İnternet

Google URL Kısaltma ”goo.gl” Hizmeti

Google URL Kısaltma yani goo.gl hizmeti için sizleri bilgilendirmek istiyoruz. İnternet dünyasında en sık kullanılan terimlerden birisi olan URL, internette yer alan sayfaların bağlantı adresi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazen bu URL adreslerinin çok uzun olduğu gözünüze çarpacaktır. Arkadaşlarınıza göndereceğiniz linklerin çok uzun olması gereksiz yere görüntü kirliliğine yol açıyorsa veya çok fazla yer kapladığı için daha kısa olmasını tercih ediyorsanız, bunun için Google tarafından sunulan goo.gl yani Google URL Kısaltma hizmetini kullanabilirsiniz.

Hem başka platformlarda paylaşırken, hem de Twitter ve SMS gibi sınırlı karakter sayısının bulunduğu servisleri kullanırken linklerin kısa olmasını tercih ediyorsanız, sizler de bu yönde hizmet vermekte olan araçları kullanabilirsiniz. Google tarafından sayfanın tanımlanmasını daha kısa bir hale getiren ve bu sıkıntıları yaşamanızın önüne geçen bir servisten söz edeceğiz. Linke tıkladığınız anda sizi ulaşmak istediğiniz URL adresine yönlendirecek olan ve yalnızca karakter sayısını kısaltan bu servisler sayesinde sizler de ücretsiz olarak hedefinize ulaşabilirsiniz.

Google Link Kısaltma Servisinin Özellikleri Nelerdir ?

Google URL Kısaltma ''goo.gl'' Hizmeti

Daha öncesinde yalnızca yazılımlarda kullanılmasına izin verilen bu servisin, şimdi herkes tarafından ve ücretsiz olarak kullanılmasına izin verilmiştir. Bununla birlikte goo.gl’nin hangi özellikleri ile ön plana çıktığını merak ediyorsanız, sizlere bu konuda bazı bilgileri aktarmak istiyoruz.

Güvenlik açısından herhangi bir tehdit oluşturmaması konusunda özen gösterilmiş olup, Gmail’da kullanılan spam filtresine benzer bir özellik goo.gl için de kullanılmıştır.

Aylar süren çalışmalar neticesinde daha hızlı bir hale getirilmiş olan bir servistir.

Hizmete girdikten sonra aralıksız olarak çalışan bu servisin daha dirençli olması için çalışmaların sürdürüldüğü de dikkatlerden kaçmamaktadır.

Bu öne çıkan özellikleri ile sizler de sıkıntısız bir şekilde linklerinizi kısaltabilir ve sosyal medyalarda, maillerde, telefon uygulamaları ve mesajlaşma servislerinde fazla yer kaplamayacak şekilde gönderebilirsiniz.

Google Link Kısaltma Servisi Nasıl Kullanılır ?

Google URL Kısaltma ''goo.gl'' Hizmeti

Yalnızca Google URL Kısaltma hizmetine giriş yaparak, herhangi bir ücret ödemeden linklerinizi https://goo.gl adresinden kısaltabilirsiniz. Bu adrese girdiğiniz andan itibaren ekranda çıkacak olan alana linkin orijinalini girmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise Shorten URL butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu işlemin ardından linkin kısa hali sizlere aktarılacaktır ve bununla birlikte orijinal linkiniz de görüntülenecektir. Yalnızca bununla kalmayıp, tıklanma sayısının ne kadar olduğu hakkında istatistikleri de yine bu servis sayesinde görebilirsiniz. Bu bilgiler arasında kısaltılan URL için tıklanmanın yanı sıra, URL tarafından yönlendirilen sitelerin ziyaretçi bilgileri, ülke ve tarayıcılara dair bilgiler de bulunmaktadır.

Hangi trafik kaynaklarından tıklandığını incelemek ve işletim sistemi bilgilerini görebilmek adına sizler de Google Analytics havasında olan bu alanı görüntüleyebilirsiniz. Bu analizleri görebilmek için Gmail hesabınız ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Tarayıcılar İçin goo.gl Eklentileri Var mı ?

Google URL Kısaltma ''goo.gl'' Hizmeti

Link kısaltma işlemlerini daha hızlı bir şekilde yapabilmenize olanak veren ve bu servise daha kolay ulaşmanızı sağlayan eklentiler bulunmaktadır. Google Chrome veya Mozilla Firefox tarayıcılarından bu eklentileri yükleyerek, otomatik olarak kopyalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda paylaşımınızı gerçekleştireceğiniz alanlara ulaşımınızı hızlı bir hale getirecektir.

Google URL Shortener (Kaldırıldı)

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu