Oyun

GTA 5 Online Nasıl Oynanır? – Tüm Adımlar

Grand Theft Auto serisinin son halkası GTA 5 çıkış yaptığı yıldan bu yana severek oynanmaya devam ediyor. Özellikle online tarafı ile oyuncuları yıllardır kendine bağlayan oyun diğer oyuncularla beraber çevrimiçi de oynanabiliyor. Peki çok oyunculu moduyla adeta başka bir boyut kazanan GTA 5 Online nasıl oynanır?

Geçtiğimiz aylarda Epic Games tarafından ücretsiz olarak dağıtılan oyunu oynamak için izleyebileceğiniz tüm adımları listeledik. Popüler oyunu nasıl daha hızlı çalıştırabileceğinize ve oyundaki sunuculara nasıl giriş yapabileceğinize değindik.

GTA 5 Online (Arkadaşlarla) Oynama 2020

GTA 5 Online Nasıl Oynanır

GTA 5 Online oynamak için öncelikle oyuna Epic Games ya da Steam üzerinde sahip olmanız gerekiyor.

 • Rockstar Games oyunları için yapılan platform Social Club’a üye olun.
 • Social Club hesabınıza giriş yapın.
 • Oyunu edindiğiniz hesap ile Social Club hesabınızın bağlanması gerekiyor. (Bunun için Epic Games Store ya da Steam hesabınızı kullanabilirsiniz.)
 • GTA 5’i satın aldığınız dijital platform üzerinden çalıştırın.
 • Oyunu Online olarak oynamadan önce GTA 5’in ilk bölümünü bitirmelisiniz. (Öğretici niteliğinde olan ilk görev sadece birkaç dakika sürecektir.)
 • İlk görevi tamamladıktan sonra ESC tuşuna basın ve oyunun menüsüne erişim sağlayın. Karşınıza çıkacak pencereden Online sekmesini bulun ve Join butonuna basın.
 • Bir süre bekledikten sonra GTA 5 Online sunucularına giriş yapabilirsiniz.

Oyun içerisinde Home tuşu ile Social Club hesabınızın ara yüzüne erişim sağlayabilirsiniz. Buradan diğer oyuncuların GTA 5 Online’da yaptığı etkinliklerin ekran görüntülerini görebilir ve arkadaş ekleyebilirsiniz.

GTA 5 Online Açılmama Sorunu Nasıl Çözülür?

GTA 5 Online Nasıl Oynanır

GTA 5 Online nasıl oynanır sorusunu yukarıda cevaplandırdık. Fakat uzun süren yükleme ekranlarıyla tanınan GTA 5’te çevrimiçi moda geçiş yapmak çok zaman alabiliyor. Bu süreyi biraz daha kısaltmak için uygulayabileceğiniz farklı yollar var.

Hikaye Modundan Geçiş Yapma

 • GTA 5’i açın ve ana menüden hikaye modunu başlatarak tek oyunculu moda giriş yapın.
 • Oyun açıldıktan sonra menüye erişerek Online moda geçiş yapın.
 • Bu işlemleri yaparken oyunu ALT+TAB kombinasyonu ile alt pencereye almayın.

Dosya Bütünlüğünü Doğrulama

Steam

Yaklaşık 90 GB’lık boyuta sahip olan oyunda bazı dosyalarda eksiklik olabilir. GTA 5 Online açılmama sorunu dizindeki hatalardan kaynaklanabilir. Bu problemi çözmek için Dosya Bütünlüğünü Doğrulama yöntemini kullanabilirsiniz.

 • Steam üzerinden edindiyseniz oyun kütüphanenize ulaşın.
 • GTA 5’i kütüphanede bulduktan sonra sağ tıklayın ve Özellikler penceresine erişin.
 • Açılan sekmeden Yerel Dosyalar kısmına geçiş yapın.
 • Bu kısımda Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula ayarına tıklayın.

Epic Games

Oyunu Epic Games’te edindiyseniz dosyaları doğrulamak için Kütüphaneye gitmeniz gerekiyor. Bu işlem Steam ile kıyaslandığında daha basittir. GTA 5’i oyun kütüphanenizde bulduktan sonra sağ tıklayın Doğrula ayarına basın.

Oyunu Yönetici Olarak Çalıştırın

Yukarıdaki işlemlere rağmen GTA 5 Online’nin açılması oldukça uzun sürüyorsa oyunu yönetici olarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Bunun için oyuna sağ tıklamanız ve Yönetici Olarak Çalıştır ayarını seçmeniz yeterlidir.

Oyunu SSD’ye Taşıyın

GTA 5 hem tek oyunculu hem de çevrimiçi modda uzun süren yükleme ekranlarına sahip. Bu süreci hızlandırmak için oyunu bir SSD’ye taşıyabilirsiniz. Normal hard diskler ile kıyaslandığında daha hızlı okuma hızına sahip olan bu birimler, GTA 5’in yükleme ekranlarındaki bekleme süresini bir miktar azaltacaktır.

Bu yazıda GTA 5 Online nasıl oynanır ve açılmama sorunu nasıl çözülür sorularına cevaplar getirdik. Herkese iyi oyunlar dileriz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu