Yazılım

Görev Çubuğunda Sağ Tık Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Windows’un tüm sürümlerinde yer alan “Görev Çubuğu” bölümü birçok dosyaya ve programa kolayca ulaşmak için sizlere imkan sunar. Kullanıcılarda bu imkanı değerlendirmek için ilgili alana programlar ve klasörler yerleştirir. Bu alana eklenen bileşenleri hızlı erişimden kaldırmak istediğinizde ise “Sağ Tık > Kaldır” seçeneğine dokunmak yeterli oluyor.

Bazı kullanıcılar ne yazık ki kaldırma işlemi başta olmak üzere birçok işlemi gerçekleştirmek için öğelerin üzerine sağ tıkladıklarında herhangi bir tepki alamıyor. Bu sorunun ortaya çıkmasının en önemli sebebi cihaz ayarlarında yapılan kritik değişiklikler olsa da içeriğimizde sizlerle paylaşacağımız yöntemleri uygulayarak çözüme rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Yöntem 1: PowerShell Aracılığıyla İşlem Yapın.

Görev Çubuğunda Sağ Tık Çalışmıyor” sorununun çözümü için uygulayabileceğiniz ilk yöntem komut istemi aracılığıyla aşağıdaki adımları takip etmektir.

 • Başlat” bölümünü açın.
 • Windows PowerShell” uygulamasını “Run as Administrator” şeklinde başlatın.
  Run as Administrator
 • PowerShell” penceresine aşağıdaki kodu yapıştırın.
  Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}

 • Yeniden Başlat” işlemi uygulayarak değişikliklerin gerçekleşmesini sağlayın.

Windows’un görev çubuğu alanında karşılaştığınız sağ tıklanmıyor sorununu çözmek için yukarıdaki işlemler sizi başarıya ulaştıracaktır.

Yöntem 2: “TileDataLayer” Klasörünü Silin.

TileDataLayer” klasörü görev çubuğu özelleştirmesi adına yaptığınız işlemlerin saklandığı alandır. Bu sebeple yaptığınız bir değişikliğin görev çubuğundaki sağ tıklamayı pasif hale getirme olasılığını göz önünde bulundurarak ilgili dosyayı silmeniz gerekebilir. Silme işlemi için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Başlat” bölümünü açın.
 • Çalıştır” uygulamasını başlatın.
 • Çalıştır” uygulaması içerisindeki metin kutusuna aşağıda belirtilen yolu yapıştırın.
  %userprofile%\AppData\Local\TileDataLayer

%userprofile%\AppData\Local\TileDataLayer

 • TileDataLayer” klasörünün içindeki verileri temizleyin.

Görev Çubuğunda Sağ Tık Çalışmıyor” sorununun çözümü adına uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem budur. Bu yöntemde de başarılı sonuç almazsanız sonraki yönteme geçebilirsiniz.

Yöntem 3: Windows’da Bozuk Dosyaları Tarayın.

Windows’da bozuk bir dosyanın olması bölgelerin kararsız ve aksak çalışmasına sebep olabilir. Bu da görev çubuğunda sağ tık çalışmıyor sorununu ortaya çıkarır. Bu gibi durumlara önlem olması açısından aşağıdaki adımlar aracılığıyla bozuk dosyaların taranma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Komut İstemi” uygulamasını “Yönetici Olarak Çalıştır” şeklinde başlatın.
  Yönetici Olarak Çalıştır
 • sfc /scannow” komutunu yapıştırın.
  sfc /scannow
 • Enter” tuşuna basın.

Bu işlem ortalama 15 – 30 dakika aralığında sürecektir. Tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatarak sağ tıklama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yöntem 4: “RestoreHealth” İşlemi Uygulayın.

Windows 10’da karşılaşılan sorunları çözmek için “RestoreHealth” yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntem sisteminizi daha kararlı çalışmaya zorlayacak ve hataların otomatik düzeltilmesine yardımcı olacaktır.

 • Başlat” bölümünü açın ve “Komut İstemi” yazın.
 • Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini kullanarak uygulamayı başlatın.
 • Komut İstemi” bölümüne aşağıdaki kodu yapıştırın.
  DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

 • Tamamlanmasını bekleyin.

Görev Çubuğunda Sağ Tık Çalışmıyor” sorununun çözümü için içeriğimizde belirttiğimiz dört farklı yöntemi değerlendirebilirsiniz. Tüm yöntemler kullanıcılar tarafından denenmiş ve başarılı sonuçlar vermiştir.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir Yorum

 1. KESİN VE KOLAY ÇÖZÜM: Görev çubuğunda görünen klasörler hiçbir şekilde açılmıyordu. Yukarıdaki yöntemler işe yaramadı. Kesin çözüm olarak “Zemana AntiMalware” indirip akıllı tarattım ve “explorer”a musallat olan malware’i bulup sildi. Yeniden başlattım ve artık klasörlerim açılıyordu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu