Yazılım

Görüntü Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kesti Hatası ve Çözümü

Görüntü Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kesti” başlıklı hatalara genellikle Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda rastlarsınız. Bu hatanın temelinde herkesin tahmin edebileceği gibi ekran kartı sürücüsü yatıyor. Bilgisayar, ekran kartı sürücüsüyle ilgili herhangi bir sorunla karşılaştığında anlık olarak sürücü bağlantısını keser ve cihaza zarar vermesini engeller. Bu gibi durumlarda ise başlıkta da belirttiğimiz hata ortaya çıkar. Birçok kullanıcı bu hata ile karşılaştığında çözüme nasıl ulaşılabileceğiyle ilgili yöntemleri değerlendiriyor. Biz de sizlere fikir vermesi açısından içeriğimizde değerlendirebileceğiniz adımları sizlerle paylaşıyoruz.

Yöntem 1: Ekran Kartı Sürücüsünü Silin ve Tekrardan Yükleyin.

Windows 10 cihazlarda “Görüntü Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kesti” hatasıyla karşılaşmanız halinde değerlendireceğiniz ilk işlem görüntü sürücüsünü kaldırmak ve ilgili adımları uygulayarak tekrardan yüklemektir. Bilgisayar içerisinde yüklü olan sürücüleri görebileceğiniz alan “Aygıt Yöneticisi” bölümüdür. Hâl böyle olunca ilk olarak ilgili alana giriş yapmalı ve görüntü sürücüsüne ulaşmalısınız.

 • Başlat Menüsü” bölümüne girin ve “Aygıt Yöneticisi” olarak arama yapın.
  Aygıt Yöneticisi
 • Görüntü Bağdaştırıcıları” kategorisine çift tıklayın.
  Görüntü Bağdaştırıcıları
 • Ekran kartınızın üzerine sağ tıklayarak “Cihazı Kaldır” seçeneğine dokunun.
 • Bilgisayarınızı “Aç – Kapat” işlemi yaparak yeniden başlatın.

Bu işlem adımlarının ardından bilgisayarınız açıldığında cihazın sahip olduğu ekran kartıyla uyumlu olan görüntü sürücüsü otomatik olarak yüklenecektir.

Yöntem 2: “Görüntü Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kesti” Sorununu Ekran Kartını Güncelleyerek Çözün.

Bir bilgisayarın ekran kartının stabiliteyi sağlaması ve sorunsuz bir şekilde çalışmayı sürdürmesi için marka tarafından gönderilen tüm güncellemeleri eksiksiz alması gerekmektedir. Bu sebeple “Görüntü Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kesti” hatasının çözümü olarak ekran kartı sürücüsünde herhangi bir eksik güncelleme var ise bu güncellemeleri yapmalısınız.

 • Başlat Menüsü” logosunun üzerine sağ tıklayın ve “Aygıt Yöneticisi” seçeneğine dokunun.
  Aygıt Yöneticisi
 • Görüntü Bağdaştırıcıları” kategorisine çift tıklayın ve ekran kartınızı bulun.
 • Ekran kartınızın üzerine sağ tıklayarak “Sürücüyü Güncelleştir” butonuna basın.

Bu işlemlerin ardından bilgisayarınızda herhangi bir eksik güncelleme var ise güncellemeler internetten otomatik olarak indirilecektir. Hem de kurulum işlemleriyle ekstra olarak uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

Yöntem 3: Ekran Kartı Sürücüsünün Yanıt Süresini (TDR) Kısaltın.

Grafik Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kesti” hatasının bir diğer sebebi ekran kartının herhangi bir hatayla karşılaşması durumunda yeniden başlatma süresinin uzun olmasıdır. Bu süre uzadıkça ekran kartının karşılaştığı problemi çözmek daha zor hale gelecektir. Hâl böyle olunca aşağıdaki adımları uygulayarak ekran kartınızın yanıt süresini kısaltmanız gerekmektedir.

 • Win + R” ya da “Başlat Menüsü” aracılığıyla “Çalıştır” uygulamasını açın.
 • Regedit” yazarak “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” kısmına girin.
  Regedit
 • Aşağıdaki kayıt defteri yolunu takip edin.
   

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers”

 • Sağ taraftaki boş bölüme sağ tıklayın ve “Yeni > Dword (32 Bit)” değerini seçin.
 • TdrDetay” olarak isimlendirip “Değer Verisi” bölümünü “8” olarak belirleyin.
  Değer Verisi

Bu işlemleri tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak yaptığınız değişikliklerin uygulanmasını sağlayın. Birçok kullanıcı değişiklikleri uygulamadan sorunun çözülmesini beklediği için bu yöntemin işe yaramadığını düşünüyor ancak son adımı uygulamalısınız.

Yöntem 4: Ekran Kartını Fiziksel Olarak Temizleyin.

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda “Görüntü Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kesti” hatasının en önemli sebeplerinden biri de ekran kartının kasa içerisinde tozlanması ve stabil çalışmamaya başlamasıdır. Bu sebeple kasa içerisinde işlem yapacak kadar bilginiz olması halinde ekran kartına zarar vermeden temizlik işlemini gerçekleştirin.

NOT: Bu konuda eğer ki ekran kartına zarar vereceğinizi düşünüyorsanız herhangi bir bilgisayarcıdan destek almalısınız.

Görüntü Sürücüsü Yanıt Vermeyi Kestihatasının çözümüne dair dört farklı çözüm yöntemini bu içeriğimizde sizlerle paylaştık. Bu içeriğimizde sizlerle paylaştığımız tüm yöntemleri eksiksiz bir şekilde uyguladığınızda büyük olasılıkla karşılaştığınız hatayı ortadan kaldırabileceksiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu