İnternet

Google Nasıl Kurulmuştur ? Google’ın Kurucusu Kimlerdir ?

GOOGLE Nasıl Kurulmuştur ? GOOGLE’IN Kurucuları Kimlerdir ?

Peki Bu Kurucular Nasıl Bir Araya Gelmiştir ?

GOOGLE Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

26 Mart 1973 yılında Michigan’da dünyaya gelen, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü onur derecesi ile bitirip California’daki Stanford Üniversitesin’ de Bilgisayar bilimleri üzerine yüksek lisans yapan Larry Page, 21 Ağustos 1973 tarihinde Moskova’da dünyaya gelen, Maryland Üniversitesi’nde Matematik ve Bilgisayar Mühendisliği eğitimi almış ve okulunu onur derecesi ile tamamlayıp, yüksek lisansını ise Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri dalında gerçekleştiren Sergey Brin, 1995 yılının yazında üniversiteyi tanıtma turlarında birbirleri ile tanışırlar. Aralarında sürekli fikir ayrıklıkları olup sık sık tartışsalarda bugün dünyanın en iyi arama motoru olarak bilinen Google’ı ortaya çıkarmayı başarırlar.

GOOGLE’IN Kurucuları Projelerini Nasıl Hayata Geçirirler ?

Google Nasıl Kurulmuştur ? Google'ın Kurucusu Kimlerdir ?

Larry Page, internetin matematiksel özellikleri www.(world wide web) hakkında, doktorası için araştırma ödevini yaptığı sırada Sergey Brin’de Page’in araştırma projesine katılır.1995 yılında ikilinin ilk hayalleri olan “Tüm webi bilgisayara indirebilme” durumundan vazgeçerek bir arama motoru görebilecek ve inbound linkler ile sitelere rütbe verebilecek bir site üzerinde çalışmalar yapmışlar ve yürüttükleri proje backlink analizleri ve araştırması ile ilgili olduğu için BACKRUB (sırt masajı) adını vermişlerdir. Backrub adını verdikleri araştırma projesi başarılı olmuş ve bu başarı ile birlikte ikili internetteki bilgi yükünü düzenli hale getirmek ve herkesçe ulaşılabilir olması için arama motoru üzerinde çalışmalara başlamışlardır. Yalnız “Backrub” isminin yerine matematiksel bir terim olan “Googol” kelimesini kullanmaya karar verirler.

“GOOGOL” Nasıl “GOOGLE” Olmuştur ? GOOGLE Adı Nereden Gelmiştir?

Amerikalı matematikçi Edward Kasner, bir matematik teorisi üzerinde çalışırken işlemleri kısaltmak için 100 sıfırlı sayıya bir isim bulmak istemiş fakat ismini ya da soyadını vermek yerine bir bebek olan yeğeni Milton Sirotta’ya sormak istemiş. Bu sayının yazılı olduğu kağıdı yeğenine göstererek “Bu ne?” diye sormuş. Bebekte “Gogol” cevabını vermiş. Kasner, sadece bir bebek hecelemesi ve son derece anlamsız, üstelik hiçbir matematikçide bu ismi bir teorisinde kullanmamış diye düşünerek adını “Gogol” olarak koyar. Zamanla “Gogol” kelimesi “Googol” olarak değişerek Kasner’in “Mathematics and the ımagination” adlı kitabıyla popülerleşir. Fakat daha sonradan Sun Microsystems’in kurucularından olan, hem de Page ve Brin’in fakültelerinde öğretim görevlisi olan hocaları Andy Bechtolsheim, ikilinin projelerini finanse edebilmeleri için 100.000 dolarlık bir çek yazarken duyduğu kelimeyi yanlış telaffuz ederek çeke “Googol” yerine “Google” yazmıştır. Larry Page ve Sergey Brin’de onu bozmayarak projeyi bu adla sürdürmüşlerdir.

Google Nasıl Kurulmuştur ? Google'ın Kurucusu Kimlerdir ?

7 Eylül 1998 tarihinde California Menlo Park’ta yer alan kiraladıkları bir garajda Google INC Şirketi’nin kuruluşunu gerçekleştirirler ve arama motoru ilk kurulduğu zamanlarda beta aşamasında olmasına rağmen 100.000 arama sorgusuna cevap vermesi basının ilgisini çeker. Böylece PC Magazine dergisi Google’ı en başarılı arama motoru olarak seçer. ”Google Guys” olarak adlandırılan Larry Page ve Sergey Brin artık ciddi bir yola çıkmış olurlar. Yakın zamanda önemli kişiler ve tarihlerde kullanılan Doodle sistemini hayata geçirirler. İkilinin Doodle’ı, Burning Man festivali için gerçekleştirdikleri düşünülse de aslında bunu festivalin önemi için değil, hem Larry’nin hem de Sergey’in bu festivale gittiklerinde Google ile bu süreçte ilgilenemeyeceklerini takipçilerine göstermek amacıyla yaparlar ve bu da Doodle sistemini başlatan bir hareket olur.

Google Nasıl Kurulmuştur ? Google'ın Kurucusu Kimlerdir ?

Google ilk olarak bir arama motoru olarak başlamış olsa da şuan aklınıza gelebilecek her türlü teknoloji merkezli sektörde kendini gösteren bir firma olarak kabul edilmiştir. Şuan ki duruma bakıldığında ise 2004 yılında hisselerini halka arz eden Google firmasının on binlerce hissedarı bulunmaktadır. Fakat piyasa değeri 160 milyar doları geçkin ve 40.000’den fazla çalışanı olan Google firmasının en büyük hissedarları Larry Page ve Sergey Brin’dir. Sergey Brin 29 milyar dolar, Larry Page ise 29,3 milyar dolarlık servete sahip olup sayılı zenginler arasında sayılmaktadırlar. Fakat 10 Ağustos 2015’ten beri Larry Page tarafından yapılan bir açıklamaya göre Google artık resmi olarak yeni kurulan Alphabet Şirketi altında çalışmalarını sürdürmekte ve CEO koltuğunda Hindistan doğumlu Pichai Sundararajan oturmaktadır.

Google

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu