Mobil

Google Play Store İnternet Bağlantısı Yok Sorunu ve Çözüm

Google Play Store, Android kullanıcıları için en önemli servislerden biri olarak değerlendirilebilir. Android işletim sistemini kullanan cihazlar için resmi uygulama mağazası olan servisi kullanarak milyonlarca uygulamaya erişebiliyorsunuz. Fakat zaman zaman Google Play Store servisinde de sorunlar yaşanabiliyor. Özellikle bağlantı sorunları can sıkıcı boyuta gelebilmekte. Mesela kimi zaman servise girdiğinizde Google Play Store internet bağlantısı yok şeklinde bir hata alabiliyorsunuz.

İnternet bağlantınız olsa bile aldığınız bu hata mesajı, servisi açmanızın önüne geçiyor ve herhangi bir uygulamaya ulaşamıyorsunuz. Bu sorunu çözmek için ise önce sorunun nedenini bilmek gerekiyor. Google Play Store internet bağlantısı yok hatasını alan kullanıcılar için nedenlerden ve çözümlerden bahsederek sorunun nasıl ortadan kaldırılacağına bakalım.

Google Play Store İnternet Bağlantısı Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

Yukarıda söz ettik ancak biraz daha açmamız gerekiyor. Bu sorunu çözmek isteyen kullanıcıların nedene göre hareket etmesi lazım. Biz de neden ve çözüm olarak ilerleyeceğiz ve her adımda yapacağınız işlemler bir önceki adım işe yaramadıysa uygulayacağınız işlemler olacak.

1.Neden: İnternet Bağlantısı Sorunu

İlk neden ve en sık karşılaşılan neden internet sorunu. Cihazınız internete bağlanamıyorsa, bu durumda Google Play Store internet yok hatası alırsınız. Cihazınız internete bağlı olmadığı gibi internete bağlı olsa da internet kullanımı yapılamıyor ve bağlantı kurulamıyor olabilir.

1.Çözüm: Bağlantıyı Değiştirin

Eğer sorun internet bağlantısından kaynaklı ise, ilk olarak internet bağlantısını kontrol etmek gerekiyor. Eğer mobil veri bağlantısını kullanıyorsanız, kararlı bir Wi-Fi bağlantısına geçiş yapın. İnternetinizin olup olmadığını kontrol etmek için başka sitelere girebilir ya da başka servisleri açmayı deneyebilirsiniz. İnternetinizde bir sorun olmamasına karşın hala bu yönde uyarı alıyorsanız, ikinci işleme geçmeniz en mantıklısı olacaktır.

Google Play Store İnternet Bağlantısı Yok Sorunu ve Çözüm

2.Neden: Biriken Veriler

Google Play Store tıpkı diğer mobil uygulamalara benzer. Servis üzerinde sürekli kullanımlarda ön bellek dosyalarının biriktiğini görürsünüz. Ön bellek dosyalarının birikmesi ise kullanıcıların bu tip hatalarla karşı karşıya kalmasına neden olacaktır.

2.Çözüm: Önbelleği Temizlemek

Google Play Store internet bağlantısı yok hatası için deneyebileceğiniz ikinci çözüm ön belleğin temizlenmesi. Direkt aşağıdaki işlem adımlarını takip edin.

 • Telefonunuzdan “Ayarlar” kısmına girin.
 • “Uygulamalar” bölümünü açın ve buradan da “Google Play Store” uygulamasını seçin.
 • Telefonun modeline göre direkt olarak ön bellek alanı gelebilir ya da “Kayıt Yeri” şeklinde bir menü görürsünüz. Eğer direkt olarak önbellek menüsü gelmezse, “Kayıt Yeri” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda “Önbellek” bölümü olduğunu göreceksiniz. Burada öncelikle “Önbelleği Temizle” sonrasında ise “Veriyi Sil” sekmelerine dokunun.

Telefonunuzu yeniden başlatın. Google Play Store hesabınıza giriş yapın. Sorunsuz bir şekilde uygulamanın açılması gerekiyor.

3.Neden: Güncelleme Hatası

Google Play Store için yayınlanan bir güncellemeden sonra söz konusu hata ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Bu durumda güncellemeleri kaldırmak gerekebilir. Güncellemeler yanlış yüklenmiş ya da sizin cihazınız için uyum göstermemiş olabilir.

3.Çözüm: Güncellemeleri Kaldırın

 • Telefonunuzdan “Ayarlar” kısmına girin.
 • “Uygulamalar” penceresine ve buradan da Google Play Store kısmına girin.
 • Google Play Store sayfasında sağ üst köşede yer alan “Üç Nokta” kısmına tıklayın.
 • Sağ üst bölümde “Güncellemeleri Kaldır” seçeneğini göreceksiniz.
 • Bu işlemden sonra da akıllı telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekecek.

Google Play Store İnternet Bağlantısı Yok Sorunu ve Çözüm

4.Neden: Google Hesabınızda Sorun Oluştu

Akıllı telefonunuzda kullandığınız Google hesabınızda bir hata meydana gelmesi durumunda da aynı uyarıyı alırsınız. Bu durumda hesabı kaldırmanız ve yeniden yüklemeniz işinizi görecektir.

4.Çözüm: Google Hesabınızı Kaldırma

 • Telefonunuzun ana menüsünden “Ayarlar” kısmına tıklayın.
 • “Hesaplar” sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfadan “Google” yoluna gidin.
 • Ekranın hemen sağ üst köşesinde “Üç Nokta” göreceksiniz. Buraya tıklayın ve “Hesabı Kaldır” deyin.
 • Bir kez daha telefonunuzu yeniden başlatın ve Google hesabınızla giriş yaparak Google Play Store servisini bir kez daha açmayı deneyin.

Google Play Store internet bağlantısı yok hatası genel olarak bu işlemlerle çözüme kavuşacaktır. Şunu tekrar hatırlatalım ki çözümlerimiz adım adım ilerliyor. Yani ilk çözüm işinize yaramadıysa ikinci çözümü, bu da işe yaramadıysa üçüncü çözümü deneyerek devam edin.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu