İnternet

Google’da Yüksek Çözünürlüklü Görsel Bulma

Arama motorları içerisinde popülerlik ön plana alındığı zaman ilk sırada yer alan Google, kullanıcıların özelleştirilmiş aramalar yapmasına izin veriyor. Sadece kelime bazlı ya da metinsel değil, görsel aramalarında da belli özelleştirmeler yapabiliyorsunuz. Özellikle yüksek çözünürlüğe sahip olan görseller aramak istediğiniz zaman, kullanabileceğiniz bazı ek sekmeler var. Bilmeyen kullanıcılar için Google’da yüksek çözünürlüklü görsel bulma işleminin nasıl yapılacağına ve bu sekmelerin nasıl kullanılacağına bakalım.

Araçları Kullanarak Google’da Yüksek Çözünürlüklü Görsel Bulma Adımları

Daha önce Google’da yüksek çözünürlüklü görsel bulma işlemi için doğrudan boyutlandırma belirtip arama yapabiliyordunuz. Fakat gelen güncellemelerden sonra bu konuda da değişiklikler yapıldı. Yeni sistemde ek bir boyut girmek mümkün olmasa da üç farklı seçenek üzerinden arama yapabiliyorsunuz.

Bu seçenekler: “büyük”, “orta”, “ikon” olarak sıralanmakta. Eğer yüksek çözünürlüklü görsel sonuçlarının görüntülenmesini istiyorsanız, büyük seçeneğini seçmek gerekecek. Dilerseniz yapılması gereken adımlara geçelim.

Google’da Yüksek Çözünürlüklü Görsel Bulma

  • Arama motoruna gelin ve aramak istediğiniz ifadeyi yazın.
  • “Google’da Ara” seçeneğine tıklayarak aramanızı gerçekleştirin.

Google’da Yüksek Çözünürlüklü Görsel Bulma

  • Sonrasında “Görseller” kısmına tıklayın.
  • Buradan üst menünün sonunda yer alan “Araçlar” sekmesini seçin.

Google’da Yüksek Çözünürlüklü Görsel Bulma

  • Açılan menüden “Boyut” olarak gösterilen aşağı oka basın.
  • Aşağı doğru seçenek sekmeleri gelecek. Buradan “Büyük” seçeneğine tıklayın.
  • Artık sadece büyük görseller görüntülenecek.

Menüde farklı seçenekler de olduğunu göreceksiniz. Boyut kısmı bir yana diğer seçenekler hakkında da bilgi verelim.

Renk: Aranacak olan görsellerin, renk tonlarını belirlemenizi sağlayacak olan sekmedir.

Kullanım Hakları: Arama sonuçlarında gösterilen görseller için telif ve diğer kullanım haklarına göre arama yapmanızı sağlar. Mesela burada “Lisansla Filtrelenmemiş Olan” seçeneğini seçerseniz, herhangi bir lisanlaması bulunmayan görselleri görüntülersiniz.

Tür: Aranacak olan görselin türünü ortaya koyar. Küçük resim, çizim ve GIF seçeneklerini seçebilirsiniz.

Zaman: Görselin paylaşıldığı zamana göre arama yapılmasını sağlayacaktır. Son 24 saat ile son 1 yıl arasında zaman seçimi yapabilirsiniz.

Google’da yüksek çözünürlüklü görsel bulma işleminin nasıl yapılacağından söz ettik. Yüksek çözünürlüklü görsel arama işleminde büyük boy seçimini yapmanız durumunda 1600 px, 1200 px gibi boyutlar karşınıza çıkacak. Buradan size en uygun olan görseli seçip, indirebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu