Teknoloji

Google Yapay Zeka TensorFlow’ u Çıkardı

Google, ürettiği teknolojilerin yanında bir de yapay zeka teknolojilerine fazlaca önem vermeye başladı. TensorFlow, Google’ ın geliştirdiği açık kaynaklı yazılım teknolojilerinin yenisi olan, öğrenen bir makine motorudur.

Google tarafından  ‘Dünya teknolojisini geliştirmek için mükemmel bir başlangıç.’ Tanımı ile lanse edilen TensorFlow yapay zekanın, şuan için sadece bir bölümü geliştiriciler için açılmış şimdilik. TensorFlow ile üretilen uygulamalar hayatımızı daha kolay hale getirmek adına önemli adımlar atacağa benziyor..

Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan insan zekasından daha akıllı yapay bir zeka yapmak için çalışan uzmanların, bu alanda çalışmaları adına ilk temeller atıldı, çalışmalar elbette ki hala devam ediyor. TensorFlow, henüz geliştirilmeye devam ederken, somut olarak artık yapay zekayı bize gösterebiliyor.  Google bu yeni yapay zeka teknolojisi olan, Tensorflow’ u henüz yeni duyurdu.

Google’ ın daha önce kullandığı ‘DistBelie’ yapay zeka sisteminin üst versiyonu olarak görülen ve eski sistemde bulunan hataların birçoğundan arındırılan TensorFlow yapay zekası, yerini aldığı DistBelie’ nin, iki kat daha hızlı çalışması ile ön plana çıkıyor. Donanım kontrolünü öğrenmek için oldukça yol kat eden TensorFlow ile çalışabilen bir uygulama oluşturmak için Phyton veya C++ dilleri ile uygulamanın geliştirilmesi gerekiyor.

Google Yapay Zeka TensorFlow’ u Çıkardı

Tensorflow’ un önemi nedir?

Google’ ın teknik elemanları; bu motoru ikinci nesil olarak geliştirdiklerini ve 2011′ den bugüne kadar ‘TensorFlow’ üzerinde çalıştıklarını belirtti. Google’ ın hazır ve en eski öğrenebilen makine yazılım teknolojilerinin bir tanesi olarak bilinmekte.  TensorFlow teknolojisi, ayrıca şimdiye kadar üretilen ve kullanımı en kolay yapay zeka yazılım teknolojisi olarak da biliniyor. Yapay zekanın, ‘Açık kodlu’ olması da ayrı bir avantaj oluyor. Bu sayede bu yazılım teknolojisi; herkes tarafından ve herkes için geliştirilebilecek.

Tensorflow yapay zeka, önceki yapay zekaya göre daha çevik. Üstelik sinir ağlarını beş kat daha hızlı oluşturma yeteneğine sahiptir. Mobil cihazlar ve birçok veri merkezinden, bilgi birikimini ve zekasını genişletebilir.

TensorFlow, Google Photos araması, Google ses tanıma ve Inbox uygulamasındaki akıllı cevap vb. işlevlerde kullanılıyor. Tensorflow yapay zeka, Google tarafından açık kaynak kodlu hale getirilmiş olması belki de en dikkat çekici özelliği. Bu sayede makineler için özel yapay zeka üzerinde çalışan topluluk, yaptıkları çalışmaları Google aracı olmadan birbiriyle paylaşabiliyorlar.

Google, TensorFlow’ un öğrenebilen makineler ile kısıtlı olmadığını, karmaşık veri araştırmasında da kullanılabileceğini söylüyor. Bugün ki yapay zeka makineleri en fazla dört yaşındaki bir çocuğun zekâsına yetişebiliyor, fakat topluluğun yardımı ile öğrenen yapay zeka makinelerin gelişimi hızlandırılabilir.

Şuan için sadece tek cihaz üzerinden çalışmak için açık hale getirilen bu yapay zeka sisteminin ilerleyen zamanlarda birden fazla cihaz üzerinde çalışacak şekilde geliştiricilere açılması mümkün.

TENSORFLOW
Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu