Teknoloji

Google Play Store Gizli Mod Sistemi Geliyor

Facebook veri gizliliği skandallarının ardından, teknoloji dünyasında veri gizliliğine biraz daha önem verilmeye başlandı. Veri gizliliğini ilk sıraya koyan firmalardan birisi de Google oldu. Geliştirici konferanslarında yaptığı açıklamalarla, bu konuda ne kadar kararlı olduğunu gösteren firma, servislerine bir bir gizlilik modu eklemeye başladı. Son olarak Google Haritalar için gizli mod karşımıza çıkmıştı. Şimdi ise Google Play Store gizli mod sistemini işaret eden kodlar ortaya çıktı.

Google Play Store Gizli Mod Neler Sunacak?

Gizli mod sisteminden söz etmeden önce, kullanıcı verilerinin neden kayıt altına alındığından söz edelim. Diğer sistemlerde olduğu gibi Google Play Store uygulama mağazasında da kullanıcı deneyimini arttırmak için bazı verilerin toplandığı biliniyor.

Sadece indirilen uygulama ya da oyunlar ile ilgili veriler değil, aynı zamanda uygulama mağazasının kullanım verileri konusunda da bazı kayıtlar tutuluyor. Bu şekilde Google, kullanıcıları daha yakından tanımaya ve haliyle biraz daha özelleştirilmiş olan bir sistem sunmaya çalışıyor. Kullanıcı verilerine göre uygulama önerileri sunuluyor, listeler güncelleniyor, hangi uygulamanın ne kadar kullanıldığı gibi bilgiler elde ediliyor.

Google Play Store Gizli Mod Sistemi Geliyor

Bu bilgileri, herhangi bir açık bulan hacker ele geçirebilir. Yani aslında güvenliği sağlamak noktasında ilk yapılması gereken tüm bu verilerin kayıt altına alınmasını engellemek. Google Play Store gizli mod, tam olarak bunu sağlayacak.

Henüz resmi bir açıklama yapılmış değil ancak beta sürümünde ortaya çıkan kodlara bakacak olursak, isteyen kullanıcılar servisi gizli moda geçerek kullanabilecek. Gizli moda geçilmesiyle beraber, verilerin kayıt altına alınması engellenecek. Kullanıcılar gizli moda geçmeleri durumunda verilerin kayıt edilmesini reddetmiş olacak.

Şimdilik kodlar üzerinde ortaya çıkan yeni özelliğin, ne zaman yayınlanacağı bilinmiyor. Fakat bu özelliğin Google Play Store V17.0.11 versiyonuyla beraber gelmesi bekleniyor. Muhtemelen bu yıl bitmeden yeni özellik yayınlanmış olacak. Detaylı kullanımı ve gizli moda nasıl geçiş yapılacağını, özellik yayınlandıktan sonra aktaracağız.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu