Yazılım

Görev Çubuğundan Kaybolan Dosya Gezgini Simgesini Geri Getirme [Çözüm]

Windows 10 bilgisayarlarda depolama alanları içerisindeki herhangi bir klasöre ulaşmak için dosya gezgini aracını kullanabilirsiniz. Bu araca bilgisayarın birçok farklı konumunda yer verilirken kolay ulaşım amacıyla görev çubuğu içerisinde de yer verilmiştir. Her ne kadar durum böyle olsa da bazı kullanıcıların yaptıkları ufak tefek değişikliklerin sonucunda ilgili kısımdaki dosya gezgini simgesinin kaybolmasıyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Hiç başıma geleceğini düşünmüyorum demeden sorunun nasıl çözüleceğiyle ilgili bilgi sahibi olarak hatayla karşılaşmanız halinde çözüme ulaşabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere görev çubuğundan kaybolan dosya gezgini simgesini geri getirme işlemlerinden bahsedeceğiz.

Yöntem 1: “Çalıştır” Bölümünü Kullanarak Dosya Gezgini Simgesini Geri Getirme

Windows + R” kombinasyonunu kullanarak ulaşabileceğiniz “Çalıştır” bölümü aracılığıyla kaybolan dosya gezgini simgesini geri getirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları teker teker uygulamaktır.

 • Windows + R” tuşlarına aynı anda basın.
 • İlgili metin kutusuna “. (Nokta)” işareti koyun ve “Tamam” butonuna basın.
  Nokta
 • Görev Çubuğu” üzerinde ortaya çıkan klasör simgesine tıklayın.
 • Görev Çubuğuna Sabitle” butonuna dokunun.
  Görev Çubuğuna Sabitle

Bu işlem adımlarının ardından açık olan dosya gezgini penceresini kapatsanız bile görev çubuğundaki simge kaybolmayacaktır. Hâl böyle olunca simgeyi kullanarak tüm alanlara rahatlıkla erişim sağlamaya devam edebileceksiniz.

Yöntem 2: “Başlat Menüsü” Aracılığıyla Kaybolan Dosya Gezgini Simgesini Geri Getirme

Windows 10’da görev çubuğundaki olası değişiklikleri giderebileceğiniz birçok seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden biri de başlat menüsü içerisindeki “Windows Sistemi” klasörüdür.

 • Başlat Menüsü” simgesine tıklayın ve listenin sonundaki “Windows Sistemi” klasörünü bulun.
  Windows Sistemi
 • Dosya Gezgini” simgesine sağ tıklayın ve “Diğer” butonuna basın.
  Diğer
 • Görev Çubuğuna Sabitle” seçeneğine tıklayarak işlemleri sonlandırın.
  Görev Çubuğuna Sabitle

Bu yöntem görev çubuğundan kaybolan dosya gezgini simgesini geri getirmek için kullanabileceğiniz en kolay yöntemdir. İşlem adımları biraz zor olsa da sizi sonuca kolayca ulaştırabilir.

Yöntem 3: “Çalıştır” Bölümünden Komut Etkinleştirerek Simgeyi Geri Getirme

Yöntem 1 ve Yöntem 2 uygulama aşamasında başarılı sonuçlar vermediyse görev çubuğunda kaybolan dosya gezgini simgesini geri getirmek için bu adımı uygulamanız gerekiyor. Bu adımda simgeyi ilk olarak görev çubuğundan önce başlat menüsüne ekleyeceğiz.

 • Başlat Menüsü” içerisinde yer alan “Çalıştır” uygulamasını açın.
 • “Çalıştır” uygulamasında yer alan metin kutusuna ms-settings:personalization-start-places yazın.
  ms-settings:personalization-start-places
 • Başlangıçta Hangi Klasörlerin Görüneceğini Seç” başlığı altındaki “Dosya Gezgini” uygulamasını “Açık” konuma getirin.
  Dosya Gezgini: Açık
 • Tekrardan “Başlat Menüsü” bölümünü açın ve sol taraftaki menüden “Dosya Gezgini” simgesinin üzerine gelip sağ tıklayın.
 • Diğer > Görev Çubuğuna Sabitle” yolunu sırasıyla takip edin.
  Görev Çubuğuna Sabitle

Her iki yolu tek tek takip ettiğinizde görev çubuğundan kaybolan dosya gezgini simgesi ilgili noktaya eklenmiş olacaktır.

Bu problem sadece Windows 10 işletim sistemli cihazlarda değil aynı yapıya sahip olan Windows 8.1 işletim sistemli cihazlarda da sık sık karşınıza çıkabilir. Her ne kadar iki işletim sistemi birbirinden farklı gibi görünse de görev çubuğundan kaybolan dosya gezgini simgesini geri getirmek için uygulamanız gereken adımlar birebir aynı olacaktır. Bu çözüm yöntemlerine ek olarak sizin uygulayıp başarıya ulaşabildiğiniz bir yöntem bulunuyorsa bizimle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu