İnternet

Google İngilizce Oldu – Nasıl Düzeltirim?

Google, birçok ülkede kullanılan bir arama motoru olmasından dolayı, dil desteğine büyük oranda önem gösteriyor. Google arama motorunun ülkemizde de kolayca kullanılmasını sağlayan en büyük etken Türkçe dil desteğinin bulunması. Fakat zaman zaman bu konuda sorunlar yaşanabiliyor.

Arama yaparken bir anda kullanılan dilin değiştiğini görebiliyorsunuz. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman, genelde arama motoru ana diline yani İngilizce diline dönüyor. Peki, diyelim ki Google İngilizce oldu, bu durumda ne yapmanız lazım? İllaki kullandığınız tarayıcıyı silmeye ya da sıfırlamaya gerek yok.

Google İngilizce Oldu – Dili Tekrar Türkçe Yapma

Google İngilizce oldu ve tarayıcıyı yeniden başlatmama rağmen dil değişmiyor diyorsanız, yapacağınız işlemler oldukça basit. Yine arama motorunuzun ayarlarını kullanacaksınız. Bunun için ayar pencerelerinde dolaşmanıza da gerek yok. En kolay yöntemle arama sonuç sayfası üzerinden Google’ı Türkçe yapmak mümkün. Adımlara geçelim.

Google İngilizce Oldu – Nasıl Düzeltirim?

  • İlk olarak arama motoruna herhangi bir arama terimi yazın ve “Google Search” butonunu kullanarak aramayı gerçekleştirin. (Not: Dil İngilizce olduğu için arama butonu da Google Search olarak görüntülenecektir.)

Google İngilizce Oldu

  • Arama sonuçları listelendiği zaman, üst menüde ayarların bulunduğu sekme karşınıza çıkacak. Buradan “Settings” seçeneğine basın.
  • Açılır bir menü sunulacak ve buradan da “Languages” sekmesine girmeniz gerekecek.

Google İngilizce Oldu – Nasıl Düzeltirim?

  • Karşınıza direkt olarak dil menüsü gelecek. Tüm dilleri bu menüden görüntüleyebilirsiniz. “Türkçe” seçeneğinin yanında yer alan kutucuğu işaretleyin.
  • Son olarak mavi “Save” butonuna basın ve ayarları kayıt edin.

Google İngilizce Oldu – Nasıl Düzeltirim?

  • “Save” butonuna basmanızın ardından dilin değiştiğini gösteren bir onay butonu açılacak. “Tamam” butonuna tıklayın.

Yukarıda söz etmedik ancak dil değişikliğinin, VPN kullanımından kaynaklı olabileceğini de ekleyelim. VPN kullandığınız zaman, arama konumunuz değiştiği için Google arama motorunun da dilinin değiştiğini görebilirsiniz. Yine aynı yöntemi kullanarak, VPN açık olduğunda da dili Türkçe yapmanız mümkün.

Google İngilizce oldu sorunu için çözüm adımlarından söz ettik. Bir detaydan daha bahsetmek gerekecek. Arama sonuçlarından sonra açtığımız dil penceresi, Google’ın desteklediği tüm dilleri göstermekte. Burada Türkçe dışında daha birçok dili seçebilirsiniz. İstediğiniz an yine bu menüyü kullanarak dili tekrar Türkçe yapabilirsiniz. Google yayınladığı yeni güncellemelerle beraber dil desteğini sürekli olarak genişletiyor.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu