İnternet

Google News Nedir ? Nasıl Kayıt Olunur ?

Google’ ın arama motorunda yer alan o anda güncel olan haber sitelerinin bulunduğu, bir haber alma okuma sistemidir. Üstelik tamamen bağımsız ve özgün içeriğe sahip olan, haber sitelerinden oluşmaktadır.

Google News, yaklaşık olarak 55.000’ in üzerinde farklı haber kaynağından veri toplar. Ayrıca google haberler 70’ in üzerinde çeşitli dilde ve bölgede hizmet vermektedir. Haberler kategorize edilerek yayınlanır. Ayrıca kişiselleştirilebilen bir görünümü bulunmakta bu sayede, istediğiniz kategorideki haberleri görmenize imkan tanımaktadır. Bu da insanlara kullanım kolaylığı sağlar.

Google News Nedir ? Nasıl Kayıt Olunur ? İsterseniz bu servis ile; yıllar önce olan haberlere gelişmelere de kolaylıkla erişebilirsiniz. Son dakika gelişmelerini de anlık olarak takip etme imkanına sahipsiniz.  Birden fazla haber kaynağını tek bir sayfada buluşturarak, böylece aynı habere farklı bakış açıları ile bakabilmenizi sağlar, adeta bir haber dosyalama sistemi haline gelmiştir.

Google News, Türkiye’ deki kullanıcılarına bu servisi Türkçe olarak ve Türkiye’ deki gelişmeleri, haberleri sunarak sağlıyor. Yabancı basını takip etmek isteyen kullanıcılar da istedikleri ülke tercihi yaparak da yurt dışı basınına erişim imkânı sağlayabiliyor.

Bu haber sistemi, özgün içeriğe sahip olmayan haber sitelerinden yararlanamıyor. Aldığı haber kaynaklarının güvenilirliğini kontrol ediyor, kopya içerik ile yayın yapan haber sitelerini de indekslemeyi bırakıyor.

Google News’ in, son tasarımı sayesinde bulunduğunuz konuma özel haberleri de görüntüleyebiliyorsunuz. Böylece haber siteleri yerel haberler için bir sitemap dosyası hazırlayabiliyorlar, bu da kullanıcıların daha fazla ilgisini çekiyor böylece sayfa bağımlılığı da arttırılmış oluyor.

Google News Nedir ? Nasıl Kayıt Olunur ?

Google News’ e Nasıl Kayıt Olunuyor ?

Google News kayıt, haber sitenizin kaydını yaptırmak için, öncelikle sitenizin Google’ ın beklentilerine cevap verir nitelikte olması gerekmektedir. Haber sitenizin bağımsız ve özgün içeriklere sahip olması, bir de iki yılı aşkın bir sürelik geçmişe sahip olması gerekiyor. Haber sitenize özel bir Sitemap bulunması gerekmekte ve gerçek, çevrimiçi editörlere sahip olmanız da önemli kriterlerden. Bunlara ek olarak eğer lisans problemi yoksa sitenizde bir de özel haber yazılımınız da varsa siteniz 2 – 4 hafta içinde onaylanıyor genellikle.

Google News kayıt, yapabilmek için öncelikle başvuru sayfasına gidiyorsunuz.

Karşınıza gelen sayfada en aşağıda  ”Google Haberler Yayıncı Merkezi” yönlendirmesine tıklayın. Size yönelttikleri sorulara cevap verin. 60 gün içinde başvuru yaptınız mı sorusuna Hayır demeniz lazım, aksi taktir de kayıt olamıyorsunuz. Karşınıza gelen diğer onaylamalardan sonra form ekranı geliyor, formu sitenize uygun şekilde doldurun. Formu doldurduktan sonra Submit butonuna basarak kaydınızı tamamlıyorsunuz. Kayıt durumunuzu değerlendirdikten sonra size bildireceklerdir.

Google News Nedir ? Nasıl Kayıt Olunur ?

Google News’ in SEO’ ya Etkisi Nedir? Arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak haber siteleri açısında oldukça önemlidir. Google News‘ e kayıtlı olan siteler bu konuda avantaj sağlamış oluyor. Haber sitenizin kalitesi çok yüksek düzeyde de olsa ya da içeriğiniz çok özgün de olsa, eğer Google News kayıt’ ınız yoksa haber sitenizi arama motorunda ilk sıralara çıkarmanız oldukça zor olacaktır. Arama motorunda haber sitelerinin sıralaması dışında, haberin yer aldığı kategorilere göre de haber sıralaması gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede kullanıcılar seçtikleri herhangi bir kategoride arama yaptığı zaman o kategorideki haber kaynakları ayrıca sıralanıyor. Bu sayede Google haksız rekabetin de önüne geçmiş oluyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu