İnternet

Google Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Google birçok insan tarafından arama motoru olarak bilinse de esasen bir teknoloji platformudur. Google hizmetlerinin arama motoru hariç kısmından yararlanabilmek; arama motoru kısmında ise geçmiş bilgilerini görüntüleyebilmek – düzenleyebilmek için Google hesabı gerekir. Tek bir Google hesabı ile Google hizmetlerinin tamamından yararlanmak mümkündür. Tek bir Google hesabı üzerinden tüm hizmetlerin yürütülebiliyor olması kullanıcılara çok büyük avantaj sağlamaktadır.

Kullanıcıların kendilerini kolayca organize edebilmesi ve tek bir platform üzerinden tüm işlerini görebiliyor olması en başta zaman kazanmalarını sağlamaktadır. YouTube kanallarına abone olmak ve güncel videoları takip etmek, mail alışverişinde bulunmak, tarayıcı senkronizasyonlarını çalıştırmak, bulut hizmetinden yararlanmak ve Google Drive gibi online düzenleyicilerden yararlanmak ancak Google hesabı sayesinde mümkündür. Bu kadar kompleks bir hizmet olmasına rağmen “Google hesabı nasıl açılır” sorusunun cevabı oldukça basit adımlara dayanmaktadır.

Google Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

1. Google arama motorunun ana sayfası açılır ve sağ üst bölümdeki “Oturum Açın” butonuna tıklanır.

Google Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

2. Açılan sayfada, orta bölmedeki alanın sol altında yer alan “Hesap Oluşturun” butonuna basılır. Eğer kişisel hesap kullanılacaksa butona bastıktan sonra çıkan sekmeden “Kendim İçin” seçeneği; eğer şirket hesabı yönetilecekse de “İşletmemi Yönetmek İçin” seçeneği seçilir.

Google Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

3. Gerekli alanlar, kutucukların yanında – altında – üstünde yer alan açıklamalara göre uygun şekilde doldurulduktan sonra “İleri” butonuna basılır.

Google Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

4. Açılan sayfa, Google hesabının güvene alınmasını sağlamak ve çalınmasını engellemek amacıyla doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Telefon numarası en önemli güvenlik önlemidir ve mutlaka doldurulmalıdır. Her ihtimale karşı, örneğin; telefonun kaybedilmesi, kurtarma e-posta adresinin de doldurulması gerekir ancak bu şart değildir. Doğum tarihi girildikten sonra cinsiyet alanından uygun seçenek işaretlenir ve “İleri” butonuna basılır.

Google Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

5. Son açılan sayfada ise telefon numarasının doğrulanması için gereken seçenekler ortaya çıkar. Bu aşamada eğer müsait olma durumu söz konusu değilse telefon onayı “Şimdi Değil” butonuna tıklanarak arzu edilen zamanda; müsait bir durum varsa da “Gönder” diyerek anında yapılabilir.

Beşinci adımın da tamamlanmasıyla yani “Google hesabı nasıl açılır” sorusunun da cevaplanmasıyla Google hizmetlerinin yönetim paneline geçiş yapılır. Bu alan tüm hesapların genel ayarlarının yapılabileceği, hizmet butonlarına tıklanarak da daha detaylı ayar sayfalarına gidilebilecek merkezi bir yerdir. Hesap bilgilerinin değiştirilmesi, telefon bağlantısının sağlanması ve güvenlik adımlarının daha da detaylandırılması bu sayfa aracılığı ile mümkündür.

Bu İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu