, ilgi çekici konular ele alınmalıdır. Sıradan olayların haber niteliği yoktur.
 4. Haber yazısı örnekleri incelenmeli ve okuyucunun duyduğu bir olay ikinci kez haber yapılmamalıdır.
 5. Kaleme alınan olaylar 5N 1K yöntemi ile bu sorulara yanıt verecek şekilde düzenlenmelidir.
 6. Haber yazılarının başlıkları düzenlenirken, ilgi çekici ve okuyucunun dikkatini çekecek şekilde düzenlenmelidir.
 7. Doğru habercilik için uydurma (asparagas) haberlere yer verilmemelidir.
 8. Gazetenin ilk sayfasında logonun altında bulunan başlığa, sürmanşet; ilk sayfasında bulunan başlıklara manşet denir.

5N 1K İlkesi Nedir?

Haber Yazısı Örnekleri

İyi bir haber yazısı kaleme alınırken 5N 1K sorularına yanıt verecek kapsamda olmalıdır.

Ne, Kim; habere kaynak olan olay ya da durumun kimi/neyi etkilediği bilgisi verilmelidir. Örneğin, ‘bu sene yapılan atamalar, öğretmenlerin yüzünü güldürmedi’, ‘Japonya’da meydana gelen tsunami ağır hasara neden oldu’.

Nasıl; habere kaynaklık eden durum ya da olayın meydana geliş süreci anlatılmalıdır.

Niçin; habere kaynaklık eden olayın nedeni yazıda belirtilmelidir.

Nerede; olayın geçtiği yer ya da yerler yazıda doğru şekilde belirtilmelidir. Yer bilgisi genelden özele doğru verilmelidir.

Ne zaman; olayın gerçekleştiği zaman dilimi belirtilmelidir. Zaman bilgisi de mekan bilgisi gibi genelden özele doğru belirtilmelidir. Yıl, ay, gün, saat, dakika şeklinde.

Haber Yazısı Örnekleri

Haber Yazısı Örnekleri

Örnek Haber Yazısı 1

2009’dan bu yana kırılamayan dünya rekoru sonunda kırıldı. Son rekorun üzerinden geçen tam 10 yılın sonunda dünya şampiyonasında yüzme rekoru kırılarak tarihe yeni bir rekor kaydı düşüldü. Kristof Milak, 200 metre kelebek finalinde 1 dakika 50 saniye 73 salise derece alarak dünya rekorunun sahibi oldu. Altın madalya Kristof Milak’a verildi.

Örnek Haber Yazısı 2

ODTÜ’de yapılan çalışmalar ile geliştirilen mini kızılötesi kameranın, benzer kameralara oranla 10’da bir fiyatında olacağı belirtildi. Türk mühendisler kızılötesi teknolojide bu keşif ile çığır açtı. ODTÜ Mikroelektromekanik Sistemler Araştırma Merkezi’nde, kızılötesi minyatür kamera geliştirildi. Kamera, geliştirilen teknoloji sayesinde 1 liralık madeni para kadar küçültülebiliyor. Bu sayede fonksiyonu ve kullanım alanı da genişlemiş oluyor.
Büyük boyuta sahip ve pahalı olduğu için sadece askeri amaçlı kullanılan kızılötesi dedektörler, artık halka inecek. Otomobil ve bebek bakımına kadar hayatın her alanında kullanılabilecek.

Örnek Haber Yazısı 3

Malezyalı genç kız, internet ortamında tanıştığı Türk genci ile evlenmek için Malezya’dan Türkiye’ye geldi. Bolu’da yaşayan genç adam ile internetten 2 ay önce tanıştığı Malezyalı genç kız evlendi. Düğünde gelin ve damat, Malezya’ya özgü kıyafetler giyerek, müzik eşliğinde dans etti.

Damat, düğünden sonra Malezya’ya yerleşeceklerini ifade ederek, eşinin Malezya’dan gelirken kendisi için Malezya halkına özgü damatların giydiği ‘Baju Melayu’ atlı damat kıyafetini getirdiğini belirtirken, ‘ikimiz de düğünde Malezya özgü kıyafetler giymeyi tercih ettik’ diye konuştu.

Örnek Haber Yazısı 4

Almanya’nın doğusundaki Plauen’de, alkollü araba kullandığı için daha önce ehliyetini kaptıran 47 yaşındaki bir Alman sürücü, ehliyetini geri almak için karakola otomobiliyle ve sarhoş vaziyette gitti. Plauen polis karakoluna otomobili ile gelen kişinin ehliyetini almak için başvurduğu ancak daha sonra bu kişinin sarhoş olduğunun anlaşıldığı üst yetkililere bildirildi. Kanındaki alkol oranı 196 mililitre olarak ölçülen adamın, ehliyetsiz ve alkollü araba kullandığı için yeniden ceza alacağı kaydedildi. 47 yaşındaki sürücünün alkol oranı Almanya’daki yasal sınırın yaklaşık olarak altı katı.

5/5

4 Yorum

 1. Haber içerikleri güzel ama 5n1k kuralına hiç dikkat edilmemiş.

  1. Merhaba, geri dönüşünüz için teşekkür ederiz. Bu konuda güncelleme sağlayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu