Ana Sayfa Eğitim Günlük Örnekleri > 3 Kısa Günlük Örneği

Günlük Örnekleri > 3 Kısa Günlük Örneği

Günlük Örnekleri

Günlük veya günce de denilen edebi metin bireyin bir gün boyunca yaptıklarını ve başından geçenleri kaleme aldığı yazılardır. Oldukça samimi bir havada ve sade bir dille yazılan günlükler yazıldıkları dönemler için oldukça önemli belge niteliği taşırlar. Günlük yazılarında, herhangi bir yayımlanma amacı taşınmaz. Genellikle kişiye özel yazılan yazılar, özellikle ünlü kişiler için öldükten sonra onu daha iyi tanımak ve anlamak amacıyla yayımlanabilir. Bu şekilde günlük yazıları kitap haline getirilen ve edebi olarak oldukça büyük önem taşıyan günlükler de mevcuttur.

Günlük düzenli ve disiplinli bir şekilde tutulduğu zaman kişide yazma alışkanlığı kazandırır. Bununla anlatamadığı birçok duygu ve düşünceyi bu yazma alışkanlığı sayesinde rahatlıkla satırlara dökebilir. Günlük yazan kişi günlük yaşamda daha iyi bir gözlemci ve olaylara karşı farklı bir bakış açısıyla bakma yeteneği kazanır. Bu sebeple küçük yaşlardan itibaren bireyin günlük yazma alışkanlığı kazanması kendini ifade edebilmesi ve daha anlamlı bir hayat yaşayabilmesi açısından önem taşır.

Günlüklerin günü gününe yazılması ve ilk ağızdan olması diğer edebi metinlere göre daha inandırıcı olmasını sağlar. Bu sayede yaşanılan dönemle ilgili daha sağlam bilgiler günlüklerde bulunur. Bu sebeple geçmiş dönem günlükleri o dönemi yansıtan birer belge niteliği taşır.

Türk ve Dünya Edebiyatında Günlük Türü

Dünya edebiyatında günlük türüne ilk olarak Romalılar döneminde rastlanmaktadır. Edebi nitelik taşımaktan uzak olan bu metinler daha ziyade o dönem yaşanan siyasi olayların kayıtlarının tutulması şeklindedir.

Batı edebiyatında ise edebi bir tür olarak 19. Yüzyıldan sonra günlük yazan edebiyatçılara rastlanır. Batı edebiyatında Stendhal, Virginia Woolf, Andre Gide, Goethe gibi ünlü edebi isimler günlükleriyle ön plana çıkmışlardır.

Osmanlı devletinde ise padişahlardan başlayarak birçok tarihi isim Ruzname adı altında günlük tutmuşlardır. O zamanlar bir gelenek olarak görülen Ruznameler yazıldıkları dönemlerin aydınlatıcı birer tarihi belgeleri niteliğindedir. Daha edebi bir tür olarak ise Tanzimat döneminde günlüklere rastlanmıştır. Bu çerçevede Direktör Ali Bey olarak bilinen Seyyah Ali Bey’in yazmış olduğu Seyahat Jurnali isimli eser günlük türünün ilk örneği olarak kabul edilir.

Cumhuriyet döneminde ise Nurullah Ataç, Salah Birsel, Oğuz Atay ve Cemal Süreyya günlükleriyle ön plana çıkan yazarlar olmuşlardır.

Günlük Türünün Özellikleri

Günlük Örnekleri

  • Günlükler günü gününe yazılan edebi metinlerdir. Tarih olarak günlükler yazıldığı günü anlatır.
  • Oldukça sade ve anlaşılır bir dille yazılan günlükler, okuyan kişi tarafından kolayca anlaşılabilir.
  • Kişiye özel olarak yazılan günlükler yayınlanma kaygısı güdülmeden yazılır. Yazar kendi düşüncelerini ve özel hislerini günlükler sayesinde belli eder.
  • Farklı edebi metin türleri içerisinde günlük türü de geçebilir.
  • Öznel bir anlatıma sahip olan günlükler tarafsız değildir. Mutlaka yazardan bir şeyler katılır.
  • Yazarların kendi yaşadıklarını ve hislerini anlattıkları günlükler içe dönük günlük, dış dünyadaki veya çevresindeki olayları anlattığı günlükler ise dışa dönük günlükler olarak bilinir.
  • Günlük yazmak isteyenlerin normal yaşantısında gözlem ve dikkat seviyesi üst düzeyde olmalıdır.
  • Günlüklerde konu sınırlaması yoktur. Günlük olarak ne yaşandıysa günlüğün konusu olabilir.

Günlük Örneği 1

Sabah erkenden kalktıktan sonra kahvaltı bile yapmadan çocuğu okula yetiştirmek için evden çıktım. Acele etmemiz gerekiyordu. Oğlumun okul için ilk günüydü ve daha ilk günden okula geç kalmasını istemiyordum. Ama aksilik olur ya. Acele bir işiniz olduğu zaman bütün aksilikler üst üste gelir. Binanın 16. Katındaydık ve asansör bozulmuştu. Bugüne kadar bozulmayan asansör evet bugün bozulmuştu. 16. Kattan aşağı merdivenlerden inmemiz tam 15 dakika sürdü. Zaten geç kalmıştık.

Çocuğu okula bıraktıktan sonra mesaiye yetişmek için hızla işe döndüm. Henüz yeni gelmiştim ki çatık kaşlı patron benden önce gelmişti ve neden geç kaldın der gibi bakıyordu bana. Hiçbir şey söylemeden masama geçtim. Toplantı yapacaktık. Çalışanların performansını artırma ve iş verimliliği konusunda bir sunum yaptım. Sanırım patronun hoşuna gitmişti. Takdir eden gözlerle bana baktı.

Mesai çıkışı eşim alınacaklar için mesaj attı ve onları almak için markete uğradım. Soğuk bir gündü. Hafif hafif de kar yağıyordu. Eve geldiğimde kar şiddetini artırmış her tarafım bembeyaz olmuştu. Okul telaşıyla başlayan gün sakin bir şekilde şu anda son buldu.

Günlük Örneği 2

Günlüğe yeni başladım. Buna bugün karar verdim. Bu şekilde kendimi daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum. Ayrıca ilerleyen yıllarda yazdıklarımı keyifle okuyabileceğimi düşünmek beni daha da motive ediyor. Hem yıllar önce başımdan geçen bir sürü unuttuğum olayı okumak fikri beni gerçekten heyecanlandırıyor.

Birkaç saat kitap okudum. Tarih okumak beni bu diyarlardan ve bu zamandan alıp o zamanlara götürüyor. Müthiş zevk alıyorum. Yanında bir de kahve. Sakin bir gün geçirdim. Tüm gün evdeydim. Pandeminin sevdiğim tek yanı belki de bu oldu. İnsan kendine daha fazla vakit ayırabiliyor. Bakalım yarın nasıl olacak. Uykum geldi. Sabah ola hayrola.

Günlük Örneği 3

Bugün hava oldukça sıcaktı. Yaz tatilinde izinli olmanın keyfini gerektiği gibi çıkarmaya çalışıyorum. Aslında aklımda Akdeniz kıyılarına gidip serin sularda serinlemek vardı ama Karadeniz’in yaylalarına gitme fikri daha ağır bastı. Bugün sabah erkenden çıktık yola ve yaklaşık 10 saat süren bir yolculuktan sonra geldik Rize’ye. Kaldığımız otel Rize’nin en lüks otellerinden. Sadece birkaç gün kalacağız burada. Daha sonra kendimizi yaylalara atacağız. Kamp ve yayla evlerinde konaklama yapmak en büyük hayalimdi. Bunu gerçekleştireceğim için de ayrıca mutluyum.

Yolculuk oldukça eğlenceliydi. Muhteşem manzaraları seyretmek ve engin Karadeniz ormanları manzarasında çay içmek oldukça keyifli oldu. Bol oksijen ve göz alabildiğine yeşil.

Yarın oldukça yorucu ama bir o kadar da eğlenceli bir gün olacak. O yüzden dinlenmem gerek. Yol yorgunluğu kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Gözlerim kapanıyor.

Gazetecilik bölümü mezunu biri olarak kendimi teknoloji alanında özgür hissediyorum. Bu nedenle teknoloji, oyun bölümlerinde araştırmalar yaparak yazılarımı Help 724 sitesinde paylaşmaya başladım. Özellikle sosyal medya, uygulamalar, internet siteleri ve oyunlar alanında edindiğim bilgi ve tecrübeler sizlerle beraber olacak. Paylaştığım içerikler ile ilgili soru ve görüşlerinizi ileterek bana destek olabilir ve sizin isteklerinize yönelik içeriklerde hazırlayabilirim.

2 YORUM

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin