Yazılım

Görev Yöneticisi, Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakıldı Hatası ve Çözümü

Her kullanıcı bilgisayarda herhangi bir programın donması ya da normal yollarla kapatılamaması sebebiyle görev yöneticisi bölümünü kullanır. Windows 8.1 ve Windows 10’un Microsoft tarafından kullanıma sunulmasıyla birlikte görev yöneticisi eski görünümünü tamamıyla kaybederek yepyeni bir tasarımla karşımıza çıktı. Bu görünümde bilgisayarın anlık bileşen değerlerinden tutun buna benzer birçok veriye kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Bu pencereyi açmak için çalıştır bölümünden tek bir komut girebilir ya da görev çubuğuna sağ tıklayabilirsiniz. Her ne kadar görev çubuğunu açmak anlatıldığı kadar kolay olsa da bazı zaman dilimlerinde “Görev Yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı.” hatası alırsınız. İlgili hatanın çözümüne dair gerekli bilgilerin tamamını içeriğimizde sizinle paylaşacağız.

Görev Yöneticisi Devre Dışı Bırakıldı Hatası

Görev Yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı.” hatasının ortaya çıkmasındaki en önemli sebep bilgisayarınızın işleyişini bozan, arka planda gizlice çalışmaya devam eden zararlı yazılımlardır. Bu içeriğimizde sizlere vereceğimiz üç farklı öneriyi uygulamaya başlamadan önce herhangi bir virüs programını bilgisayarınıza indirip, kapsamlı bir tarama gerçekleştirin. Tarama sürecini tamamladıktan sonra sorununuz halen daha devam ediyorsa sunduğumuz önerileri değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Yöntem 1: Görev Yöneticisi Devre Dışı Hatasını “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” Kullanarak Çözme

Windows 10 ve kullanılan tüm sürümlerinde herhangi bir programın, özelliğin ya da buna benzer bileşenlerin devre dışı bırakılması kayıt defteri düzenleyicisi aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu sebeple aşağıdaki adımları uygulayarak kayıt defterinden ilgili düzenlemeyi yaparak görev yöneticisini etkinleştirin.

 • Adım 1: “Başlat Menüsü” içerisinde “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” uygulamasını “Yönetici Olarak” çalıştırın.
  Yönetici Olarak Çalıştır
 • Adım 2: Bu yolu takip edin ve “DisableTaskMgr” öğesine ulaşın ve çift tıklayın.

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]

 • Adım 3: “DWORD (32 bit) Değerini Düzenle” ekranı açıldığında “Değer Verisi” bölümüne “0” yazın.
  Değer Atama
 • Adım 4: “Tamam” butonuna tıklayın ve kaydederek çıkın.

Bu adımlar genellikle karşılaşılan hatanın çözümünde büyük ölçüde etkili oluyor ancak günümüzde ortaya çıkan zararlı yazılımların “Kayıt Defteri” aracılığıyla değişiklik yapmaya izin vermediği görülüyor. Hâl böyle olunca anlatılan adımları uygulama gibi bir imkanınız olmuyor. Bu durumda bir diğer adımları uygulamanız gerekmektedir.

Yöntem 2: “Grup İlkesi Düzenleyicisi” Kullanarak Görev Yöneticisi Engelini Kaldırma

Windows 10’da belirli ayarları gerçekleştirebileceğiniz birden fazla yöntem bulunmaktadır. “Kayıt Defteri Yöneticisi” bölümüne alternatif olarak da “Grup İlkesi Düzenleyicisi” uygulamasını kullanabilirsiniz. İçeriğimizde odaklandığımız görev yöneticisi yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı hatası da bu uygulamayla kolaylıkla ortadan kaldırılıyor.

 • Adım 1: “Win + R” kombinasyonuyla “Çalıştır” uygulamasını açın.
 • Adım 2: İlgili alana “gpedit.msc” yazın ve “Enter” tuşuna basın.
 • Adım 3: “Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Ctrl + Alt + Del” yolunu takip edin.
 • Adım 4: “Görev Yöneticisini Devre Kaldır” ibaresinin üzerine çift tıklayın ve “Yapılandırılmadı” olarak ayarlayın.
  Görev Yöneticisini Devre Kaldır

Bu işlemlerin ardından yaptığınız değişikliklerin uygulanması için bilgisayarınızı kapatıp açmanız gerekecektir.

Yöntem 3: Komut Çalıştırarak Görev Yöneticisinin Engelini Kaldırma

Bir komut dosyası (.bat) oluşturarak görev yöneticisi için koyulan engeli ortadan kaldırabilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

 • Adım 1: “Not Defteri” uygulamasını açın.
 • Adım 2: Bu kodu not defteri içerisindeki boş bir alana yapıştırın.

REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v  DisableTaskMgr  /t REG_DWORD  /d /0 /f

 • Adım 3: “CTRL + S” kombinasyonunu kullanarak dosyayı “TaskManager.bat” olarak kaydedin.
 • Adım 4: Kaydettiğiniz dosyayı “Yönetici Olarak” çalıştırın.

Bu dosyayı çalıştırdıktan sonra karşınıza bir adet komut penceresi çıkacak ve anında geri kaybolacaktır. Hiçbir şekilde endişe etmenize gerek yok. Kod çalıştırıldığında değişiklikler uygulanacaktır. Bu bağlamda son kez bilgisayarınızı yeniden başlatmanız görev yöneticisi engellendi hatasının çözülmesi için yeterlidir.

Bu içeriğimizde “Görev Yöneticisi Engellendi, Yöneticiniz Tarafından Devre Dışı Bırakıldı ve Görev Yöneticisini Çalıştırmaya İzniniz Yok” gibi problemlerin çözümü için gerekli bilgilerin tamamını sizlerle paylaştık.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu