Oyun

GTA 5 Oyundan Atma Sorunu [Kesin Çözüm Yöntemleri]

Bu yazımızda GTA 5 oyundan atma sorunu için çözüm yöntemleri öneriyor ve serinin efsanesini rahat oynamak için tavsiyeler sunuyoruz. Daha sıkıntısız bir oynanış süreci için yazımızdaki GTA 5 çökme sorunu ya da kapanma sorunu çözüm yollarına göz atabilirsiniz.

GTA 5 Oyundan Atma Sorunu Çözümü

Serinin son halkası Grand Theft Auto 5 oldukça etkileyici bir yapım olsa da PC platformunda sıkıntılara sahip olabiliyor. Hiçbir sebep ve hata bildirimi olmadan kapanmalar, oyunun çökmesi ya da siyah ekran vermesi birçok GTA 5 oyuncusunu rahatsız edebiliyor. Bu içerikte oyun deneyimini baltalayan hataları çözmek için birkaç yöntemi ele aldık.

GTA 5 Neden Çöker? – GTA 5 Çökme Sorunu Sebepleri

GTA 5 oyundan atma sorunu farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Belirli aralıklarla ortaya çıkan çökmelerin ardında birden fazla sebep olabilir.

İlk olarak oyunun sistem gereksinimlerine göz atmakta fayda var. Böylece oyunun gerek duyduğu tekniksel özelliklere bakabilir ve sistemimizin yeterli olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabiliriz.

GTA 5 Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7 ya da üzeri
  • İşlemci: Intel Core 2 Quad Q6600
  • RAM: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GTI 9800 1 GB
  • Boyut: 80 GB

İşlemci Yükünü Kontrol Edin

GTA 5 gibi oyunlar özellikle işlemci ve RAM parçalarına fazla yük bindirebilir. Bu noktada yeterli RAM seviyesine sahip olmanın yanı sıra işlemcinizdeki yükü de kontrol etmelisiniz. GTA 5’i açtıktan sonra CTRL+ALT+DEL tuş kombinasyonu ile görev yöneticisini açabilir ve işlemcinin kullanım oranına göz atabilirsiniz.

Eğer en az GTA 5 kadar ya da fazla bir yük kullanımı görürseniz o işlemi sonlandırın ve işlemcinizin GTA 5’e odaklanmasını sağlayın. Böylece daha stabil bir oynanış ile beraber GTA 5 çökme sorunu için de bir çözüm oluşturmak mümkündür.

Rockstar Launcher Dosyalarını Güncelleyin

Grand Theft Auto serisindeki birçok oyun Rockstar Launcher adı verilen bir çalıştırıcı ile beraber açılıyor. Bu platformun ayarlarına giderek hem çalıştırıcının hem de oyunun en güncel sürümde olduğundan emin olun.

Oyunu son sürüme güncellemek ya da sistemde bulunan dosyaların bütünlüğünden emin olmak kapanma sorununa bir çözüm getirebilir. Bunun için bilgisayarınızda kurulu olan Rockstar Launcher’ın sürümünü, internetteki güncel haliyle karşılaştırabilirsiniz.

Ekran Kartı Sürücülerinizi Güncelleyin

Kullandığınız ekran kartı sürümü sisteminizin oyun performansını büyük oranda etkilemektedir. Dolayısıyla ekran kartınızı güncel tutmak oldukça önemli ve uygulaması da oldukça kolay bir işlemdir.

NVIDIA kullanıcıları GeForce Experience programı sayesinde ekran kartlarını güncelleyebilirken, AMD kullanıcıları da AMD’nin resmi internet sitesinden güncel sürücüler yükleyebilir. Eğer ekran kartınızın modelini bilmiyorsanız öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Ekran kartı modeli nasıl öğrenilir?

  • Ekranın sol alt kısmında yer alan Başlat penceresini açın.
  • Başlat’taki Arama kutusuna “dxdiag” kelimesini yazın ve Enter tuşuna basın.
  • Karşınıza çıkan pencereden Ekran sekmesini seçin.
  • Cihaz kısmından ekran kartınızın modelini ve teknik özelliklerini görebilirsiniz.

Daha Kapsamlı: Ekran Kartının Marka, Model ve Özelliklerini Öğrenme

Daha sonra internette “[ekran kartı modeli] güncel sürücüler” aramasını yaparak grafik kartınızın en son yayınlanan sürücülerini bulabilirsiniz.

Grafik Ayarlarını Düzenleyin

Bilgisayarınız sistemsel açıdan yeterli olsa da bazı oyunlar düşük kare/saniye sayısında çalışabiliyor. Bu noktada görsel kaliteden biraz taviz verip grafik ayarlarını Düşük – Orta’ya ayarlamak performansınızı iyileştirecek ve belki de kapanma sorununa çözüm getirecektir.
Böylece ekran kartındaki yükü azaltıp GTA 5 oyundan atma sorununu da ortadan kaldırabilirsiniz.

Oyunu Yönetici Olarak Çalıştırın

Masaüstünde kısayolu bulunan GTA 5’e sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır ayarına tıklayın. Bu ayar oyunu çalıştıran kullanıcının sistemin yöneticisi olduğunu varsayacak ve doğabilecek sıkıntıları çözecektir. Eğer GTA 5’in masaüstünde bir kısayolu bulunmuyorsa oyunun kurulu olduğu dizine giderek .exe ile biten simgeyi bulup, sağ tıklayabilir ve Kısayol Oluştur ayarını seçebilirsiniz.

Tam Ekran İyileştirmelerini Devre Dışı Bırakın

Oyunun kısayoluna sağ tıklayarak Özellikler ayarını seçin. Karşınıza çıkan pencereden Uyumluluk sekmesine geçiş yapın ve Ayarlar kısmından “Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak” ayarını işaretleyin.

Bu ayar sayesinde performansta küçük çapta iyileştirmeler yapmak da mümkündür. Sistemin oyuna tam ekran iyileştirmesi yapmasını engelleyerek kapanma sorununu da çözebilirsiniz. Yöntemin işe yaramaması durumunda ise aynı şekilde ayarı devre dışı hale getirebilirsiniz.

Bu yazımızda GTA 5 oyundan atma sorunu çözümü için farklı yöntemleri derledik. Problemin çözülmesini temenni ediyoruz. Aklınıza takılan soru ve sorunları yorum yaparak iletebilirsiniz. Herkese iyi oyunlar dileriz.

Bir Yorum

  1. Abi benim gta 5 e daha yeni yükledim crack te yaptım giriyorum rockstar games in daha fotosu gelmeden ve yanıt vermeden atıyor. Sorunu çözen varsa Allah razı olsun sistem gereksinimlerimde yetiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu