Mobil

Google Play Store Beyaz Ekran Sorunu ve Çözümü

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonları kullanan kişiler uygulama indirme aşamasında bazı hatalarla karşı karşıya gelebilmektedir. Kullanıcı Google Play Store’a giriş yaptığında tamamen beyaz bir ekranla karşılaşır ve işlem yapması engellenir. Google Play Store beyaz ekran sorunu ve çözümü adlı yazımızda, sorunla karşılaşan kişilerin izlemesi gereken yollar detaylı olarak açıklanmaktadır.

Beyaz ekran sorunu, kullanıcının işlem yapmasını kısıtladığı için uygulama indirme ve güncelleme yapılması engellenir. Google Play Store uygulamasını kapatıp açmak çoğu zaman sorunu ortadan kaldırmaz. Beyaz ekran sorunu çözümü için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Play Store Beyaz Ekran Sorunu Çözümü

Google Play Store uygulamasında beyaz ekran sorunu ile karşılaşan kişilerin çözüme ulaşması için aşağıdaki adımları takip etmesi ve sonuca ulaşmayan her bir adımdan sonra diğer yöntemi denemesi gerekmektedir. Uygulamanın çalışmasını engelleyen problem telefonunuzun işletim sistemindeki hata ve eksikliklerinden de kaynaklanıyor olabilir. Play Store beyaz ekran sorununun çözüm adımları:

Telefonunuzun Güncel Olduğundan Emin Olun

Android işletim sistemine sahip cihazların düzenli olarak güncellenmesi ve son özellikleri kabul etmesi gereklidir. Güncellemeler, işletim sistemini iyileştirici hamleler yaparken oluşan arızaları da ortadan kaldırır. Telefonunuzun güncelliğini kontrol etmek için Cihaz Ayarları > Sistem Güncellemesini adımlarını takip edebilirsiniz. İşletim sisteminin yapması gereken bir güncelleme varsa bu sayfada görüntülenecektir. Güncelleme var ise yükleyin ve güncellemenin ardından telefonu yeniden başlatarak Google Play Store beyaz ekran sorununu kontrol edin.

Ağ Bağlantınızı Değiştirin

Cihazınızın bağlı bulunduğu internet bağlantısının zayıflığı, beyaz ekran sorununun yaşanmasına sebep olabilir. Wi-Fi ve hücresel veri arasında geçiş yapabilir, bağlı bulunduğunuz ağdan ayrılarak başka bir ağ ile bağlantı kurabilirsiniz. Sorun internet bağlantısından kaynaklanıyor ise daha güçlü bir bağlantı sağlandığında ortadan kalkacaktır.

Uçak Modunu Aktifleştirin

Uçak modu, telefon üzerindeki sinyal ve bağlantıların kesilmesini sağlar. Modu aktifleştirdikten sonra tekrar kapatarak Google Play Store uygulamasını yeniden açmayı deneyebilirsiniz. Uçak moduna ulaşmak için cihazın ana ekranındaki hızlı ayarlar menüsünü aşağı doğru kaydırın ve uçak logusunu aktif hale getirin.

Cihazın Önbelleğini Temizleyin

Akıllı telefonlar, kullanım sırasında geri plana atılan program ve oyun gibi uygulamaların veri dosyalarını önbellekte saklar. Önbellekte biriken uygulamalar cihazda problemlerin oluşmasına ve cihazın yavaşlamasına sebep olur. Önbellek temizleme işlemi yaparak gereksiz dosyaları silebilir, sistemi rahatlatabilir ve oluşan arızaları ortadan kaldırabilirsiniz. Google Play Store beyaz ekran sorunu da cihazın önbelleğinde oluşan yığılmadan kaynaklanıyor olabilir.

Cihazınızın önbelleğini temizlemek için Cihaz Ayarları > Uygulamalar ve Bildirimler > Tüm Uygulamaları Gör > Google Play Store Simgesi > Depolama ve Önbellek > Önbelleği Temizle seçeneklerini takip edebilirsiniz. İşlemin ardından telefonunuzu yeniden başlatarak beyaz ekran sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Telefonunun Gün ve Saatinin Doğruluğu Kontrol Edin

Akıllı telefonlarda saat dilimi otomatik ve manuel olarak ayarlanabilmektedir. Yanlış saat diliminin yer alması ise uygulamaların işleyişini etkileyebildiği gibi hataların oluşmasına da sebep olabilir. Saat dilimini doğru şekilde ayarlamak için Cihaz Ayarları > Sistem > Tarih ve Saat adımlarını takip ederek bulunduğunuz konumdaki saat dilimini seçiniz.

Arka Plandaki Veri Kullanımını Etkinleştirin

Arka plan verilerinin kapalı olması uygulamaların çalışmasına olumsuz etkilerde bulunabilir. Google Play Store beyaz ekran sorununun kaynaklandığı noktayı da kapsayabilir. Veri kullanımı etkinleştirmek için Cihaz Ayarları > Uygulamalar ve Bildirimler > Tüm Uygulamalar > Google Play Store > Mobil veri ve Wi-Fi’den veri kullanımını etkinleştirin.

Google Play Store Güncellemelerini Kaldırmayı Deneyin

Beyaz ekran sorununu ortadan kaldırmak için ilk aşamada basit yöntemleri kullanmalı ardından daha etkili yöntemlere geçmelisiniz. Google Play Store güncellemelerinin kaldırılması sonraki aşamada devreye giren yöntemlerden biridir. Bu işlemin ardından uygulamanın son yüklü yapısı kaldırılarak sorunun kökten çözülmesi hedeflenir.

Google Play Store güncellemelerini kaldırmak için Cihaz Ayarları > Uygulamalar ve Bildirimler > Google Play Store Uygulaması > Ayarlar > Güncellemeleri Kaldır adımlarını takip edebilirsiniz. İşlemin ardından cihazınızı yeniden başlatarak sorunun çözümü hakkında kontrollerinizi yapabilirsiniz.

Kayıtlı Google Hesabınızı Kaldırmayı Deneyin

Google Play Store beyaz ekran sorunu ve çözümü adlı yazımızda denemenizi önerdiğimiz son yöntem kayıtlı Google hesabının kaldırılmasıdır. Kayıtlı hesabın kaldırılmasıyla veriler ve uygulama geçmişi de kaldırılacağı için hata ve yanlışların da yok olacağı öngörülür. Bu işlem sırasında kişisel bilgileriniz silinebileceği için işlem öncesinde yedeklemelerinizi yapmanız gerekmektedir.

Kayıtlı Google hesabınızı kaldırmak için Cihaz Ayarları > Hesaplar > Google Hesabı > Kaldır adımlarını takip edebilirsiniz. Daha sonrasında hesabınıza başka bir Google hesabı ekleyerek beyaz ekran sorununun çözüme kavuşup kavuşmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu